27 Mbps internet ile GeForce NOW'da sıkıntı çıkar mı?

Ben 25 ile hiç yaşamadım ama hep sabah saatlerinde girdim etkisi var mıdır bilmiyorum.
Bence direkt olarak o saatlerden dolayı etkisi olabilir, öğlen ve akşam vakitleri kullanımlar fazla oluyor diye biliyorum.

Ben 25 ile hiç yaşamadım ama hep sabah saatlerinde girdim etkisi var mıdır bilmiyorum.
Minimum hız gereksinimi direkt olarak 720p için 15mbit demişler. fakat ben 37 ile 720p'de pikselleşme yaşayınca delirmiştim.

Ağ trafiğinden dolayı olabilir birçok değişken var ama genel olarak kötü deneyim yaşayacağın söylenebilir bu hızlar ile.

Bence direkt olarak o saatlerden dolayı etkisi olabilir, öğlen ve akşam vakitleri kullanımlar fazla oluyor diye biliyorum.

Minimum hız gereksinimi direkt olarak 720p için 15mbit demişler. fakat ben 37 ile 720p'de pikselleşme yaşayınca delirmiştim.
Girdiğim saat ile alakalı o halde sabah 4-10 arası fortnite oynuyordum hep bir kere pixelleşme oldu o da 10 saniye süremedi geçti.

Bu çok değişken bir konu. FHD'de oynamak istediğinizi varsayalım. "en az" 25 Mbps diye belirtmişler fakat 2.4GHz ile de o hızları almak mümkün kablolu ya da 5GHz ile de. Sadece indirme boyutu yeterli olmuyor. 2.4GHz ile bağlanıyorsanız 50 Mbps bile yeterli olmuyor çünkü yeterli gecikme oranı sağlanamıyor. Fakat stabil 25 Mbps ve kablolu bir bağlantıya sahipseniz yeterli olacağını düşünüyorum. 5GHz için ise 30-35 Mbps daha stabil olacaktır kaanatimce.

Açıkçası GFN'nin TR sunucuları o kadar değişikki bu kişinin kendi test etmesi gereken bir şey. Kimisi TR sunucularında 25 MBPS ile harika bir deneyim alırken kimisi 1000MBPS'de hiç iyi görüntü almıyor. Bu durum sizin gözünüze de bağlı. Mesela ben 25 MBPS ile test ettiğimde 1080P'de bile görüntü kötüydü fakat paket kaybı falan da vardı. Şimdi 100MBPS internetim var paket kaybı yok ona rağmen oyunu kendi bilgisayarımda açtığımda aldığım görüntü ile GFN'in bana verdiği görüntü arasındaki fark net bir şekilde fark ediliyor. Görüntü 25MBPS'ye göre daha iyi fakat hâlâ orijinali kadar iyi değil.

Ben 100Mbps ile kasma sorunları yaşıyorum. Şans işi. 24Mbps ile akıcı oynayan var.

Şans işi değil aslında şimdi açıklayacağım.

Açıkçası GFN'nin TR sunucuları o kadar değişikki bu kişinin kendi test etmesi gereken bir şey. Kimisi TR sunucularında 25 Mbps ile harika bir deneyim alırken kimisi 1000MBPS'de hiç iyi görüntü almıyor. Bu durum sizin gözünüze de bağlı. Mesela ben 25 Mbps ile test ettiğimde 1080P'de bile görüntü kötüydü fakat paket kaybı falan da vardı. Şimdi 100Mbps internetim var paket kaybı yok ona rağmen oyunu kendi bilgisayarımda açtığımda aldığım görüntü ile GFN'in bana verdiği görüntü arasındaki fark net bir şekilde fark ediliyor. Görüntü 25Mbps'ye göre daha iyi fakat hâlâ orijinali kadar iyi değil.

Olay şu; çoğu Wi-Fi teknolojisi 2.4 GHz bandı kullanıyor. Bu şu demek oluyor ki, daha geniş ve güçlü dalgaları daha uzun bir sürede yaymak. Bu sebepten kapsama alanı daha geniş oluyor fakat yüksek gecikmelere sahiplik yapıyor. Kablolu bağlantı dalga yaymadığından interneti en kayıpsız şekilde cihaza iletiyor ve GFN'ın istediği bu. Diyelim ki kablolu bağlantınız yok o zaman ne olacak? 5GHz bandı bu işe yarıyor. Daha sık sinyaller göndererek düşük gecikmelere sahip oluyorsunuz fakat kapsama alanı daha dar oluyor. Bu yüzden 2.4GHz ile 100 Mbps almanızın çok artısı olmuyor çünkü yüksek paket kayıpları yaşatabildiğinden stabil bir deneyim yaşatmıyor. Oysa kablolu bağlantı ve 5GHz bağlantı 25-30 Mbps hızla bile düşük kayıplar sunduğundan dolayı stabil bir deneyim yaşatıyor. Görüntünün kötülüğüne gelecek olursak ben de deneyimlemiştim ve sanki FHD gibi değil de HD gibi çözünürlük vardı ama onboard ekran kartıyla LoL açma mücadelesi veren kişiler için stabil bir şekilde yüksek grafiklerle oyun oynamak çözünürlüğü düşük olsa bile muazzam bir durum.

Olay şu; çoğu Wi-Fi teknolojisi 2.4 GHz bandı kullanıyor. Bu şu demek oluyor ki, daha geniş ve güçlü dalgaları daha uzun bir sürede yaymak. Bu sebepten kapsama alanı daha geniş oluyor fakat yüksek gecikmelere sahiplik yapıyor. Kablolu bağlantı dalga yaymadığından interneti en kayıpsız şekilde cihaza iletiyor ve GFN'ın istediği bu. Diyelim ki kablolu bağlantınız yok o zaman ne olacak? 5GHz bandı bu işe yarıyor. Daha sık sinyaller göndererek düşük gecikmelere sahip oluyorsunuz fakat kapsama alanı daha dar oluyor. Bu yüzden 2.4GHz ile 100 Mbps almanızın çok artısı olmuyor çünkü yüksek paket kayıpları yaşatabildiğinden stabil bir deneyim yaşatmıyor. Oysa kablolu bağlantı ve 5GHz bağlantı 25-30 Mbps hızla bile düşük kayıplar sunduğundan dolayı stabil bir deneyim yaşatıyor. Görüntünün kötülüğüne gelecek olursak ben de deneyimlemiştim ve sanki FHD gibi değil de HD gibi çözünürlük vardı ama onboard ekran kartıyla LoL açma mücadelesi veren kişiler için stabil bir şekilde yüksek grafiklerle oyun oynamak çözünürlüğü düşük olsa bile muazzam bir durum.

Dostum dediğin şeyi çoğu stream platformu kullanan insan bilir. Kablolu bağlantı hep önerilir. Zaten bende kablolu bağlantı kullanıyorum.

Bunlar 100Mbps kablolu deneyimlerim:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dediğim gibi şans işi.

Hocam iyi açıklamışsınız ama 25MBPS bağlantıda da 100MBPS bağlantıda da kablolu bağlanıyordum. Yani görüntü kötü gözükmesinin sizin anlattığınız sebepten kaynaklandığını düşünmüyorum.

Geri
Yukarı