2666MHz ile 3000MHz RAM birlikte kullanılır mı?

MXMaster

Hectopat
Daha önce forumda böyle bir konunun üzerinden geçmiştik zannedersem ama bu biraz daha farklı bir konu.
Şu an 8 GB 2666MHz RAM mevcut. Farklı bir markanın 16 GB 3000MHz tek slot RAM'ini alsam, 2 RAM uyumlu çalışır mı yoksa sorun olur mu?

Ayrıca fiyat ve güvenilirlik üzerine önerebileceğiniz bir yer var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Elindeki RAM'i satıp 2x8 dual kit almanı öneririm.

Birlikte kullanınca sıkıntı çıkarabilir de, uyumlu olabilir de. En iyi senaryoda çalışsa bile RAM'ler flex çalışır ve 2666 MHz çalışır.

Aynı marka RAM almanızda fayda var. Farklı RAM modellerinde sorun çıkabiliyor. Ek olarak anakartınızın 16 GB RAM desteklediğine emin misiniz? Bir de 2 RAM'de 2666MHz'de çalışacak.

Daha önce forumda böyle bir konunun üzerinden geçmiştik zannedersem ama bu biraz daha farklı bir konu.
Şu an 8 GB 2666MHz RAM mevcut. Farklı bir markanın 16 GB 3000MHz tek slot RAM'ini alsam, 2 RAM uyumlu çalışır mı yoksa sorun olur mu?

Bildiğim kadarıyla düşük MHz'li RAM'in hızını baz alarak 2666MHz olarak çalışır ikisi de.

Kullanılır ama 3000 MHz'de çalışmaz. Ortak olan hızda çalışırlar. Ayrıca tek slot 16 GB tavsiye etmiyorum.

Önce anakartın ve işlemcin en fazla ne kadar ram destekliyor ona bakmalısın. Sonra CL ve Mhz değerlerine bakmalısın. CL değeri ping gibi ne kadar düşükse o kadar iyi, gecikme süresini temsil ediyor. İki ram kullandığında hangisi kötü ise ona uyum sağlar mesela CL19 ile CL22 ram taktığında ikisi de CL22 gibi çalışacak. 2666Mhz ve 3200 Mhz RAM taktığında ikisi de 2666 Mhz gibi çalışacak. Ama bu durumun garantisi yok yani CL değerleri farklı ram taktığında mavi ekran da alabilirsin. CL değerleri arasındaki fark arttıkça uyum da o kadar bozuluyor. Yeni anakartlarda bu sorun ortadan kalkmış diye biliyorum. Alacağın RAM'in yorumlarına bakarsan bazen insanlar şu RAM ile kullandım sorun çıkmadı gibi yazıyorlar. Garanti olsun istiyorsan aynı model, CL ve Mhz değerinde almalısın. Ben böyle biliyorum yanlışım varsa düzeltebilir daha bilgili arkadaşlar.

Çalışacağını sanmam kit almakta fayda var ya da ramınızın aynsıından alın seri numarası aynı olacak şekilde.

Yeni konular

Geri
Yukarı