27inç 1080P monitör alınır mı?

Hatırı sayılır bir uzaklıktan bakıyorsanız olabilir ama 27" 1080p standart uzaklıklarda pikselleşme yapacaktır.

Curved alırsanız görüş açısı olarak biraz avantaj sağlar.

Hocam bu pikselleşme olayının derecesi modeline göre de değişkenlik gösterebilir mi? Çünkü en son kullanmış olduğum MSI MAG27C modelinde bahsedilen tarzda rahatsız edici bir pikselleşme gözlemleyemedim ya da ben fark edemedim bilemiyorum. İlerleyen zamanlarda da IPS panel tabanlı ASUS VG279Q alma düşüncem vardı aslında, ama bu durumu en iyisi yine yerinde mağazasında görmek gerekiyor gibi. Bu noktadaki düşüncelerinizi almak isterim 🙂.

@Jonathan North 27" olması en büyük etken ama "Piksel aralığı" diye bir değer de var. Çoğu aynı boyuttaki monitörde aynı olsa da bazen değişebiliyor.

Mesela 2 tane 27" montiör var. ikisinde de dikeyde 1080 tane piksel var. Normal mantıkla bu piksellerin aynı boyutta olması beklenir ama değil.

Mesela kimisinde 0.500 mm piksellerin arasında 0.100 mm boşluklar ile 1080 piksel o uzunluğa ulaşır, kimisinde de 0.550 mm piksellerin arasında 0.050 mm boşluklar ile 1080 piksel o uzunluğa ulaşır.
(Tabii söylediğim değerler çok abartı, normalde böyle değil.)
Tam anlatabildim mi bilmiyorum ama anlatamadıysam görsel ile göstermeye çalışabilirim.

Bu pikseller daha büyük olursa daha çok rahatsız olur gibi görünse de birbirine yakın ve sıkışık olacağından daha az rahatsız etmesi gerekiyor. "Pikselleri saymak" tabirine göre.
Ama piksel aralığı farklı 2 monitörü deneyimlemedim, varsayım olarak söylüyorum.

Bahsettiğim değerler "Bunda piksellerin arasında boşluk var" gibi değil. "Daha yoğun" gibi.

Piksellerin arasındaki mesafenin etkisi azcık hissedilebilir diye düşünüyorum ama o mesafe görülmez.

Fakat aynı monitörler bile farklı insanlarda farklı etkiler oluştururken benim söylediklerim çok uç ve "işlevsiz" gibi oluyor. Bu yüzden piksel aralığına bakarak monitör tercih edilmez bence.

Dediğiniz gibi en iyisi mağazada görmek, benim yazdıklarım "tahmin" sayılır. Reelde etkisi çok çok ufak.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı