27" Monitör için uzaklık mesafesi

DeaDSEA

Decapat
Arkadaşlar Merhaba,

27 inç curved bir oyuncu monitörü aldım. Bu büyüklükte bir monitör için bir masam şu anda mevcut değil. Bir masa satın almak veya marangoza yaptırmak istiyorum fakat derinlik konusunda kararsız kaldım.

Uzun süredir 27 inç monitör kullanan arkadaşlar deneyimlerini paylaşabilirse çok sevinirim. Monitörle benim aramdaki optimum mesafe ne olmalı rahatça kafamı çevirmeden ekrana hakim olabilmek için? Siz ne mesafeden kullanıyorsunuz? Ona göre bir masa araştırmasına gireceğim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu tarz seçimlerde kullandığınız sandalye, oturma pozisyonunuz gibi durumlar da önemli. Standart ayaklı bir monitöre sahip olduğunuzu var sayarsak 80-85 cm derinliğindeki bir masa işinizi görecektir.

Arkadaşlar Merhaba,

27 inç curved bir oyuncu monitörü aldım. Bu büyüklükte bir monitör için bir masam şu anda mevcut değil. Bir masa satın almak veya marangoza yaptırmak istiyorum fakat derinlik konusunda kararsız kaldım.

Uzun süredir 27 inç monitör kullanan arkadaşlar deneyimlerini paylaşabilirse çok sevinirim. Monitörle benim aramdaki optimum mesafe ne olmalı rahatça kafamı çevirmeden ekrana hakim olabilmek için? Siz ne mesafeden kullanıyorsunuz? Ona göre bir masa araştırmasına gireceğim.
Enine 80cm boyuna 160cm masa kullanıyorum, çok rahat yetiyor. Senin de işini görür tahminimce.

Önemli olan çözünürlük. "İyi gören" bir insanın 1080p çözünürlükteki bir ekrana, pikselleri göremeyecek şekilde konumlanması için "ideal" mesafe =

"Ekranın boyutu" x 1.5 x 2.54 şeklinde hesaplanır. Örneğin 22" monitörünüz varsa;

22 x 1.5 x 2.54 = 83,82cm. Bu, ortalama bir değer.

Ekranın boyutu x 2.54 formülü, sizin ekranınızın boyunu cm olarak verir. 1.5 da, ideal izlemek için bir katsayı. Normalde 1.3 ile 1.7 arasında değişir. 1.7'den sonra en keskin renklerde bile pikseller ayırt edilemez, 1.3'den yakın değerlerde de her türlü pikselleri görürsünüz demek.

27" için 1 metreye yakın bir mesafeden izlemeniz idealdir. 85cm'in altına düştükçe pikseller göze batmaya başlar.

Tavsiyem, sandalyenize dik oturun, ekranı da karşınıza alın, 1m'yi bulduğunuzda ekranın ayaklarının sabitleneceği yer orasıdır. Yükseklik olarak da; ayaklarınız yere değerken fare ve klavyeyi, kollarınız 90 derece kıvrılıp elleriniz yere paralel olarak şekilde seçin derim. Böylece fare ve klavyeden kaynaklı bilek ağrılarını da aradan çıkarmış olursunuz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı