2GB RAM'e sahip olan bilgisayara 64 Bit Ubuntu kurmak

Makaleler
10
Merhaba. Sistemimin 2GB RAM'i var ve işlemci 64 bit destekli. Ancak 2GB RAM 64 bit'te sıkıntı çıkarabilir diye düşünüyorum. Belki swap'ı çok verirsem akıcı çalışabilir diye düşünüyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Acilliği yoktur 🙂

Özellikler:
Intel Pentium Processor E5700 3GHz Dual Core Detaylı Ark Sayfası
2GB DDR3 RAM
nVidia Geforce G100 512 MB GPU Detaylı Geforce Sayfası
120GB Hard Disk
Asrock G41M-VS3 Anakart Detaylı Asrock Sayfası

32 Bit sistem ile 64 Bit sistemin tek farkı RAM mi?

32 Bit sistemlerden 64 Bit sistemlere geçişimizin tek sebebi 4GB RAM takmak mı zannediyorsun? Eğer öyle ise çok yanılıyorsun.

Kısaca cevap vereyim: istersen 1 GB sistem kur, eğer işlemci 64 ise 64 kurmak daha mantıklı.

32 Bit sistemlerden 64 Bit sistemlere geçişimizin tek sebebi 4GB RAM takmak mı zannediyorsun? Eğer öyle ise çok yanılıyorsun.

Kısaca cevap vereyim: istersen 1 GB sistem kur, eğer işlemci 64 ise 64 kurmak daha mantıklı.
2 Gb RAM ile Ubuntu Gnome arayüzünü akıcı kullanamazsın. XFCE, MATE, LXDE masaüstüne yönel.
Cevaplarınız için teşekkürler. Live CD üzerinden Ubuntu'yu denedim (18.04) arayüzde bir sıkıntı yaşamadım. Ekran kartım çok iyi olmadığından uygulamalar menüsü açarken ki animasyon biraz kastı. Firefox'u açıp 3-4 sekme açmışken RAM kullanımı 1.8GB'idi. Furkan17TR hocamız haklı, bilgi için teşekkürler.

Ubuntu da ne yapacaksın?
Ağır işler yapmayacağım. İnternette dolaşmak, Linux ile haşır neşir olmak için kullanacağım 🙂

Pekte öyle sayılmaz aslında 64 bit sistemlerin RAM kullanımları daha fazla olduğu için 32bit daha mantıklı oluyor. Super Lite Windows 7'nin hem 32 hem 64 bit versiyonlarını denedim ilk kurulumdan sonra 32 bitte 380MB RAM kullanımı var iken 64bit'te 550MB RAM kullanımı oluyordu ki hala öyle oluyor aynı 64bit sistemi kullanıyorum ara sıra sistem boştayken 550MB'ye kadar düştüğü oluyor ama aynısı 32bit'te 380MB'a düşüyor. Tabii bu durum kullanacağınız programlara göre de değişir artık bazı programlar 32bit desteklemediği için 64bit kurmak gerekebilir.

Bana sorarsan 2GB RAM için 32bit kurmalısın, yukarıda dediğim gibi daha az RAM kullanımı olacaktır. Zaten Linux'u ilk defa kullanacaksan öyle haşır neşir olacağın çok şey olmayacaktır bu yüzden 32 bit kurman sorun çıkartmaz.

64-bit işlemciniz varsa, bu işlemcinin avantajlarından faydalanmak için 64-bit işlemci kullanmalısınız. Windows'un 32-bit sürümü 64-bit işlemciyle çalışır ancak işlemcinin ek gücünü kullanmayacaktır.

...

64-bit sürüm yazılımlar sizi hızdan uçurmayacak olsa da, 64-bit'in ek güvenlik özelliklerinden faydalanabilir ve 32-bit sürümüne göre daha verimli ve kararlı çalışabilir.

Tahminimce bu olaylar Linux için de geçerli olacaktır.
Kaynak.

Yeni konular

Geri
Yukarı