29 Mayıs İstanbul'un Fethi ve Osmanlı'nın Yükselişi

GreenWarrioR

Decapat
29 Mayıs 1453 tarihinde II. Mehmed ve Osmanlı ordusu, Bizans İmparatorluğu başkenti Konstantiniyye'yi (İstanbul) ele geçirmiştir. Bu olay orta çağı kapatıp yeni çağı açmıştır.

Konstantiniyye (İstanbul), daha önce Osmanlı'da Yıldırım Bayezid, Yıldırım Bayezid'in oğlu Şehzade Musa Çelebi, II. Murad ve II. Mehmed tarafından kuşatılmıştır. Anadolu Hisarını Yıldırım Bayezid, Rumeli Hisarını da II. Mehmed yaptırmıştır.

29 Mayıs 1453 İstanbul'un Fethi kutlu olsun.

Son düzenleme:
Ben anlamıyorum Atatürk öldüğü gün falan kıyamet kopuyor her yıl ama Fatih İstanbul'u fetih ettiği gün televizyonlarda bir şey bile göremedim.
Bunu televizyondaki iktidar partisina yaranmak için çakma Osmanlıcı olan kişilere söyleyeceksin.

Ayrıca, Atatürk ölünce kıyamet kopması falan? Ata'ya saygıdır bu, kıyamet değil.
Rönesansı yakından takip eden ve bilime, sanata önem veren bir padişahtı kendisi. Benim için en iyi Osmanlı padişahıdır.
Kesinlikle. Haremden çıkmayan, cariye kovalarken ölen padişahlar Osmanlı'nın sonunu getirdi.

Bunu televizyondaki iktidar partisina yaranmak için çakma osmanlıcı olan kişilere söyleyeceksin.

Ayrıca, Atatürk ölünce kıyamet kopması falan? Ata'ya saygıdır bu, kıyamet değil.

Kesinlikle. Haremden çıkmayan, cariye kovalarken ölen padişahlar osmanlı'nın sonunu getirdi.

Hayır hayır ben zaten saygı olduğunu biliyorum ancak aradaki farkı anlatmak için lafın gelişi diyorum yoksa her ikisi de bizler için önemli kişiler.

Ben anlamıyorum Atatürk öldüğü gün falan kıyamet kopuyor her yıl ama Fatih İstanbul'u fetih ettiği gün televizyonlarda bir şey bile göremedim.
Kanal D'ye bak, Osmanlı ile ilgili bir şey çıkmış. Bu arada dediğine katılıyorum. Milli günlerimiz (10 Kasım, 23 Nisan, 19 Mayıs vs.), çok önemli günlerdir. Fakat çağ açıp çağ kapatan bir gün var. 29 Mayıs.

Yeni konular

Geri
Yukarı