26 Aralık 2008 doğumlu biri şu an kaç yaşında olur?

Maxtoric

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Arkadaşlar bir kuzenim geldi. 26 Aralık 2008 doğumlu ve bu sene (2021) 26 Aralık tarihinden itibaren 14 yaşında olacağını söylüyor. Matematikçi oldum resmen ama 13'e gireceğini ve şu an 12 yaşında olduğunu kanıtlayamadım. Ailesi falanda 14 yaşına gireceğini söylüyor. Yaş hesaplama sitelerinden baktım gösterdim yanlış dediler. Kendim manuel hesapladım yine kabul etmediler. Acaba ben mi yanlışım? Mantığıyla anlatabilir misiniz? Çünkü dilimden tüy çıktı. Ama 2008'den 1 yaşında doğmuş olarak hesaplıyor. (matematikten 38 almış çok bir şey beklememek lazım.) Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar bir kuzenim geldi. 26 Aralık 2008 doğumlu ve bu sene (2021) 26 Aralık tarihinden itibaren 14 yaşında olacağını söylüyor. Matematikçi oldum resmen ama 13'e gireceğini ve şu an 12 yaşında olduğunu kanıtlayamadım. Ailesi falanda 14 yaşına gireceğini söylüyor. Yaş hesaplama sitelerinden baktım gösterdim yanlış dediler. Kendim manuel hesapladım yine kabul etmediler. Acaba ben mi yanlışım? Mantığıyla anlatabilir misiniz? Çünkü dilimden tüy çıktı. Ama 2008'den 1 yaşında doğmuş olarak hesaplıyor. (matematikten 38 almış çok bir şey beklememek lazım.) Teşekkürler.

Bu zamanda nedense herkes yaşını büyütüyor. Ben şu an 15 yaşındayım, 2006'lıyım. Kuzenim var 2008'li ve 14 yaşındayım diyor senin dediğin gibi.

13'e girecek. Doğduğu seneyi hesaplamasınlar, anne karnından çıktıktan sonra başlıyor yaş sayacı. Resmiyette böyle ama embriyo olmasını falan da sayarsak 9 ayı ekleyecek işte ayrıca neden böyle bir şeye gerek duydun ki? Tamam, 18 yaşındasın de geç.

26 Aralık'ta 13'ü bitirip 14. yaşına girecek. Yani doğduktan sonra 13 tam yıl geçmiş olacak ve 14. yılına girecek. Bitirdiğin yaşı söylemek gerek bence yaşta çünkü mesela 18 yaşına girince değil 18 yaşını tamamlayınca reşit oluyorsun. Ama girdiğin yaşı söylemek mantıken daha doğru.

Son düzenleme:
26 Aralık'ta 13'ü bitirip 14. yaşına girecek. Yani doğduktan sonra 13 tam yıl geçmiş olacak ve 14. yılına girecek. Bitirdiğin yaşı söylemek daha mantıklı bence yaşta.
1 yıl ilerden gidiyorsun. 26 Aralık'ta 13 yıl olmuş doğalı. Ancak bu 14 yaşına gireceğini ifade etmez. 26 Aralık'ta doğalı 13 yıl olmuş olacak ve 13 yaşında olacak.

26 Aralık'ta 13'ü bitirip 14. yaşına girecek. Yani doğduktan sonra 13 tam yıl geçmiş olacak ve 14. yılına girecek. Bitirdiğin yaşı söylemek daha mantıklı bence yaşta çünkü mesela 18 yaşına girince değil 18 yaşını tamamlayınca reşit oluyorsun.

Dostum sen 2000'de doğdun diyelim, 2001 yılında 2 yaşında mı olacaksın?

1 yıl ilerden gidiyorsun. 26 Aralık'ta 13 yıl olmuş doğalı. Ancak bu 14 yaşına gireceğini ifade etmez. 26 Aralık'ta doğalı 13 yıl olmuş olacak ve 13 yaşında olacak.
Şu an mesela Aralık ayının 22. günündeyiz. Senin mantığına göre 21. gündeyiz dememiz gerek. İçinde olduğumuz günü söylüyoruz, içinde olduğumuz yaşı da söylememiz gerek diye düşünüyorum ama yukarıda dediğim şeye göre de tamamladığımız yaşı söylemek de mantıklı oluyor.
Dostum sen 2000'de doğdun diyelim, 2001 yılında 2 yaşında mı olacaksın?
Öyle demek gerekiyor bence.

Geri
Yukarı