29 Ekim 2023'de Cumhuriyet'in 100. yılı

Eveet, 100.yıl. 100 sene önce biz bu cumhuriyeti kurmak için nice emek verdik, O gün o sofrada Mustafa Kemal
"efendiler, yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz" dediğinde bunun daha başlangıç olduğunu biliyordu. Öyle de oldu. Sonraki 15 senede inanılmaz devrimler
yapıldı, belki de 50 senede geleceğimiz yere 15 senede geldik. Sonrasında bazı tatsız olaylar yaşasakta(darbeler, güç düşkünü, halkı hiçe
sayan hükümetler, ciddi ekonomik krizler, skandallar, terör, yolsuzluklar ve adaletsizlikler) cumhuriyeti 2023'e 100. yılına getirmeyi
başardık. Gelecek 100 senede de cumhuriyeti korumaya devam edip bizden sonraki nesillerin "nice 150 senelere", "nice 200 senelere"
diyebilmesi dileğiyle. "En büyük bayramdır, kutlu olsun"

Kimisi unutturmaya çalışıyor kimisi de heykelinden bile korkuyor. Kimisi fikirlerinden tırsıp korkak gibi kaçarak savaşmayı deniyor kimisi de adını lekelemeyi deniyor ama kimse bir arpa boyu yol kat edemiyor.

Sen o kadar büyük ve Ulu bir öndersin ki Atam, senin mirasın ilelebet yaşıyor. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını tekrar anarken Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yılını da kutluyorum. Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim!

"Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Turkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır."
-Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Cumhuriyetin 100. yılı kutlu olsun! Daha nice 100-200 yıllara… 🇹🇷

2f94086d9d8d7616090e8dabb8e17ff7.gif

Belki de kutlama değil onu yeniden kurma zamanıdır:

BURSA NUTKU​

“Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, “Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır” demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.​

Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, “Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir” diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır. Yine düşünecek, “demek adalet örgütünü de düzeltmek, yönetim biçimine göre düzenlemek gerek”​

Onu hapse atacaklar. Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haksız ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki, “ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Araya girişimde ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir.”​

Cumhuriyet'imizin 100. yüzyılında hâlâ ülkemizin birçok kesiminde geçim sıkıntısı yaşayanlar var ve bir taraftan da ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü unutturmaya çalışanlar var.

Çünkü Neyzen Tevfik'in dediği olay ile karşı karşıyayız.

"Ekmek herkese yetecekti aslında.
Tarlaya karga dadandı, ambara fare, fırına hırsız, memlekete harami...
Geldikleri gibi gitmediler;
Kimi içini bıraktı, kimi bitini, kimi de...

Yoksa bu kadar soysuzun bizden olması mümkün değil"

Türk halkının karakteri "Yüksektir.".

Cumhuriyet bayramımız kutlu olsun, 100. sene bir gün değildir tüm senedir.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı