2D oyun yapmak

371129

Hectopat
Makaleler
9
2D oyun yapmayı düşünüyorum. Okulumdaki eğitim şu an C# üzerine ilerliyor ve ben de bunu YouTube'dan pekiştirmeyi düşünüyorum. Tavsiyeler üzerine Unity'den yapmayı düşünüyorum. Aklımda birkaç soru var, onları sizle paylaşmak istedim.
1- Günde 1-2 saat çalışarak kaç ayda C# öğrenebilirim?
2- İngilizcem kötü, çok İngilizce bilmek gerekir mi yoksa ezber üzerine mi?
3- Gris, Hue tarzında bir oyunu tek başıma kaç ayda yapabilirim?
4- Bu süreçte ne kadar bir bütçe gider?
5- Render olaylarını çok bilmiyorum ama Samsung 870 Evo aldım, yeterli mi? 250 GB ve okuma-yazma hızı vs.
@Axii @mirsady

Son düzenleyen: Moderatör:
1-) Sana kalmış. Önceden bir dil biliyorsan çok sürmez.
2-) İngilizce şart.
3-) Yazılım kısmından çok çizim, sanat kısımlarında zorlanırsın eğer fazla bilmiyorsan.
4-) O da sana kalmış. Hazır kullandığın şeyler arttıkça bütçe artar. Hazır almak yerine kendin yaparsan veya o kısımlardan feragat edersen ücretsiz de yapabilirsin.
5-) 2D oyun için fazla önemli değil.

2D oyun yapmayı düşünüyorum. Okulumdaki eğitim şu an C# üzerine ilerliyor ve ben de bunu YouTube'dan pekiştirmeyi düşünüyorum. Tavsiyeler üzerine Unity'den yapmayı düşünüyorum. Aklımda birkaç soru var, onları sizle paylaşmak istedim.
1- günde 1-2 saat çalışarak kaç ayda C# öğrenebilirim?
2- ingilizcem kötü, çok ingilizcebilmek gerekir mi yoksa ezber üzerine mi?
3- gris, Hue tarzında bir oyunu tek başıma kaç ayda yapabilirim?
4- bu süreçte ne kadar bir bütçe gider?
5- render olaylarını çok bilmiyorum ama Samsung 870 EVO aldım, yeterli mi? 250 GB ve okuma-yazma hızı vs.
@Axii @mirsady

Hocam bütçeye hiç gerek yok minik şeyler yapacaksanız. Ben de minik şeyler yapıyorum imzamda yazan sistem ile. Bunu ders olarak 1-2 saat olarak düşünmeyin. Keyif alarak yaparsanız zaman akıp geçecektir merak etmeyin.

1-) Sana kalmış. Önceden bir dil biliyorsan çok sürmez.
2-) İngilizce şart.
3-) Yazılım kısmından çok çizim, sanat kısımlarında zorlanırsın eğer fazla bilmiyorsan.
4-) O da sana kalmış. Hazır kullandığın şeyler arttıkça bütçe artar. Hazır almak yerine kendin yaparsan veya o kısımlardan feragat edersen ücretsiz de yapabilirsin.
5-) 2D oyun için fazla önemli değil.
1- Herhangi bir dil bilmiyorum, yeni yeni öğrenmeye başlayacağım.
2- Yani bir yandan da İngilizce'ye mi çalışmalıyım?
3- Çizim kısmında çok bilgim yok. Onu da öğrenerek ilerlemeyi düşünüyorum.
Hocam bütçeye hiç gerek yok minik şeyler yapacaksanız. Ben de minik şeyler yapıyorum imzamda yazan sistem ile. Bunu ders olarak 1-2 saat olarak düşünmeyin. Keyif alarak yaparsanız zaman akıp geçecektir merak etmeyin.
Hocam minik kavramınız Gris mi? Yani Gris ve Hue basit bir oyun mu? Yanlış anlamayın.

İngilizce bilmen lazım çünkü hangi yazılım dili olursa olsun kütüphaneleri, fonksiyonları araştırman lazım. Türkçe kaynak bulmakta çok zor. Türkçe kaynaklar da genelde detaylı değil.
Kimse bütün kodları ezbere bilmiyor mesela. Kütüphaneleri ezbere biliyor. Atıyorum tarih ile ilgili bir kod yazman lazım. Python'da bu datetime modülü oluyor. Adam bu modüldeki tüm kodları bilmiyor datetime diye aratıp kullanacağı kodu arıyor.

İngilizce bilmen lazım çünkü hangi yazılım dili olursa olsun kütüphaneleri, fonksiyonları araştırman lazım. Türkçe kaynak bulmakta çok zor. Türkçe kaynaklar da genelde detaylı değil.
Kimse bütün kodları ezbere bilmiyor mesela. Kütüphaneleri ezbere biliyor. Atıyorum tarih ile ilgili bir kod yazman lazım. Python'da bu datetime modülü oluyor. Adam bu modüldeki tüm kodları bilmiyor datetime diye aratıp kullanacağı kodu arıyor.
Hocam dediğinizden yola çıkarak söylüyorum, mesela karaktere x olursa y animasyonu uygulansın tarzında bir kodu hazır olarak bulabiliyor muyuz?

1- Günde 1-2 saat çalışarak kaç ayda C# öğrenebilirim?
Kişiden kişiye değişir. Kimisi çabucak kavrar, kimisi biraz daha yavaş kavrar.
2- İngilizcem kötü, çok İngilizce bilmek gerekir mi yoksa ezber üzerine mi?
İngilizce bilmeden programlama yaparken ezber üzerinden gitmek zorunda kalırsınız ve ezber ile en fazla bir yere kadar. Öte yandan kaynak sıkıntısı da çekersiniz. Yani ingilizce şart.
3- Gris, Hue tarzında bir oyunu tek başıma kaç ayda yapabilirim?
İlk başta özgün bir oyunla başlamak yerine öğrenmek için biraz daha basit bir oyun ile başlasanız daha iyi olur. Basit bir platform oyununu bir haftada yaparsınız ama biraz daha özgün ve güzel bir şeyler ortaya çıkarmak için aylarca uğraşmanız gerek.
4- Bu süreçte ne kadar bir bütçe gider?
İlk başlarda yapacağın basit oyunlar için bütçeye ihtiyaç yok.
5- Render olaylarını çok bilmiyorum ama Samsung 870 Evo aldım, yeterli mi? 250 GB ve okuma-yazma hızı vs.
2 boyutlu basit piksel oyunları için öyle çok iyi bir sistem gerekmiyor.

Kişiden kişiye değişir. Kimisi çabucak kavrar, kimisi biraz daha yavaş kavrar.

İngilizce bilmeden programlama yaparken ezber üzerinden gitmek zorunda kalırsınız ve ezber ile en fazla bir yere kadar. Öte yandan kaynak sıkıntısı da çekersiniz. Yani ingilizce şart.

İlk başta özgün bir oyunla başlamak yerine öğrenmek için biraz daha basit bir oyun ile başlasanız daha iyi olur. Basit bir platform oyununu bir haftada yaparsınız ama biraz daha özgün ve güzel bir şeyler ortaya çıkarmak için aylarca uğraşmanız gerek.

İlk başlarda yapacağın basit oyunlar için bütçeye ihtiyaç yok.

2 boyutlu basit piksel oyunları için öyle çok iyi bir sistem gerekmiyor.
Hocam dediğiniz mantıklı geldi. Önce basit demolar hazırlamak sonraysa işi iyice kavradıktan sonra büyük bir işe girişmek daha mantıklı geldi. Pixel oyun yapmayı düşünmüyorum. Zaten zor olabileceğini söylediler. Özgün olmak konusunda ise kesinlikle katılıyorum. Hem hikaye hem de görsel olarak yapılmayan az şey kaldığı için zorlanacağımı düşünüyorum. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

1- herhangi bir dil bilmiyorum, yeni yeni öğrenmeye başlayacağım.
2- yani bir yandan da İngilizce'ye mi çalışmalıyım?
3- çizim kısmında çok bilgim yok. Onu da öğrenerek ilerlemeyi düşünüyorum.

Hocam minik kavramınız gris mi? Yani gris ve Hue basit bir oyun mu? Yanlış anlamayın.

Yok hocam genel konuştum daha çok. Bütçe ilk zamanlarda pek önemli değil zaten Unity asset Store bir sürü güzel asset ile dolu.

Özgün olmak konusunda ise kesinlikle katılıyorum. Hem hikaye hem de görsel olarak yapılmayan az şey kaldığı için zorlanacağımı düşünüyorum.
Kesinlikle katılmıyorum, bence bir oyunun özellikle de bağımsız bir oyunun her zaman özgün bir yanı olmalıdır.

Geri
Yukarı