2K IPS monitör tavsiyesi

AstnoroX

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,

Halihazırda VA panele sahip 1080p monitör kullanmaktayım. Ancak çok fazla ghosting ve ekranın arada bir bozulmalar yaşamasından sıkılarak 2K IPS monitöre geçmek istiyorum. Araştırmalarım sonucu aşağıdaki monitörlere rastladım, sizlerin bir önerisi var mıdır? Teşekkür ederim.

1. Dell G2724D

2. MSI 27 G274qpf

3. LG 27GR75Q-B

3 Numaralı monitöre sahibim. Hikayeli AAA oyunlarda sorunsuz çalışmakta. Işık sızması yok denecek kadar az. Film zevki çok iyi. Genelde 1 numaralı monitörü önermekteler.

3 numaralı monitöre sahibim. Hikayeli AAA oyunlarda sorunsuz çalışmakta. Işık sızması yok denecek kadar az. Film zevki çok iyi. Genelde 1 numaralı monitörü önermekteler.

Parlaklık ve renkler konusunda bir sorun yaşadınız mı? Parlaklığı konusunda sanırım bu model ile ilgili tartışmalar vardı. Evet bu arada Dell monitörü tavsiye eden çok gördüm. Ben de açıkçası bu modele biraz daha sıcağım ama kafamda netleştirip almak istiyorum.

Parlaklık ve renkler konusunda bir sorun yaşadınız mı? Parlaklığı konusunda sanırım bu model ile ilgili tartışmalar vardı. Evet bu arada Dell monitörü tavsiye eden çok gördüm. Ben de açıkçası bu modele biraz daha sıcağım ama kafamda netleştirip almak istiyorum.

Gündüz vakti 70% parlaklıkta kullanıyorum. Akşam ise karanlık odada olduğum için, 60% parlaklık kullanıyorum. Önceki ASUS monitörümde ise 60% kullanmaktaydım hep. HDR pek tatmin edici değil. Renkler ise, ufak bir ayar yapmanız gerekebilir. Ben biraz ayar yaptım ve çok güzel renkler aldım.
Black stabilizer 60
Kontrast 70
Keskinlik 70
Renk sıcaklığı orta
Adaptive Sync açık şekilde ayarladım. Çok güzel bir görüntü aldım.
Star Wars Battlefield 2, Squadrons, No Man's Sky, Baldur's Gate 3, Metro Exodus oynadım. Yırtılma veya ghosting olmadı. Siyah görüntüler zorlamadı. 6 yaşındaki ASUS monitörümde zorlanırdım.
Pek incelemesi yok. Taksit kolaylığından bu monitörü aldım.

Düzeltme: Dün yaklaşık 7 saat ekran başındaydım. Word ve PowerPoint kullandım. Baş ağrısı yaşamadım. Bazı IPS panellerde baş ağrısı yaşanmakta.

Gündüz vakti 70% parlaklıkta kullanıyorum. Akşam ise karanlık odada olduğum için, 60% parlaklık kullanıyorum. Önceki ASUS monitörümde ise 60% kullanmaktaydım hep. HDR pek tatmin edici değil. Renkler ise, ufak bir ayar yapmanız gerekebilir. Ben biraz ayar yaptım ve çok güzel renkler aldım.
Black stabilizer 60.
Kontrast 70.
Keskinlik 70.
Renk sıcaklığı orta.
Adaptive Sync açık şekilde ayarladım. Çok güzel bir görüntü aldım.
Star Wars Battlefield 2, squadrons, no man's sky, Baldur's Gate 3, Metro Exodus oynadım. Yırtılma veya ghosting olmadı. Siyah görüntüler zorlamadı. 6 yaşındaki ASUS monitörümde zorlanırdım.
Pek incelemesi yok. Taksit kolaylığından bu monitörü aldım.

Düzeltme: Dün yaklaşık 7 saat ekran başındaydım. Word ve PowerPoint kullandım. Baş ağrısı yaşamadım. Bazı IPS panellerde baş ağrısı yaşanmakta.

Parlaklık konusunda sanırım sıkıntı yaşamam çünkü benim halihazırda kullandığım monitör 250 cd/m² parlaklığındaymış. Bu monitör de ise 300 cd/m². HDR konusunda ise bu segmentlerdeki monitörlerin HDR özelliğinin iyi olmasını beklemiyorum zaten. Daha çok hikayeli oyun oynayıp, film izleyen birisiyim. Muhtemelen bu monitörü ya da Dell monitörü alacağım. Teşekkür ederim bilgi için.

Asus TUF Gaming VG27AQML1A
Acer Nitro XV272UV3bmiiprx
Gigabyte M27Q
Asus TUF Gaming VG27AQ1A
Asus TUF Gamıng VG27AQ3A
Asus TUF Gaming VG27AQ
Asus TUF Gaming VG27AQZ
Gigabyte G27Q
Xiaomi Mi 27 XMMNT27HQ

Bu konuya denk gelecek arkadaşlar için yazıyorum. F/P olarak LG 27GR75Q-B monitörü tercih ettim. Kontrollerini sağladığımda ghosting, ölü pixel ile karşılaşmadım. Çok az bir sol üst tarafta ışık sızması var ancak neredeyse belli olmuyor ve rahatsız etmiyor. Parlaklık ve renk açısından elimdeki monitöre kıyasla daha soluk duruyordu ancak onu da ayarları kurcalayarak çözdüm. Monitörü iki haftaya yakın kullanım deneyim ettim ve sonuç memnun edici. Sadece benim aldığım zaman fiyatı 7600 TL civarındaydı ancak fiyatı pahalanmış. Tek eksi diyebileceğim yönü, monitörün standının ayaklarının çok büyük ve uzun olması. Alacak arkadaşlar var ise günümüz fiyatlarına göre kıyaslama yaparak değerlendirebilir. Ayrıca öneriler içinde teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı