2K ile 4K arasında çok büyük fark var mı?

1) Bazı yerlerden tabii ki kısıyor da bunu senin gözün anlamıyor. Özel olarak gidip de kusur aramazsan native 4K'dan farkını çoğu zaman anlayamazsın. DLSS-FSR yüksek çözünürlüklerde fark edilmiyor. Görüntüde bir fark görmeden 140 FPS oynamak varken neden gidip 80 FPS oynayasın?

2) CP2077'yi Ray Tracing açık ve 4K oynayabileceğin bir kart yok şu anda piyasada DLSS-FSR açmadan. RTX 4090 bile 4K Ray Tracing açık ultra ayarlarda 40 FPS alıyor. Senin kafandaki gibi bir GPU modeli daha piyasada yok. 4090Ti çıkarsa o bile maksimum 50-55 FPS alacaktır. 60 değil yani.

3) Ray Tracing evet güzel ama aşırı FPS yiyor. CP2077'de açmayı tercih etmem ben. Control'de sürekli bulunduğun mekanlarda RT etkisi hissedildiği için Control'de açarım ama. Ya da Metro Exodus EE'de FPS çok düşmüyorsa RT Ultra'da oynarım. Şu anda RT destekleyen çok oyun yok ve destekleyenlerde de aşırı bir etki gözlemlenmiyor oyunları ekran görüntüsü almak için oynamıyorsan.
O zaman sanırım cp de dediğim ayarlarda oynayabilmek için dlss yi bir tık daha açmak lazım
Bir de ben anlanadığım için soruyorum ilk kez pc sahibi olacağım kusura bakma 80 ile 140 fps arasında akıcılık farkı olur mu? İkisi de iyi fpsler çünkü 60 altı olmadığı sürece sorun yok diye okumuştum dediğim gibi iyi fps veren oyunlarda DLSS açmaya pek sıcak bakamıyorum nedense

O zaman sanırım cp de dediğim ayarlarda oynayabilmek için dlss yi bir tık daha açmak lazım
Bir de ben anlanadığım için soruyorum ilk kez pc sahibi olacağım kusura bakma 80 ile 140 fps arasında akıcılık farkı olur mu? İkisi de iyi fpsler çünkü 60 altı olmadığı sürece sorun yok diye okumuştum dediğim gibi iyi fps veren oyunlarda DLSS açmaya pek sıcak bakamıyorum nedense
Ne kusuru dostum, estağfurullah. 60 FPS altı olmadığı sürece sorun yok denmesinin nedeni, akıcı bir oyun performansı için asgari 60 FPS gerekmesi. Yani 60 FPS altı da oynarsın ama 60 FPS bir eşik. Eğer monitörün 60 FPS'ten daha fazlasını gösterebilme kabiliyetine sahipse misal 144-165 Hz bir monitörün var, aradaki farkı şıp diye anlayabiliyorsun. Ben uzun zaman sadece 60 Hz monitörler ile oynadım, dolayısıyla 60 FPS üstünü algılamak imkansızdı benim için. Şimdi 165 Hz bir monitörüm var, bırak 80 ile 140'ı, 60 ile 70 arasındaki fark bile çok rahat anlaşılıyor. 80 FPS tabii ki gayet iyi bir FPS değeri ama 140 alabilecekken neden almayasın?

Zaten dediğim gibi sana max ayarlarda ve Ray Tracing açıkken 80 FPS verecek bir ekran kartı daha piyasada yok. 2 nesil sonrasına kadar da çıkacağını sanmıyorum. Bu da en iyi ihtimalle 2026'ya denk geliyor. Yani NVIDIA RTX 5090 çıksa o bile 4K Ray Tracing açıkken 80 FPS verecek kapasitede olmayacak bence. En erken RTX 6000 serisiyle görürsün bu performansı. Benim tahminim bu.

DLSS-FSR gibi teknolojileri kullanmaktan zarar gelmez, zaten PC sahibi olduğun zaman kendin de denersin. Yüksek çözünürlüklerde bedava FPS demek ikisi de. Normal 4K ve 4K+DLSS/FSR arasındaki farkı anlayacak insanın gözleri şahinden daha gelişmiş olsa gerek.

Ne kusuru dostum, estağfurullah. 60 FPS altı olmadığı sürece sorun yok denmesinin nedeni, akıcı bir oyun performansı için asgari 60 FPS gerekmesi. Yani 60 FPS altı da oynarsın ama 60 FPS bir eşik. Eğer monitörün 60 FPS'ten daha fazlasını gösterebilme kabiliyetine sahipse misal 144-165 Hz bir monitörün var, aradaki farkı şıp diye anlayabiliyorsun. Ben uzun zaman sadece 60 Hz monitörler ile oynadım, dolayısıyla 60 FPS üstünü algılamak imkansızdı benim için. Şimdi 165 Hz bir monitörüm var, bırak 80 ile 140'ı, 60 ile 70 arasındaki fark bile çok rahat anlaşılıyor. 80 FPS tabii ki gayet iyi bir FPS değeri ama 140 alabilecekken neden almayasın?

Zaten dediğim gibi sana max ayarlarda ve Ray Tracing açıkken 80 FPS verecek bir ekran kartı daha piyasada yok. 2 nesil sonrasına kadar da çıkacağını sanmıyorum. Bu da en iyi ihtimalle 2026'ya denk geliyor. Yani NVIDIA RTX 5090 çıksa o bile 4K Ray Tracing açıkken 80 FPS verecek kapasitede olmayacak bence. En erken RTX 6000 serisiyle görürsün bu performansı. Benim tahminim bu.

DLSS-FSR gibi teknolojileri kullanmaktan zarar gelmez, zaten PC sahibi olduğun zaman kendin de denersin. Yüksek çözünürlüklerde bedava FPS demek ikisi de. Normal 4K ve 4K+DLSS/FSR arasındaki farkı anlayacak insanın gözleri şahinden daha gelişmiş olsa gerek.
Vakit ayırdın güzel anlattın sana çok teşekkür ederim

4090 ile 13900 düşünüyorum.

Kuracağım bilgisayarı sadece oyun için almak istiyorum film dizi gibi şeyleri televiyonda büyük ekranda izleme taraftarıyım.

Yok deneyimlemedim ilk kez bilgisayar sahibi olacağım daha önce PC kafede 1080p denedim ama çok az bir süre deneyimledim.

Hocam 4090 13900 ise gidin 4K alın. 2K onların hakkı değil.

Yani hocam 4090 8K'da bile DLSS + Ray Tracing AAA oyunlarda güzel işler çıkarıyor. Gidip 2K kullanmak olmaz.
Pc de yeni olduğumdan tam mantığını bilmiyordum ama şimdi anladım ben fps oyuncusuyum bunun için bir arkadaş 4k fazla demişti ondan kafam karışmıştı ama ikna oldum karta haksızlık olur 8k nın da daha baya vakti var bence 😀

RX 6900XT ile 4K 144Hz kullanıyorum. Genel olarak Online oyunlar oynamama rağmen 4K 144Hz gittim, pişman değilim. Bu sistemi dizmenin güzel yanı paranı ekran kartına gömerken işlemciden kısabilirsin. i5 12400F / R5 5600 işini görecektir. Tabii istersen daha yükseğini de alabilirsin ben R9 5900X kullanıyorum mesela ama bu bir fark yaratmayacak. F/P için 6900XT öneririm. İkinci elde 10k. Sıfır sıvı soğutmalı modeli 16k fiyatındaydı en son.

Hocam monitörünü tam olarak yazabilir misin? Ya da link atabilir misin?

Yeni konular

Geri
Yukarı