Çözüldü 2600X undervolt değerleri nasıl?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Aykut Usta

Hectopat
Yer
Hatay
Daha fazla  
RAM
16GB CL16 3200MHz
Ekran kartı
MSİ GTX1070Tİ
Anakart
MSİ X470 GAMİNG PLUS
İşlemci
RYZEN 5 2600X
Herkese merhaba. Bugün işlemcimin boşta 60 derecelere çıkmasından dolayı biraz korkup undervolt işlemi yaptım. İşlemci voltajını BIOS üzerinden 1.32 sabitleyip GHz ayarına hiç dokunmadım. Ayrıca yine BIOS üzerinden PBO ayarını kapattım. Ancak bu ayarlardan sonra işlemcim 4 GHz'leri hiç görmedi. Hep 3.8 bandında geziyor. Sıcaklık değerleri AIDA 64 stres testinde Max 74'ü gördü. Sonuçları aşağıya bırakacağım. Anlamadığım nokta GHz sabitleme yapmama rağmen işlemcinin hızı sabitlendi. Yardımcı olursanız sevinirim.

1680001627217.png

Bildiğim kadarıyla PBO kapattığınız için işlemci turbo frekanslara çıkmıyor, bu da düşük sıcaklık demek oluyor. PBO açıp tekrar deneyin.

Bildiğim kadarıyla PBO kapattığınız için işlemci Turbo frekanslara çıkmıyor, bu da düşük sıcaklık demek oluyor. PBO açıp tekrar deneyin.

Cevabınız için teşekkür ederim. BIOS ayarlarını sıfırladım. Ondan sonra yine BIOS üzerinden 1,3375 Volt verdim. Şu an frekans normal gibi 4.2 GHz'leri görüyorum ancak cihaz halen çok ısınıyor. Ne yapsam olmadı yardım edin lütfen. Konuyu açtım açalı kimse yazmadı. HWİNFO isimli uygulamada sonuç böyle. Sistem boşta.
1680097388072.png

Cevabınız için teşekkür ederim. BIOS ayarlarını sıfırladım. Ondan sonra yine BIOS üzerinden 1,3375 Volt verdim. Şu an frekans normal gibi 4.2 GHz'leri görüyorum ancak cihaz halen çok ısınıyor. Ne yapsam olmadı yardım edin lütfen. Konuyu açtım açalı kimse yazmadı. HWİNFO isimli uygulamada sonuç böyle. Sistem boşta.Eki Görüntüle 1719158
İşlemciyi yük altına sokun ve en fazla kaç derece olduğuna bakın. Şu anda manuel voltaj verdiğiniz için işlemci boşta bile turbo frekanslara çıktığı için o sıcaklıkları görüyor olabilirsiniz. Benim de çok bilgim yok ama muhtemelen dediğim gibi.

Manuel voltaj vermemin sebebi oto modda işlemci boşta 1.4 gibi voltaj alıyor olması. Şimdi verdiğim değeri kaldırıp test sonucunu atarım.

Abi BIOS üzerinden ayarları tekrar sıfırladım. Oynadığım tek ayar XMP onu açtım. Prime95 ile 4 dakika test yaptım. Sonuç ekte. GHz ayarı ve voltaj ayarı ile hiç oynamadım.

1680100599379.png

Son düzenleme:
Manuel voltaj vermemin sebebi oto modda işlemci boşta 1.4 gibi voltaj alıyor olması. Şimdi verdiğim değeri kaldırıp test sonucunu atarım.

Abi BIOS üzerinden ayarları tekrar sıfırladım. Oynadığım tek ayar XMP onu açtım. Prime95 ile 4 dakika test yaptım. Sonuç ekte. GHz ayarı ve voltaj ayarı ile hiç oynamadım.

Eki Görüntüle 1719223
Değerler 94 dereceye çıkması haricinde normal şu an.

Değerler 94 dereceye çıkması haricinde normal şu an.
İşte onu bir türlü çözemedim şimdi biostan Core Perfomans Boostu kapattım sıcaklık bi anda 48 derecelere düştü ama işlemci hızı da azaldı.
EDİT: Core Perofmans Boost ayarı kapandıktan sonra yaptığım stres testi sonucu
1680102333322.png

İşte onu bir türlü çözemedim şimdi biostan Core Perfomans Boostu kapattım sıcaklık bi anda 48 derecelere düştü ama işlemci hızı da azaldı.
EDİT: Core Perofmans Boost ayarı kapandıktan sonra yaptığım stres testi sonucu
Eki Görüntüle 1719271
Yine normal değil. Termal macunu ne zaman yenilediniz? Stok soğutucu mu?

Soğutucu stok ve temizlik hiç ypaılmadı kasayı 2018 Temmuz'da toplamıştık.
UV'likten çıkmış bu olay. En kısa zamanda hem temizlik hem de macun değişimi yapın. Fark edecektir.

Çözüm

Geri
Yukarı