2500-3500 TL'ye 360mm fiyat performans sıvı soğutma önerisi

Çok sağ olun hocam. Ama yine de imkanın varsa yarın sıcaklık değerlerini atabilir misin? Bundan sonra öneri yaparken attığın değerlere göre dikkat ederim. Ha bu arada size yalancı filan demedim hocam yanlış anlaşılmasın.
Sistem benim değil kuzenime toplamıştım şu an değer atamam ancak toplamadan önce bu siteden kontrol ederek herhangi bir soğutma almaya gerek olmadığını düşündüm ve test ederek doğruladım.

200 lira çok bir şey etmez bence. Ama SE modelinin pompası daha güzel duruyor bu yüzden SE olanu tercih ederdim
Kafamda şuan LS720 var bakalım.

Biraz daha eklersen koşulsuz bunu öneririm;

Sonra limit dahilinde ise;

HMMMMM.

Arctic 360 adamdır.
r4black.jpg

2500-3500 bandında fiyatına değecek sıvı soğutma önerisi istiyorum.

İşlemcim Ryzen 5 5600. 3 4 ay sonra 7500F geçebilirim. Ona göre öneri yaparsanız sevinirim.

Kule tipi önermeyin.
Ona yapacağın masrafla, ayrıca 7500F(DDR5 olsun diyorsanız bence buna para vereceğinize ekran kartınızı yükseltin daha ucuza daha çok FPS alırsınız) 'e geçmek yerine(+anakart parasına ne gerek var) daha iyi bir AMD Ryzen işlemci alıp, voltaj düşürmeni ve kasa içi havalandırmanı iyileştirmeni tavsiye ederim, Stock fan ile eğer stres testi yapmıyor isen 70-75 dereceleri pek geçeceğini sanmıyorum. Kasa içi havalandırma her şeydir benim gözümde. Ayrıca 5600 güzel bir işlemci, günümüzde bence gayet yeterli, neden değiştirme gereği duyuyorsun ki? Senin yerinde olsam sadece kasa içi havalandırmamı iyileştiririm, voltaj bile düşürmem. Benim bir önceki sistemimde AMD Ryzen 5 3600 vardı, stock fan ile kullanıyordum, anakart üzerinden 65 dereceyi geçince %100 güçte çalışacak şekilde ayarlamıştım, Kasam Corsair 220T Airflow modeliydi ve güzel bir egzoz fan takmıştım, oyunlarda ortalama 71 dereceyken maksimum 76 dereceyi görüyordu, bu değerler de benim için yeterliydi, zira üretici bu işlemcileri 90 derece maksimum çalışma sıcaklığı olacak şekilde üretmiş, laptop kullananlar bilir, i7 işlemciler oyunlarda hep 90 derece ve üzeri çalışır, istisnai modeller ve turbo fan modları hariç, evet oyun laptoplarında. Bu sıvı soğutma, kule tipi soğutma sevdası olan insanları anlayamıyorum, hayır üst seviye bir işlemcin olur ve gücü yetmiyordur, overclock yaparsın ve daha fazla soğutman gerekir, bunu anlarım evet ancak normal durumlarda ve normal işlemcilerde bence orijinal soğutucular, özellikle AMD modelleri için yeterli performans veriyor. Zaten eğer sıcaklıklar fazla olursa thermal throlling durumu olacaktır, işlemci kendini korumaya alıp frekansını kısacaktır, bunu gözlemleyin. Paranız cebinizde kalsın.

5600 için Sitedeki açıklama şu şekilde: Max. Operating Temperature (Tjmax) 90°C
Kaynak: https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-ryzen-5-5600

Ayrıca, Honeywell PTM7950 diye bir termal macun var, bunu kesinlikle denemelisiniz, fiyatı pahalı değil ve çok iyi performans veriyor, neredeyse bir yıl oldu i7 işlemcili oyun laptobumda halan daha ilk günkü performansında çalışıyor, diğer macunlar on kere patlardı oysaki. Masaüstü bilgisayarda bu ürün daha efektif olacaktır. Tek kötü tarafı şu anda Türkiye 'de satılmıyor, ebuy diye bir siteden alınabiliyor, araştırınız.

Yetmez derken ileride yükseltme yaparken sıvı soğutma gerekecek anlamında dedim. Zaten 7500F/7600/7600X aynı bana göre. Aradaki fark verilmez. Yükseltme yapacaksa 7700 filan alması lazım. O da zaten pahalıya patlar. O yüzden 360Mm alması daha iyi olur. Zaten attığımız modeller AM5 destekli.
İleride sıvı soğutma gerekirse ileride alırsın, sıvı soğutmanın da bir ömrü var, öyle çokta uzun değil ve yukarıda yazdıklarımı anlayarak okursan bence almak istemezsin. Bu arada kasa içi havalandırmanın iyi olması sadece işlemciye değil bütün komponentlere faydalı olacaktır.

Bunlara bu kadar masraf yapacağıma yeminle gider ekran kartımı satar 7900XT falan alırım, darboğaza sokacağını sanmıyorum, sokarsa da işlemciyi değiştiririm yine böyle saçma sapan şeylere para vermem.

Şunun güzelliğine de bir bakın. XTX olmayanı 30 bin lira civarında.😇 ❤️
Ek olarak senin yerinde olsam o bellekleri 32 GB eli ayağı düzgün belleklerle değiştiririm. DDR4 'ten korkmayın, hala ekmeği yenir. Tabi senin anakart da pek iyi değil aslında, üst seviye işlemcilerde biraz problem olabilir.

Son düzenleme:
İleride sıvı soğutma gerekirse ileride alırsın, sıvı soğutmanın da bir ömrü var, öyle çokta uzun değil ve yukarıda yazdıklarımı anlayarak okursan bence almak istemezsin. Bu arada kasa içi havalandırmanın iyi olması sadece işlemciye değil bütün komponentlere faydalı olacaktır.

Bunlara bu kadar masraf yapacağıma yeminle gider ekran kartımı satar 7900XT falan alırım, darboğaza sokacağını sanmıyorum, sokarsa da işlemciyi değiştiririm yine böyle saçma sapan şeylere para vermem.

Şunun güzelliğine de bir bakın. XTX olmayanı 30 bin lira civarında.😇 ❤️
Ek olarak senin yerinde olsam o bellekleri 32 GB eli ayağı düzgün belleklerle değiştiririm. DDR4 'ten korkmayın, hala ekmeği yenir. Tabi senin anakart da pek iyi değil aslında, üst seviye işlemcilerde biraz problem olabilir.
Dediklerinde haklısın. Evet kasa içi hava akışını düzelterek kullanabilir. Ama ben sıvı soğutma alması taraftarıyım. Malum burası Türkiye. Bir anda şu şeyler zam yiyebilir. Ve maaşlar 10 artıyorsa 50 zam geliyor. Bu yüzden bütçe varken alabilir bence. Ya da LS520 alıp ekran kartı da yükselebilir. LS520 ile DDR5 işlemci (7500F/7600 vs) kullanabilir zaten. Cebine 1500 filan kalır.

Geri
Yukarı