2500-3000₺ anakart + işlemci önerisi

• Konuyu başlatan Silinen üye 164587
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 22
  • Görüntüleme 1B
İntel işlemcilere sadece Z serisi anakartla ve K serisi işlemciyle OC yapabilirsin.

Dipnot: Bazı K serisi olmayan işlemcilere OC yapılabiliyor diye biliyorum, ama nasıl olduğunu bilmiyorum.
BCLK OC denilen bir OC türü var. Çok etkili değil, en fazla 0.2-0.3 GHz OC yapılır. Sky Lake ve Kaby Lake için etkiliydi, Coffe Lake için çok başarılı olamadı, Comet Lake işlemcilerde de çok başarılı BCLK OC yapıldığı söylenemez.

Sky Lake ve Kaby Lake'de çok daha yüksek değerlere çıkılıyordu.

Intel'in burada avantajı her ne kadar OC yapamasanız da iyi bir soğutucuyla oyunlarda Max Turbo hızını görmek mümkün. Z serisi bir anakartla da hem RAM konusunda sıkıntı çekmezsiniz hem de daha iyi VRM'ler sayesinde Turbo frekanslarda daha uzun süre kalır işlemci. Ama dediğim gibi eğer 11. nesilde k serisi bir işlemci ile upgrade edilmeyecekse sistem, o zaman Z serisi anakarta boşa para dökmüş olursunuz bence.

İleri de 4000 geçiş yapmak istiyorum derseniz.

İşlemci ile birlikte toplam 2800 TL eder.

B550leri görmemiştim. 4. nesilde soket değişecek diye duydum da öyle değil galiba ondan anakartı B550 serisi bakmaya başladım.

3.000 TL bütçem var demiş, 3.000 TL'ye çok daha iyi seçimler yapılabiliyor gördüğünüz gibi.

1300 TL'ye B550 Mortar varken A-PRO alt model kalır.

Mag 550 ile A-PRO ikilisinden hangisi daha iyi? Özelliklerine baktığımda fark neredeyse yok gibiydi anlayamadım? VRM sayısı olarak da A-PRO Epey'de üstün olarak görünüyor?

Eğer Intel 11. nesil gelince k serisi bir işlemci ile upgrade edilecekse.
10400F.
Z490 GAMING X (şu an indirimde 1550 TL)
Eğer ben upgrade ile falan uğuraşamam derseniz.
3600.
B550 GAMING Plus.

Açıkçası şu anki sistemimi ilk çıktığı zaman toplamıştım. Anakartım da o zamanki şartlarda iyi denebilecke bir anakarttı fakat Intel sağ olsun upgrade için anakart değişikliğini zorunlu tutunca Intel'den nefret etmeye başladım. AMD bu konuda en azından biraz daha güvenilir. ve R5 3600'ün oyun performansı I5 10400F ile çok farklı değil ortalama 10FPS I5 önde çıkıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı