2500 lira için "anakart + işlemci + PSU" kombini tavsiyesi

Bütçe
2500

24Yasindayim

Kilopat
Daha fazla  
An itibariyle aklımda bulunanlar aşağıdadır:
İşlemci: Intel Core i5-9600KF 3,7 GHz (4,6 GHz Max. ) (1450 TL)
Anakart: ASUS Prime B360M-A mATX 2666 MHz (650 TL)
PSU: Gigabyte G750H 740W 80+ Gold 14CM fanlı yarı modüler PSU (500 TL)

Bu şekilde olduğunda bütçemi 100 TL aşıyor ama bir şekilde (indirimlerle vs. ) Alırım gibi geliyor. Aslında PSU'm mevcut fakat eski bir 500W PSU olduğu için pin sayısı yetersiz geliyor. Çoğaltıcıyla kullanıp 2100 liraya işlemci + anakart'ı alabilirsem daha güzel olur ancak çoğaltıcı kullanmak ne kadar sağlıklı bilmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
An itibariyle aklımda bulunanlar aşağıdadır:
İşlemci: Intel Core i5-9600KF 3,7 GHz (4,6 GHz Max. ) (1450 TL)
Anakart: ASUS Prime B360M-A mATX 2666 MHz (650 TL)
PSU: Gigabyte G750H 740W 80+ Gold 14CM fanlı yarı modüler PSU (500 TL)

Bu şekilde olduğunda bütçemi 100 TL aşıyor ama bir şekilde (indirimlerle vs. ) Alırım gibi geliyor. Aslında PSU'm mevcut fakat eski bir 500W PSU olduğu için pin sayısı yetersiz geliyor. Çoğaltıcıyla kullanıp 2100 liraya işlemci + anakart'ı alabilirsem daha güzel olur ancak çoğaltıcı kullanmak ne kadar sağlıklı bilmiyorum.
R5 3600 1300 TL
Gigabyte B450 Gaming X 600 TL
FSP 600W 80+ 300 TL

R5 3600 1300 TL
Gigabyte B450 Gaming X 600 TL
FSP 600W 80+ 300 TL

Pek donanım bilgisi olan bir insan değilim ancak 3600 ile 9600KF'nin oyun testlerine baktığımda görüyorum ki 9600KF birkaç FPS daha yüksek performans veriyor. Şöyle de bir şey duydum yanlışsam düzeltin lütfen, AMD işlemcilerde overclock payı hiç olmuyormuş. 9600KF hem overclocklanabilirlik açısından hem de 5-6 FPS fark açısından daha iyi bir tercih değil mi?

AMD işlemcilerde overclock payı hiç olmuyormuş.
Her türlü AMD işlemciye O.C yapılır ama Intel üzerinde sadece K ibareli işlemcilerde çarpan kilitleri açık.

Bütçenize uygun olması açısından AMD önerdim ve sadece oyun oynayacaksanız Intel tarafından alabilirsiniz. RAM aldıysanız kaç MHz? Mesajlarım yararlı olduysa beğenebilirsiniz.

Her türlü AMD işlemciye O.C yapılır ama Intel üzerinde sadece K ibareli işlemcilerde çarpan kilitleri açık.

Bütçenize uygun olması açısından AMD önerdim ve sadece oyun oynayacaksanız Intel tarafından alabilirsiniz. RAM aldıysanız kaç MHz? Mesajlarım yararlı olduysa beğenebilirsiniz.
Eski bir bilgisayarımın üzerinden yeni bir sistem topluyorum. Elimde olan ramler yaklaşık 7-8 yıllık ve detaylarına hakim değilim. Tek bildiğim şey 4x2 = 8 GB olduğu, ancak zaten şuan 1 ay kadar memleketimde kalacağım için bu RAM'leri kullanmaya bir süre daha devam edebilirim. Yazın uzun tatilimde geldiğimde de 2x"XPG Gammix D10 8GB 3000 Mhz DDR4 Ram"=16GB almayı planlıyorum. Yanında da "XPG s40g 512GB M.2 SSD"yi alacağım muhtemelen. Eski 1TB'lık Harddiskimi de arşiv diski olarak kullanacağım.

Eski bir bilgisayarımın üzerinden yeni bir sistem topluyorum. Elimde olan ramler yaklaşık 7-8 yıllık ve detaylarına hakim değilim. Tek bildiğim şey 4x2 = 8 GB olduğu, ancak zaten şuan 1 ay kadar memleketimde kalacağım için bu RAM'leri kullanmaya bir süre daha devam edebilirim. Yazın uzun tatilimde geldiğimde de 2x"XPG Gammix D10 8GB 3000 Mhz DDR4 Ram"=16GB almayı planlıyorum. Yanında da "XPG s40g 512GB M.2 SSD"yi alacağım muhtemelen. Eski 1TB'lık Harddiskimi de arşiv diski olarak kullanacağım.
Eski sisteminizde bulunan RAM, yeni DDR4 anakartların hiçbirine uyumlu değildir. Yeni bir işlemci, anakart ve RAM almak zorundasınız şu an.

Eski sisteminizde bulunan RAM, yeni DDR4 anakartların hiçbirine uyumlu değildir. Yeni bir işlemci, anakart ve RAM almak zorundasınız şu an.
Peki bütçemi arttırıp bahsettiğim RAM'leri de dahil ettiğimi varsayarsak işlemci ve anakart seçimini hangi markadan yana yapmalıyım maksimum oyun performans ıiçin?

Peki bütçemi arttırıp bahsettiğim RAM'leri de dahil ettiğimi varsayarsak işlemci ve anakart seçimini hangi markadan yana yapmalıyım maksimum oyun performans ıiçin?
Ryzen 5 1600 12NM+ B450+ 8X2 GB 3000 MHz. Ekran kartınız nedir? R5 1600 12NM, R5 2600 ile aralarında fark yok, bu yüzden almanız bütçe için en iyisi olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı