2500-3000 TL Yazılımcılar İçin Sistem Toplama

Bütçe
2500

obey00

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,
Hali hazırda bir dizüstüm var ancak 6-8 bin liraya yeni bir dizüstü almak yerine 2500-3000 TL gibi bir fiyata masaüstü toplamak istiyorum. Genel olarak oyunlarla çok işim yok ancak video render işleri ile de uğraşıyorum.
Aşağıda örnek bir sistem hazırlayıp link bırakıyorum (3250 TL) bütçeyi 2500'lere çekmek istersek nasıl bir düzenleme yapabiliriz? Ya da siz farklı bir sistem örneğiyle gelebilir misiniz? (Monitör, Optik sürücü ihtiyacım yok)

Örnek sistem: Akıllı PC Toplama Sihirbazı

İ3 9350KF li ve Z390 Chipsetli bir anakart ile canavar gibi overclok yaparak render işini çok kolaylaştırabilirsiniz 3790 tl ama tüm işini çok güzel görür 500 tl fazla veremezmisin ekran kartı neden gt1030 diyebilirsin işimiz oyun olsaydı rx serisinden kullanırız ama işimiz render ve renderde oyun performansı deil güncel teknoloji demekse bu fiyata gt 1030 dan daha teknolojik bi kart bulamazsın.

İ3 9350KF li ve Z390 Chipsetli bir anakart ile canavar gibi overclok yaparak render işini çok kolaylaştırabilirsiniz 3790 tl ama tüm işini çok güzel görür 500 tl fazla veremezmisin ekran kartı neden gt1030 diyebilirsin işimiz oyun olsaydı rx serisinden kullanırız ama işimiz render ve renderde oyun performansı deil güncel teknoloji demekse bu fiyata gt 1030 dan daha teknolojik bi kart bulamazsın.
Teşekkürler cevabın için,bütçe yükselince işler elbet güzelleşiyor. Konuda belirttiğim gibi kafamda tasarladığım sistem 3250 TL gibi bir rakam tutmuştu. Uçuk fark olmayacak şekilde, fiyatı 2500'lere çekmek istiyorum.

Uygun fiyata getirmek istiyorsan ben sana parçaları yazıyorum farklı yerlerden alıp kendin toplayabilirsin,
İşlemci: AMD Ryzen 3 3200G
Anakart: ASUS PRIME A320M-F
Ram: GSKILL 8GB SniperX Orman Kamuflaj 3200Mhz
Ekran Kartı: Radeon RX570
Kasa: CORSAIR Carbide Serisi SPEC-05 550W USB 3.0 Siyah Mid Tower Kasa | ITOPYA
Kasayı keyfinize göre seçebilirsiniz.Yazarsanız yardımcı olurum.
SSD: Toshiba Toshiba 480Gb Ocz 2.5" Tr200 555/540Mb/Sn Ssd Disk AD256TOS024 | Trendyol m2 ssd'ye ihtiyacınız yok bu işinizi görücektir.

Yazılımcı birine pek kasa önermem bana kalırsa laptop olması şart ama sen bilirsin, aynı hatayı bende yapmıştım :)

Uygun fiyata getirmek istiyorsan ben sana parçaları yazıyorum farklı yerlerden alıp kendin toplayabilirsin,
İşlemci: AMD Ryzen 3 3200G
Anakart: ASUS Prime A320M-F
RAM: G.Skill 8 GB Sniper X Orman Kamuflaj 3200MHz
Ekran Kartı: Radeon RX570
Kasa: CORSAIR Carbide Serisi SPEC-05 550W USB 3.0 Siyah Mid Tower Kasa | ITOPYA
Kasayı keyfinize göre seçebilirsiniz. Yazarsanız yardımcı olurum.
SSD: Toshiba Toshiba 480Gb Ocz 2.5" Tr200 555/540Mb/Sn Ssd Disk AD256TOS024 | Trendyol M.2 SSD'ye ihtiyacınız yok bu işinizi görücektir.

Yazılımcı birine pek kasa önermem bana kalırsa laptop olması şart ama sen bilirsin, aynı hatayı bende yapmıştım :)
Köşede -4. nesil işlemcili de olsa- bir laptobum var köşede o da duracak; normalde laptop yükseltmeyi düşünüyordum ama F/P olarak bakınca masaüstü daha güçlü geliyor yanlışsam düzeltin.
Buna ek olarak vermiş olduğunuz sistem yine ilk mesajda belirttiğim tutara geliyor uyguna gelmedi sanki? Bir de, neden M.2 SSD'ye ihtiyacın yok dediniz. R/W hızları daha yüksek değil mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Köşede -4. nesil işlemcili de olsa- bir laptobum var köşede o da duracak; normalde laptop yükseltmeyi düşünüyordum ama F/P olarak bakınca masaüstü daha güçlü geliyor yanlışsam düzeltin.
Buna ek olarak vermiş olduğunuz sistem yine ilk mesajda belirttiğim tutara geliyor uyguna gelmedi sanki? Bir de, neden M.2 SSD'ye ihtiyacın yok dediniz. R/W hızları daha yüksek değil mi?
Aynı fiyata gelmiyor şu sıra vaktim yok diye uygun fiyat araştırması yapamadım ancak 2700TL'ye kadar çekebilirsiniz fiyatı ayrıca ekran kartı oyun oynamayacaksanız RX570 fazla bile, SSD konusunda evet M.2 okuma yazma hızları daha yüksek ancak sizin talepleriniz ve bütçeniz göz önünde bulundurulduğun da SATA SSD almak bir ev kullanıcısı için çok daha verimli olacaktır. Masaüstü F/P olarak daha iyi evet ancak işin içine monitör klavye kullanım kolaylığı gibi etmenlerde girince oyun oynanmayacaksa kesinlikle laptop derim. İlerleyen günlerde vakit ayırıp fiyat araştırması yapıp size detaylı bir liste atabilirim şu sıralar ilgilenmem gereken birkaç proje var, tekrar geleceğim :)
Aynı tutar değil, işlemciden baz alırsak zaten 200TL kazandınız. SSD'nin 2 katı hafıza kapasitesinin olması yine bir kazanç ve sizi fazlasıyla idare ediyecektir.

Aynı fiyata gelmiyor şu sıra vaktim yok diye uygun fiyat araştırması yapamadım ancak 2700tlye kadar çekebilirsiniz fiyatı ayrıca ekran kartı oyun oynamıcaksanız RX570 fazla bile, SSD konusunda evet m2 okuma yazma hızları daha yüksek ancak sizin talepleriniz ve bütçeniz göz önünde bulundurulduğun da sata SSD almak bir ev kullanıcısı için çok daha verimli olucaktır.Masaüstü f/p olarak daha iyi evet ancak işin içine monitör klavye kullanım kolaylığı gibi etmenlerde girince oyun oynanmıyacaksa kesinlikle laptop derim. İlerleyen günlerde vakit ayırıp fiyat araştırması yapıp size detaylı bir liste atabilirim şu sıralar ilgilenmem gereken bir kaç proje var, tekrar gelicem :)
Aynı tutar değil, işlemciden baz alırsak zaten 200TL kazandınız. SSD'nin 2 katı hafıza kapasitesinin olması yine bir kazanç ve sizi fazlasıyla idare edicektir.
Dediğiniz gibi taşınabilir ve güçlü olduğu takdirde büyük avantaj ancak randıman konusunda sıkıntılar yaşıyorum. 3-4 bin TL civarında gözüm kapalı alabileceğim bir Laptop olmadığı için mevcudu köşede ufak işler için kullanıp 2500 TL civarında bir masaüstü almayı düşünüyorum dediğim gibi.
Elimde monitor, optik sürücü bulunuyor. Bu fiyatlar için düzgün bir masaüstü ayarlama fikri geldi aklıma, farklı öneriniz varsa dikkate alırım.

Bu laptopta senin ihtiyacın olupta yapamayacağın ne var mesela, bütçe sorununu anlıyorum ancak oyun oynanmıcaksa yazılım için masaüstü bilgisayar toplamak pek mantıklı olmaz iyi düşün :)

Bu laptopta senin ihtiyacın olupta yapamayacağın ne var mesela, bütçe sorununu anlıyorum ancak oyun oynanmayacaksa yazılım için masaüstü bilgisayar toplamak pek mantıklı olmaz iyi düşün :)
Kafamı karıştırıyorsunuz hocam :)) Android Studio / Unity işlerine girince laptoptan tam randıman alamıyorum, geri kalan işlerimi çok rahat hallediyor laptop zaten ancak kurulu düzen varken masaüstü cazip geliyor. Ondan ısrarcı oldum sanırım biraz masaüstü konusunda, iyice kıyaslamak lazım almadan önce evet.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı