27" i5 iMac vs 21" i7 iMac

Bence 3000 lira çok büyük meblağ. Gerek yok da diyemiyorum.

Çok fazla işlemci gücüne gerek yoksa i5 alın. Ama render alacaksan, ve render yada çizim... Her neyse. Kullanacağın program ekran kartı (GPU) kullanıyorsa i7 için 3000 lira fazla vermeye gerek yok.

Ama yok. Kullanacağın program işin için işlemciyi kullanıp GPU kullanmıyorsa i7 almak daha uzun ömürlü olur. iMac'lerde CPU değiştirme olmadığı için evladiyelik.

Tamamen senin kullanacağın programa bağlı. Program işlemci değil, GPU'yu kullanıyorsa i5;
GPU değil, işlemci kullanıyorsa i7.

Ama ben olsam i7 alırdım demek isterdim ama o 3000 lira ile yapacak çok şeyim olurdu :)
Yanlış bilmiyorsam render ya da efekt olaylarında ekran kartı daha çok kullanılıyor diye biliyorum. i7'li 21" modeli daha uyguna denk geliyor 27" i5 modeline nazaran ama 5K ekrandan da vazgeçmek istemiyorum doğruyu söylemek gerekirse. Dediğiniz gibi 3000 lira ile yapılabilecek bir ton şey var. En basitinden harici bir SSD alıp biraz daha bilgisayarı hızlandırabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış bilmiyorsam render ya da efekt olaylarında ekran kartı daha çok kullanılıyor diye biliyorum. i7'li 21" modeli daha uyguna denk geliyor 27" i5 modeline nazaran ama 5K ekrandan da vazgeçmek istemiyorum doğruyu söylemek gerekirse. Dediğiniz gibi 3000 lira ile yapılabilecek bir ton şey var. En basitinden harici bir SSD alıp biraz daha bilgisayarı hızlandırabilirim.

Benim gordugum bazi 3D cizim uygulamalari ekran karti istiyor. Ama CPU uzerinden render veren programlar da var.

Siz kullanacaginiz programlari belirleyin. Ona gore tercih yapin. Ben olsam i5'li sistemi alirim.

AIO alıp Hackintosh kullanmak daha karlı. Mesela linkteki cihaz alacağın iMac'lerden donanım olarak çok daha üstün ve daha ucuz.

iMac almamın temel sebeblerinden biri Windows platformunun biraz sıkmaya başlaması. Bunun yanında şu anda Apple'da okula geri dönüş adlı bir kampanya var. Kulaklık hediye ediliyor Solo 3. Bir de Logic, Final Cut gibi programlar bir paket halinde ciddi bir fiyat düşüşüyle birlikte satılıyor. Çok kaçırmak istemiyorum açıkcası.
Benim gordugum bazi 3D cizim uygulamalari ekran karti istiyor. Ama CPU uzerinden render veren programlar da var.

Siz kullanacaginiz programlari belirleyin. Ona gore tercih yapin. Ben olsam i5'li sistemi alirim
Sanırım ben de tercihimi Core i5'ten yana kullanacağım.

O fiyata çok daha iyi bir bilgisayar alıp Hackintosh kurmak daha makul bence. Özelikle render gibi olaylarda iMac seni üzer.

O şekilde sağlıklı bir performans alabilir miyim? Dolar kurundan sonra 1080'li cihazlar ne kadara denk geldi bilemiyorum ama öyle bir imkan varsa o konuyu da araştırabilirim.

Şimdiye kadar belki yüzlerce hackintosh deneyimim oldu. Benchmark testlerinde 1/3 fiyatındaki donanımlar Apple donanımlarını rahatlıkla geçtiğine şahit oldum. Dolar kurunun fırladığı günümüzde o fiyatlara cihaz bulabilecek misiniz?...

Dolar 1.7 Olmuş Bilgisayar Alınmaz Bu Zamanda

Durum böyleyse gerçekten dolar 10 olmadan harekete geçsem iyi olacak gibi. :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı