2D oyun nasıl yapılır?

WolreaG

Hectopat
Makaleler
3
Yer
İzmir/Urla
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
GT 730, 8 GB RAM, i5-4590
Merhaba, 2D oyun yapmak istiyorum. Amacım kendi çapımda ilerlemek arkadaşlarıma paylaşmak ve bu foruma paylaşmak başka amacım yok. Oyunu Dead Cells gibi yapmaya çalışacağım tabii o kadar iyi olmasa bile konusu amacı bu oyuna benzer olacak. Unity kullanmayı düşünüyorum. Biraz baktım internete asetler varmış bunları nereden bulacağım. Hangi Youtube kanalına bakmam lazım? İstediğim aseti nasıl bulacağım veya nasıl yapacağım hakkında bilgileri nereden edineceğim? Kod yazmayı bilmiyorum kod yazmam gerekecek mi? Unity'yi nasıl keşfedeceğim? Bu sorularımın cevaplarını alırsam başlarım ve deneyimlerimi buraya yazar yaptığım oyunu proje şeklinde burada paylaşırım, benim içinde başlangıç olur.

Merhaba, 2D oyun yapmak istiyorum. Amacım kendi çapımda ilerlemek arkadaşlarıma paylaşmak ve bu foruma paylaşmak başka amacım yok. Oyunu Dead Cells gibi yapmaya çalışacağım tabii o kadar iyi olmasa bile konusu amacı bu oyuna benzer olacak. Unity kullanmayı düşünüyorum. Biraz baktım internete asetler varmış bunları nereden bulacağım. Hangi Youtube kanalına bakmam lazım? İstediğim aseti nasıl bulacağım veya nasıl yapacağım hakkında bilgileri nereden edineceğim? Kod yazmayı bilmiyorum kod yazmam gerekecek mi? Unity'yi nasıl keşfedeceğim? Bu sorularımın cevaplarını alırsam başlarım ve deneyimlerimi buraya yazar yaptığım oyunu proje şeklinde burada paylaşırım, benim içinde başlangıç olur.
Unity kullanmayı düşünüyorsan C# öğrenmen yeterli.
Buradan hazır asset bulabilirsin ücretsiz de var.
Youtube den Unity 2D oyun yapımı dersler diye aratırsan bulabilirsin.

Unity kullanmayı düşünüyorsan C# öğrenmen yeterli.
Buradan hazır asset bulabilirsin ücretsiz de var.
Youtube den Unity 2D oyun yapımı dersler diye aratırsan bulabilirsin.
Peki C# öğrenmek kolay mı zor mu? Yani bir oyun için ne gerekiyor? Gereksiz bilgileri öğrenmek istemiyorum -oyun dışı bilgiler- oyun bilgilerini öğrenmem yeterli. 15 tatilin sonlarına doğru oyunu yapmayı öğrenip yavaştan arka plan animasyon yapmayı öğrenmek istiyorum tabii acele işe şeytan karışır ama bu hedef erken ise düşüncelerimi değiştiririm.

Ben tasarımcı dayı ve Ali onur Geven'in çalışma videolarını izleyerek birkaç bir şey yapabilmiştim. Eğer istersen sende bakabilirsin onların videolarına.

Peki C# öğrenmek kolay mı zor mu? Yani bir oyun için ne gerekiyor? Gereksiz bilgileri öğrenmek istemiyorum -oyun dışı bilgiler- oyun bilgilerini öğrenmem yeterli. 15 tatilin sonlarına doğru oyunu yapmayı öğrenip yavaştan arka plan animasyon yapmayı öğrenmek istiyorum tabii acele işe şeytan karışır ama bu hedef erken ise düşüncelerimi değiştiririm.
Bana göre çok zor değil orta seviye bir zorluğu var. 15 tatile kadar her şeyi yetiştirmen zor olabilir diye düşünüyorum daha uzun bir süre gerekebilir.

Level dizayn, modelleme, tasarım da öğrenebilirsin istediğin assetleri bulamazsan kendin yaparsın.

Python da öğrenebilirsin C# dan daha kolay ama dil kolaylaştıkça oyundan alacağın verim ve yapabileceklerin sınırlanır ama dediğim gibi uzun bir süre gerekir ikisi için de 2-3 ay belkide daha fazla bu sadece programlamayı öğrenme kısmı oyunu yapması da bundan bile uzun sürer

Son düzenleme:
Dead Cells 2d platformer bir oyun, başlangıç için güzel seçim. Level tasarım işi hem yapay zeka, hem hazır assetlerin editlenmesi sayesinde gayet yapılabilir şeyler.

Ancak (game ready) bir kit indirmeden kod yazman şart. Öncelikle ingilizce ve c# öğrenmelisin.

Yok ben bu kadar zaman ayıramam dersen copy-paste diye tabir edilen şekilde youtube'da "2d platformer game tutorial"ları izleyerek yapabilirsin.

Geri
Yukarı