2560x1080 çözünürlük için yüksek performanslı ve sessiz sistem önerisi

P R O F O U N D

Kilopat
Makaleler
6
Yer
Lillehammer
Daha fazla  
MSI markasının MAG301RF model monitörünü aldım çok memnun kaldım. Ancak, monitör 21:9 oran ve 2560x1080 (WFHD+) çözünürlüğe sahip. MSI GE70 2QE Gamingbook'um (GTX 960M ve i7-4790HQ) bu çözünürlük için yetersiz kalıyor çünkü 1920x1080 ile arasında %33 piksel farkı var bu %33 daha çok performans harcaması demek sanırım ki GTA 5, Warframe gibi oyunlarda grafik ayarlarını en düşüğe çektiğim halde bile çok yetersiz kalıyor.

Monitörüm 200 Hz olduğu için WFHD+ çözünürlükte oyunlarda full ultra ayardayken 200 FPS verebilecek sessiz ve yüksek performanslı bir sistem toplamak istiyorum.

Sorularım şunlar:
  1. Bu kriterlere en uygun ekran kartı modeli hangisidir?
  2. Aşağıdaki topladığım bilgisayar bu kriterlere yeterli midir?
  3. Yeterli değilse sizin önerileriniz nedir?
Benim topladığım bilgisayar:

2x RAM
2x SSD

• Dipnot 1: Sıcak ve nemli bir yerde yaşıyorum o yüzden yüksek ısı sorunu olan ürünleri önermeyin.
  • Dipnot 2: Sessiz olması benim için çok önemli o yüzden 0 desibel teknolojisini destekleyen ürünler önermeye çalışın lütfen.
  • Dipnot 3: Bütçe maksimum 30-35 bin TL arasıdır ancak bu kriterleri karşılayabilecek bir bilgisayarı daha ucuza toplayabiliyorsanız hayır demem.
  • Dipnot 4: Sadece oyun için kullanmayacağım. Her işi (özellikle rander) görebilecek bir sistem istiyorum.

Son düzenleme:
Tek değiştireceğim şey, LGA 1700 anakarta 4000TL vermektense, Ryzen 5900X al. Renderi cok daha hizli yaparsin.

Tek değiştireceğim şey, LGA 1700 anakarta 4000TL vermektense, Ryzen 5900X al. Renderi cok daha hizli yaparsin.
Güzel fikir hocam ancak i5 12400F ile Ryzen 5900X arasındaki ısı farkında Ryzen 5900X daha önde olacaktır AMD ürünü sonuçta ve daha güçlü bir işlemci.

Ayrıca, bunun fiyat kısmı var:

Anakart 4000TL işlemciyle toplam 7500TL.
Yerine önerdiğiniz 5900X 8000TL. Güzel bir anakartla 10000TL bulur masrafı.

Gerçi topladığım sistemde DDR5 RAM farkı var sadece onlar 5 bin lira.
Böylece sizin öneriniz de aynı fiyata gelecektir. Şimdi farkettim.

i5-12400F ile Ryzen 5900X arasındaki ısı farkı nedir hocam?

Son düzenleme:
Güzel fikir hocam ancak i5 12400F ile Ryzen 5900X arasındaki ısı farkında Ryzen 5900X daha önde olacaktır AMD ürünü sonuçta ve daha güçlü bir işlemci.

Ayrıca, bunun fiyat kısmı var:

Anakart 4000TL işlemciyle toplam 7500TL.
Yerine önerdiğiniz 5900X 8000TL. Güzel bir anakartla 10000TL bulur masrafı.

Gerçi topladığım sistemde DDR5 RAM farkı var sadece onlar 5 bin lira.
Böylece sizin öneriniz de aynı fiyata gelecektir. Şimdi fark ettim.

i5-12400F ile Ryzen 5900X arasındaki ısı farkı nedir hocam?

Birkac yerden okuduguma gore, DDR5 şimdilik para israfindan başka bir şey değil: Ust duzey DDR4'ler alt duzey DDR5'lerden daha iyi performans gosteriyor.

Işlemciye gelirsek, tabii ki 12 çekirdekli bir Ryzen 5900X işlemci daha fazla ısı üretecek, ama her zaman Full kapasitede calismayacagi icin, eger iyi bir sivi sogutucu (3 fanli) alirsan hem sessiz calisir hem de fazla isinmaz.

Fiyata gelince:
https://www.amazon.com.tr/dp/B08164VTWH/ref=cm_sw_r_apan_i_14G0RSSYH76E3KF4VFA8?_encoding=UTF8&psc=1
Bununla birlikte B550 veya B450 bir mATX anakart kullanirsan (sizin karariniz tabii, ama ben OC yapmadigim surece anakarta asla cok bir şey harcamam) yaklasik 8000-9000 lira tutar.

Birkac yerden okuduguma gore, DDR5 şimdilik para israfindan başka bir şey değil: Ust duzey DDR4'ler alt duzey DDR5'lerden daha iyi performans gosteriyor.

Işlemciye gelirsek, tabii ki 12 çekirdekli bir Ryzen 5900X işlemci daha fazla ısı üretecek, ama her zaman Full kapasitede calismayacagi icin, eger iyi bir sivi sogutucu (3 fanli) alirsan hem sessiz calisir hem de fazla isinmaz.

Fiyata gelince:
https://www.amazon.com.tr/dp/B08164VTWH/ref=cm_sw_r_apan_i_14G0RSSYH76E3KF4VFA8?_encoding=UTF8&psc=1
Bununla birlikte B550 veya B450 bir mATX anakart kullanirsan (sizin karariniz tabii, ama ben OC yapmadigim surece anakarta asla cok bir şey harcamam) yaklasik 8000-9000 lira tutar.
Amiral bir işlemciye B450 uygun olmaz hocam.

eger iyi bir sivi sogutucu (3 fanli) alirsan hem sessiz calisir hem de fazla isinmaz.
Önceki masaüstümü çıkardığı ses nedeniyle sattım. Onda Corsair H110i GTX soğutucu vardı ve çok sesli çalışıyordu.

i5-12400F alacağım için güç tüketimi düşük diye stok fan kullanacaktım ama Ryzen 5900X alırsam Be Quiet markasının kule tipi soğutucularını tercih ederim veyahut stok fan yeterli olur mu? Wraith soğutucular hakkında çok olumlu şeyler duydum fakat sesini bilmiyorum.

Toplama bilgisayarlarda bütçe dağılımı yapmak çok önemlidir bence. Bir yerden kısıp bir yere çok yüklenmek performans dengesizliğine sebep oluyor. O sebep ile ben B550 tercih edeceğim.
Amiral bir işlemciye B450 uygun olmaz hocam.
Arkadaş da yukarıda bahsettiğim şeye değinmiş zaten.

Aşağıdaki teste bakaraktan MSI B550M Mortar anakart tercih edeceğim.

1648315655144.png

Önceki masaüstümü çıkardığı ses nedeniyle sattım. Onda Corsair H110i GTX soğutucu vardı ve çok sesli çalışıyordu.

i5-12400F alacağım için güç tüketimi düşük diye stok fan kullanacaktım ama Ryzen 5900X alırsam Be Quiet markasının kule tipi soğutucularını tercih ederim veyahut stok fan yeterli olur mu? Wraith soğutucular hakkında çok olumlu şeyler duydum fakat sesini bilmiyorum.

Toplama bilgisayarlarda bütçe dağılımı yapmak çok önemlidir bence. Bir yerden kısıp bir yere çok yüklenmek performans dengesizliğine sebep oluyor. O sebep ile ben B550 tercih edeceğim.

Arkadaş da yukarıda bahsettiğim şeye değinmiş zaten.

Aşağıdaki teste bakaraktan MSI B550M Mortar anakart tercih edeceğim.

Eki Görüntüle 1342885
Hocam toplam bütçe ne kadardı ? İşi bilen arkadaşları çağıralım.

Yeni konular

Geri
Yukarı