2K 144Hz Monitör Tavsiyesi

Sağ altta ölü piksel olduğunu yazdım sadece. Bir de zaten ödeme aracına iade seçeneğini seçtim hocam, değişim yapmazlar yani.

@FantastikTürk @BerkayZ87 İkinci gelen monitörde sıkıntı yok arkadaşlar, ayarları yapınca gayet güzel oldu.

Herkese teşekkür ederim. 😊
Hadi hayırlı olsun sonunda kafamıza göre sorunsuz diyebileceğimiz bir monitör bulabildik.

Hadi hayırlı olsun sonunda kafamıza göre sorunsuz diyebileceğimiz bir monitör bulabildik.
Elbette eksik yönü vardır ama büyü bir sorun çıkarmadığı sürece kullanılabilir bir monitör. Daha yeni kullanıcı olduğum için uzun kullanım deneyimim yok ama şimdilik çok memnunum.

Sorunsuz değil aslında ama sorunlu olduğu için fiyatı düşuk özelliği yüksek bir model değil. Klasik IPS problemleri. Glow sarı renk olmasa tam sorunsuz denecek.
Fiyat çok iyi ülkemizde.
Glow'u sorun olarak kabul etsek neredeyse tüm IPS monitörlere sorunlu deriz hocam burada sorunlu olan şey panelin teknolojisi. Benim eski monitör soğurken çıkardığı çatırdama sesleri uykumu bölmeye başlamıştı, 165 Hz'e aldığımda çınlamalı cw sesini kulağıma yapışmıştı.

Elbette eksik yönü vardır ama büyü bir sorun çıkarmadığı sürece kullanılabilir bir monitör. Daha yeni kullanıcı olduğum için uzun kullanım deneyimim yok ama şimdilik çok memnunum.
2K 144-180 IPS segment monitörler sıkıntı ya. Büyük bir eksisi olmayan bir model yok resmen. Kiminin renk gamutu çok iyi ama yavaş, kiminin doğruluk sapık; kimi hızlı gamutlar düşük; kiminin kontrast yerlerde sürünüyor... Acer hem çok hızli olması hem de böyle büyük bir eksisi olmaması ve fiyatı bakımindan güzel.

Bu modelin firmware ve panelini öğrenene kadar canım çıkmişti ama 😅
Glow'u sorun olarak kabul etsek neredeyse tüm IPS monitörlere sorunlu deriz hocam burada sorunlu olan şey panelin teknolojisi. Benim eski monitör soğurken çıkardığı çatırdama sesleri uykumu bölmeye başlamıştı, 165 Hz'e aldığımda çınlamalı cw sesini kulağıma yapışmıştı.
Glow olması değil sarı glow olmasını problem dedim. Bence mavi ya da beyazımsıdan daha fazla rahatsız ediyor.

Glow olması değil sarı glow olmasını problem dedim. Bence mavi ya da beyazımsıdan daha fazla rahatsız ediyor.
Ben onu renk sıcaklığını normal ya da soğuk yaparak biraz hafiflettim. Monitör varsayılan olarak sıcak renkte ayarlıydı ona dikkat etmek lazım. 7600 liraya da bu tarz şeyler beklenebilir daha kötü şeyler bekliyordum ben.

Ben onu renk sıcaklığını normal ya da soğuk yaparak biraz hafiflettim. Monitör varsayılan olarak sıcak renkte ayarlıydı ona dikkat etmek lazım. 7600 liraya da bu tarz şeyler beklenebilir daha kötü şeyler bekliyordum ben.
Zaten rekabetçi bir model ama ülkemizde ucuz (ya da diğerleri pahalı) satılıyor. Bu da ekstra F/P yapıyor. Dolayısiyla 7600 (eskiden 7300, daha eskiden 6300) fiyata göre değerlendirmemek lazım.
6300=210$ soygun bu arada. Hem de amazon destekli.

Warm ayarı daha beğendim ben çünkü normalde beyazlar griye çalıyor. K7E'nin tipik özelliği. Soğuk ise çok soğuk geldi bana.
🥶

Cidden öyle. Kendi sitelerinde bile yok ürün. Gidip çince sitelerden buldum bir şeyler. 😀
Bana sorsaydın söylerdim. Şeceresini biliyorum ben 😅

Screenshot_2024-02-19-18-51-07-743_com.android.chrome.png

Yorumlardan yorumsuz... 😅

Son düzenleme:
10 tane XV272UV alsan 10'unun da renk sicakligi farkli olabilir, aslinda monitor ile pek alakasi yok, kalibrasyon ile hepsi adam edilebilir. Glow da yine uniteye gore degisir. Hatta monitorlerde 1-2 konu haric neredeyse her sey farkli olabilir. Nasil 2 tane 5600X'ten birisi 4.8 GHz 1.2V stabil olup digeri 4.8'i 1.35V'de kaldiramiyorsa monitorde de panel lottery durumlari oluyor.

10 tane XV272UV alsan 10'unun da renk sicakligi farkli olabilir, aslinda monitor ile pek alakasi yok, kalibrasyon ile hepsi adam edilebilir. Glow da yine uniteye gore degisir. Hatta monitorlerde 1-2 konu haric neredeyse her sey farkli olabilir. Nasil 2 tane 5600X'ten birisi 4.8 GHz 1.2V stabil olup digeri 4.8'i 1.35V'de kaldiramiyorsa monitorde de panel lottery durumlari oluyor.
sRGB zaten pre-calib ama gördüğüm kadarıyla genel olarak doğal renk gamutu da iyi doğrulukla geliyor.

Benim DCI-P3 modutla SMBU-C miydi ne o leş ama. DCI-P3 bariz yeşil, öbürü de pembe.

Monitörün tüm gamutunu kapsayan genel modda sıkıntı yokken DCI-P3 neden böyle anlamış değilim.

Geri
Yukarı