27 inç, 2K vs 1080P monitör

mustafabyz

Centipat
Arkadaşlar ben bilgisayar almak istiyorum. Bilgisayar için kenara ayırdığım fiyat 5000 TL. Ayrı olarak monitör için de para ayıracağım. 2K 27 inç almak istiyorum. Dedilerki o sistemle sorun yaşarsın 2K'da. 1080P alayım diyorum. Bu sefer de görüntü kalitesiz olur diye korkuyorum .NET ve canlı olsun istiyorum. MSI markasını tercih edeceğim, 2 çözünürlükte de.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir zamanlar çok araştırmıştım. 27" 1080p alanlar (özellikle yabancı forumlardaki kullanıcılar) pek memnun değildi. 1080p için 24", 2K için 27" en ideali gibi duruyor.

Bir zamanlar çok araştırmıştım. 27" 1080P alanlar (özellikle yabancı forumlardaki kullanıcılar) pek memnun değildi. 1080P için 24", 2K için 27" en ideali gibi duruyor.

Ancak 1080P monitörler bakımından en çok çeşitlilik ve bol özelliklere sahip olanları hep 27 inç. Neden böyle anlamıyorum. 1080P 27 inç monitörlerde özellikler yok yok derecede. 23-24 inç olanlarında ise özellikler giderek kısıtlı olmaya başlıyor.

Bir zamanlar çok araştırmıştım. 27" 1080p alanlar (özellikle yabancı forumlardaki kullanıcılar) pek memnun değildi. 1080p için 24", 2K için 27" en ideali gibi duruyor.
Sistem sorun yaratır diye korkuyorum
Gtx 1660 Super ile 2K kullanmak bence pek mantıklı olmaz.

Toplam bütçe nedir kasa ve monitör dahil?
7 felan bütçe
Gtx 1660 Super ile 2K kullanmak bence pek mantıklı olmaz.

Toplam bütçe nedir kasa ve monitör dahil?
7 felan bütçe
Ancak 1080P monitörler bakımından en çok çeşitlilik ve bol özelliklere sahip olanları hep 27 inç. Neden böyle anlamıyorum. 1080P 27 inç monitörlerde özellikler yok yok derecede. 23-24 inç olanlarında ise özellikler giderek kısıtlı olmaya başlıyor.
Ben 1080 rampage denedim kalitesiz geldi bana va panel 27 be curveddı msi da aynı sorun yaşarmıyım
Günümüz'de 5000tl'lik bir pc ile 2K malesef oyun oynayamazsınız.
Ben 27 inö curved 1080 rampage denedim bana baya kötü geldi va paneldi oda özellik olarak msi la aynılar ama rampage kalite olarak kötü gelmişti bana msi la rampage kalitesi aynı olmaz dediler yinede sende buna katılıyormusun ona göre 1080 alıp ilerde iyi bir sistem alırsam 2 kya geçebilirim

Son düzenleme:
Sistem sorun yaratır diye korkuyorum

7 felan bütçe

7 felan bütçe

Ben 1080 rampage denedim kalitesiz geldi bana va panel 27 be curveddı msi da aynı sorun yaşarmıyım

Ben 27 inö curved 1080 rampage denedim bana baya kötü geldi va paneldi oda özellik olarak msi la aynılar ama rampage kalite olarak kötü gelmişti bana msi la rampage kalitesi aynı olmaz dediler yinede sende buna katılıyormusun ona göre 1080 alıp ilerde iyi bir sistem alırsam 2 kya geçebilirim
Kesinlikle tanınmış markalar tabikide daha kalitelidir.Ben rampage,gamepower,james donkey gibi markaları kötülemem ama imkanım olduğu sürece kullanmam şahsen bana sorarsan o an ki durumum el vermesse 2-3 ay pc'siz kalır genede almam beklerim.

Tamamen kullanıcı deneyimidir, kullanan kullanmayan herkes yazdığından bilgi kirliğinden başka bir şey olmuyor konularda.
Öncelikle netleştirmek gereken konu, hangi oyunları ve hangi görüntü kalitesinde oynamak istiyorsunuz?
AAA diye sınıflandıran güncel oyunları 2K ultrada oynamak ve yüksek FPS almak istiyorsunuz, evet performans alamazsınız. Fakat detayı ortaya çekerek akıcı şekilde birçok oyunu oynayabilirsiniz.
Simülayson, RTS, RPG gibi oyunlar da ise çok rahat oynarsınız.

Gerçek Örnekleri veriyorum, yorum sizin;

Sistem:
Ryzen 5 2600X
Sapphire Nitro+ RX580 4GB
2*8GB 3200 mhz RAM
AOC 32" 2K 75hz Monitör

2K çöznürlükte oynadığım oyunlar:
PUBG (steam), orta detay 80 FPS
PUBG Lite, ultra, 130-140 FPS (Vsync açık sabit 75 FPS de oynuyorum)
ETS2, en yüksek detayda 100+ FPS
F1 2019, en yüksek detayda 100+ FPS
COD Warzone, Ultra, 50+ FPS
Dying Light, Ultra, 70+ FPS
Farmin Simulator 2019, orta, 80+ FPS
Surviving Mars, ultra, 75 FPS (Vsync açık)
Borderlands 2,ultra, 75 FPS (Vsync açık)
Ring of Elisium, orta, 60+ FPS
Merto Redux 2033, High, 50+ FPS
Just Couse 3, en yüksek, 60+ FPS

Verdiğim FPS değerleri incelemelerdeki gibi kesin değerler değildir. Oyunlar RX580'li bir sistemde dahi 2K çözünürlükte oynanabilirliğini gösteren bir tablodur.
Görüntü kalitesinden beklentiniz önemlidir.

Ben 75hz bir monitör ile oynuyorum, simülasyon ve FPS oyunları oynuyorum, hayatımdan çok memnunum.

27" FHD bir monitör de kullandım zamanında ama kesinlikle beğenmedim, pikseller görünüyor bariz şekilde.
Şahsi görüşüm FHD de oynayacaksınız 24" ideal, ama 27" monitör istiyorsunuz kesinlikle 2K alın derim.
Günümüz'de 5000tl'lik bir pc ile 2K malesef oyun oynayamazsınız.
Oynanabiliyor, bizzat kullanıyorum :)

27 inc alacaksanız 2K monitor alın hem piksel saymazsınız hem de ileride sistem upgrade yapınca 1080P monitor çöp olur.

Tamamen kullanıcı deneyi midir, kullanan kullanmayan herkes yazdığından bilgi kirliğinden başka bir şey olmuyor konularda.
Öncelikle netleştirmek gereken konu, hangi oyunları ve hangi görüntü kalitesinde oynamak istiyorsunuz?
AAA diye sınıflandıran güncel oyunları 2K Ultra'da oynamak ve yüksek FPS almak istiyorsunuz, evet performans alamazsınız. Fakat detayı ortaya çekerek akıcı şekilde birçok oyunu oynayabilirsiniz.
Simülayson, RTS, RPG gibi oyunlar da ise çok rahat oynarsınız.

Gerçek Örnekleri veriyorum, yorum sizin;

Sistem:
Ryzen 5 2600X
Sapphire Nitro+ RX580 4 GB
2*8 GB 3200 MHz RAM
AOC 32" 2K 75Hz Monitör

2K çöznürlükte oynadığım oyunlar:
PUBG (Steam), orta detay 80 FPS
PUBG Lite, Ultra, 130-140 FPS (V-Sync açık sabit 75 FPS'de oynuyorum)
ETS 2, en yüksek detayda 100+ FPS
F1 2019, en yüksek detayda 100+ FPS
CoD Warzone, Ultra, 50+ FPS
Dying Light, Ultra, 70+ FPS
Farmin Simulator 2019, orta, 80+ FPS
Surviving Mars, Ultra, 75 FPS (V-Sync açık)
Borderlands 2, Ultra, 75 FPS (V-Sync açık)
Ring of Elisium, orta, 60+ FPS
Merto Redux 2033, High, 50+ FPS
Just Couse 3, en yüksek, 60+ FPS

Verdiğim FPS değerleri incelemelerdeki gibi kesin değerler değildir. Oyunlar RX580'li bir sistemde dahi 2K çözünürlükte oynanabilirliğini gösteren bir tablodur.
Görüntü kalitesinden beklentiniz önemlidir.

Ben 75Hz bir monitör ile oynuyorum, simülasyon ve FPS oyunları oynuyorum, hayatımdan çok memnunum.

27" FHD bir monitör de kullandım zamanında ama kesinlikle beğenmedim, pikseller görünüyor bariz şekilde.
Şahsi görüşüm FHD'de oynayacaksınız 24" ideal, ama 27" monitör istiyorsunuz kesinlikle 2K alın derim.

Oynanabiliyor, bizzat kullanıyorum :)

Ben RX5700 XT alacağım. Sistemimde 27 beni zorlar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı