27 inç, 2K vs 1080P monitör

Bir diğer bağlantılı soru ise ne kadar mesafeden izlenmesi gerektidir? Ben 15.6 inç ekran boyutunda bir laptop kullanıyorum ve benim ekrana bakma mesafem 50cm civarında. Monitör alırsam eğer, olası mesafem en az 65-70cm civarında olacaktır. Masamın derinliği iyidir. Ancak 27 inç ve 1080P çözünürlükteki bir monitöre bu mesafeden bakılırsa bir sıkıntı oluşturabilir mi? Teceübeli arkadaşları sahneye alalım. 😂

Bir diğer bağlantılı soru ise ne kadar mesafeden izlenmesi gerektidir? Ben 15.6 inç ekran boyutunda bir laptop kullanıyorum ve benim ekrana bakma mesafem 50cm civarında. Monitör alırsam eğer, olası mesafem en az 65-70cm civarında olacaktır. Masamın derinliği iyidir. Ancak 27 inç ve 1080P çözünürlükteki bir monitöre bu mesafeden bakılırsa bir sıkıntı oluşturabilir mi? Teceübeli arkadaşları sahneye alalım. 😂
Tecrübeli sayılmam ama 2 hafta önce bir teknoloji mağazasında monitörleri inceledim. 31" ya da 32" olan monitörler aşırı büyüktü. Yani televizyon gibi adeta. O monitörle mümkün değil 50-60 cm mesafe. Normal kullanıcı veya oyuncu için gerçekten çok kötü. 27" ise aşırı büyük gelmedi. Ancak nedendir bilmiyorum ama curved 27" ekranlar sanki 24" gibi geldi. Curved olunca boyut küçülüyormuş gibi hissettim.

Ben rx5700 xt alıcam sistemimde 27 beni zorlarmı ona göre alıcam 2 kyı sen 32 kullanırken sagı soku takip ederlen zorlanıyormusun benim kd felan yüksektir iyi oy
Monitörün büyüklüğünün ekran kartınıza bir etkisi yoktur. Önemli olan panelin çözünürlüğü.
Ben RX 580 li sistemde 2K performans alabiliyorken 5700XT ile çok rahat edersiniz.
32" monitörü en az 1 metre mesafeden kullanıyorum. Göz sağlığım açısında çok rahatladım doğrusu. Küçük monitörde ister istemez çok fazla yaklaşıp, monitörden gelen zararlı ışıklara çok daha yakından maruz kalıyorsunuz.
Levent yavuz PC (2).PNG

Tecrübeli sayılmam ama 2 hafta önce bir teknoloji mağazasında monitörleri inceledim. 31" ya da 32" olan monitörler aşırı büyüktü. Yani televizyon gibi adeta. O monitörle mümkün değil 50-60 cm mesafe. Normal kullanıcı veya oyuncu için gerçekten çok kötü. 27" ise aşırı büyük gelmedi. Ancak nedendir bilmiyorum ama curved 27" ekranlar sanki 24" gibi geldi. Curved olunca boyut küçülüyormuş gibi hissettim.
32" olayı tamamen alışmak ile ilgili. Bana da 27" ler çok küçük geliyor artık. :D

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı