2K Çözünürlük için ekran kartı tavsiyesi

Makaleler
17
Yer
İskenderun / Hatay
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar;

Bilindiği üzere 980Tİ çıktı. R9 300 seriside yakın, bu ay içerisin de çıkacak oda. Tabi r9 390 ve 390x üst seviye olacak bunlar bütçemi aşıyor.

Bütçem şuan için 1000 ile 1500 tl arası maksimum. 2K çözünürlükte oynayacağım oyunları genel de.
Aklımda 2 ekran kartı var;
1. GTX 970
2. R9 290x

2K için hangisi daha iyi olur?

Bir de şöyle bir seçenek var; GTX 960 4 GB ile SLİ yapmak. Bu şekilde 980Tİ dahi yakalanabilir ama ne kadar ileriye dönük olur orası meçhul.

GTX 970 almak daha mantıklı olur bence. İleride bir GTX 970 daha ekleyerek oldukça iyi bir performans elde edersiniz. Zaten şuan High ayarlarda açmayacağı oyun yok GTX 970'in.

R9 300 serisi bekleyebilirim ama Amd tarafın da bu driver desteği düzelmedikten sonra olmaz. Ayrıca 390x in HBM bellek ile 400 dolara gelmesi biraz imkansız bana göre. 400 dolara r9 290 ve 290x in isim değiştirmiş halleri gelir. Onların da güç tüketimi yine 970 den yüksek olacak çünkü mimari aynı ve GDR5 olarak gelecek. İlerde SLİ veya Crossfire mutlaka yapacağım. 980Tİ nin çıkışı 980 ni etkileyecek 970 e çok bir fiyat düşmesi olacağını zannetmiyorum ülkemizde. R9 300 serisi çıkınca 290 serisi düşecek fiyat olarak o kesin. Ama şöyle de birşey var ne kadar çok beklersem o kadar çok kararsız kalıyorum. :D

Kafam da GTX 970 var ama onun bilinen bazı sorunları kafamı karıştırıyor. R9 300 serisi bekleyeyim desem ülkemize gelene kadar vs en az 2 ay geçer ben o zamana kadar kafayı yerim. :)

GTX 970'in malum kronik bir VRM rahatsızlığı var, 2k monitör için yeterli olur ama bazı oyunlarda hafif bi göz kırpabilir size.

Evet 3,5 VRAM sorunu. Sli yaptığımda DX12 den dolayı sorun olmayacak (DX 12 de VRAM lar birleşecek). Ama nerden baksanız 1 yıl tek kart kullanıcam, o süre zarfında beni bıktıracak kadar sıkıntıya sokarmı bilemiyorum.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı