2666 MHz ve 3000 MHz RAM'leri 3000 MHz Yapabilir miyim?

Darkisback

Hectopat
Makaleler
6
Crucial Ballistix 2666 MHz RAM yanına aynı modelin 3000 MHz olanını aldım. RAM'ler normal olarak 2666 MHz çalışıyor.
Anakartım Gigabyte A320-DS2 modeli ve XMP'yi açtım.
Acaba bu RAM'leri 3000 MHz çalıştırma şansım var mı?

Ayrıca @Recep Baltaş Gigabyte BIOS Güncelleme BIOS güncellemesi için bunu mu yoksa Q-Flash'ı mı tavsiye edersiniz?

deneme1.png

Not : İşlemcim Ryzen 3 1200. Sanırım 1. nesil Ryzen işlemciler 2666 MHz'e kadar destekliyordu. Yanlış biliyor olabilirim.

Son düzenleme:
Hocam önerilen 2666. Anakartınıza bağlı bu değer artabilir. Yalnız bildiğim kadarıyla XMP dahi açsanız düşük olan frekansta eşitleniyorlar. Manuel arttırarak diğer RAM'in sınırını zorlamayı deneyebilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır. Anakarta takılı olan RAM'ler de en düşük frekansa hangisi sahipse diğerlerini de o frekansa çeker. Zaten pek bir fark olmaz aralarında en fazla 3-5 FPS artışı sağlar oyunlarda.

Hayır. Anakarta takılı olan RAM'ler de en düşük frekansa hangisi sahipse diğerlerini de o frekansa çeker. Zaten pek bir fark olmaz aralarında en fazla 3-5 FPS artışı sağlar oyunlarda.
3 bile oynamaz herhalde hocam, bir tane RAM için.

Hayır. Anakarta takılı olan RAM ler de en düşük frekansa hangisi sahipse diğerlerini de o frekansa çeker. Zaten pek bir fark olmaz aralarında en fazla 3-5 FPS artışı sağlar oyunlarda.
En düşük frekansta çalıştığını biliyorum. Sadece 2666 olanı 3000'e çekebilir miyim diye merak ettim ama sanırım gerekmez. Zaten işlemcim 1. nesil.

Oynuyor ama dediğim gibi en fazla 3-5 :). Tabii 2666 ile 3000 arasında.
2 RAM'de 3000'e çekilse belki hocam, tekini kastettim. Sonuç olarak dediğiniz gibi çok da fark yaratmaz.
En düşük frekansta çalıştığını biliyorum. Sadece 2666 olanı 3000'e çekebilir miyim diye merak ettim ama sanırım gerekmez. Zaten işlemcim 1. nesil.
Sanırım manuel çekilebiliyor ama tam bilgim yok. Bilen biri anlatabilir. Bence uğraştığınıza değmez hocam.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı