2K ve 144Hz oyunculuk için ekran kartı seçimi

Hocam yeni uyandımda benim de kafamda bütün monitörler Kasalar hepsi kafamda karışdı 4K daha iyi olacaktır fakat 2K'da sorun çıkartmayacaktır.

Şu an için 2K düşünüyorum. gpucheck verilerine göre 3070 için 2K 144Hz, 3090 için 2K 240Hz(4K 144Hz çıkana kadar) mükemmel olacaktır. Bu yüzden 3070 için Samsung LC27HG70QQMXUF, 3090 için Samsung Odyssey G7 LC27G75TQSMXUF harika olur. Neyse konumuz bu değil, uyumlu işlemci, anakart ve ekran kartı seçimi önerisi lütfen.

RX 5700 XT ya da 2070S

Usta 2K 144Hz oyunculuk olsun dedik. Bunlar 1080P çözünürlükte 100 civarı FPS değerlerine anca yaklaşıyor.

Sistemin tabanını B550, 3700X, RTX 3060/3070 - 6700/6800 XT ile yapabilirsin 2K için. RAM ise 2x8 GB 3200MHz başlangıç için iyidir.

Teşekkür ederim önerileriniz için, anakart X570 fazla mı lüks olur yoksa B550 yeterli olur mu? RAM ise 3600HZ ve 32(8x2X2) GB olabilir diye düşünüyordum.

Son düzenleme:
RAM seçerken bir uyarım daha olacak. Anakartta 4 RAM slotu var diye her RAM 4 slot stabil kullanılamıyor. Anakartın resmi sitesindeki uyum listelerine bakarsanız o tablolarda bazı RAM'ler 1 slot, bazıları 2 slot, bazılarının 4 slot desteklediği bilgisini görürsünüz.

Hocam yeni uyandımda benim de kafamda bütün monitörler Kasalar hepsi kafamda karışdı 4K daha iyi olacaktır fakat 2K'da sorun çıkartmayacaktır.

Hocam bir de merak ettiğim 4K televizyonlar için, 27 inç monitörler için fazla geleceğini düşünüyorum her zaman. Çünkü monitörlerde piksel aralığı daha az ve piksel yoğunluğu daha fazla olacağı için 2K görüntü bize 4K televizyonlardaki görüntü kalitesi gibi gelmez mi? Böyle düşündüğüm için 4K hiç düşünmedim. Ayrıca ekran kartı teklonojisi 4K için hala yeterli mi yüksek FPS değerleri için bilemiyorum. O yüzden 2-3 yıl daha 4K 144Hz bekleyeyim diyorum. Neyse konumuza dönelim. :D

Hocam bir de merak ettiğim 4K televizyonlar için, 27 inç monitörler için fazla geleceğini düşünüyorum her zaman. Çünkü monitörlerde piksel aralığı daha az ve piksel yoğunluğu daha fazla olacağı için 2K görüntü bize 4K televizyonlardaki görüntü kalitesi gibi gelmez mi? Böyle düşündüğüm için 4K hiç düşünmedim. Ayrıca ekran kartı teklonojisi 4K için hala yeterli mi yüksek FPS değerleri için bilemiyorum. O yüzden 2-3 yıl daha 4K 144Hz bekleyeyim diyorum. Neyse konumuza dönelim. :D
4K için 27inch minimum diyebiliriz ama alınabilir.

RAM seçerken bir uyarım daha olacak. Anakartta 4 RAM slotu var diye her RAM 4 slot stabil kullanılamıyor. Anakartın resmi sitesindeki uyum listelerine bakarsanız o tablolarda bazı RAM'ler 1 slot, bazıları 2 slot, bazılarının 4 slot desteklediği bilgisini görürsünüz.

Bazı kişiler 16x2 yerine 4 slotun 8x4 olarak kullanılması daha efektif olacağını söylüyordu. Şimdi uyumlu RAM markasına mı göre slot kullanımı seçeceğiz? Mesela a RAM markası için önerilen 16x2, b RAM markası için 8x4 önerisi seçimi daha mı uygun olur?
4K için 27inch minimum diyebiliriz ama alınabilir.

Olabilir. Geçen kafede 1080P 27 inç monitörde pikseller belli oluyordu ama 27 inç 2K çözünürlükte sırıtmaz diye düşünüyorum.
Neyse 2K 144Hz performans için uyumlu işlemci, anakart ve ekran kartı seçimi önerisi lütfen.

Son düzenleme:
Bazı kişiler 16x2 yerine 4 slotun 8x4 olarak kullanılması daha efektif olacağını söylüyordu. Şimdi uyumlu RAM markasına mı göre slot kullanımı seçeceğiz? Mesela a RAM markası için önerilen 16x2, b RAM markası için 8x4 önerisi seçimi daha mı uygun olur?

Olabilir. Geçen kafede 1080P 27 inç monitörde pikseller belli oluyordu ama 27 inç 2K çözünürlükte sırıtmaz diye düşünüyorum.
Neyse 2K 144Hz oyunculuk için uyumlu işlemci, anakart ve ekran kartı seçimi önerisi lütfen.
Anakartımın sitesinde eski RAM'ime ait:
eski RAM.jpg

Bu da yeni RAM'ime ait:
yeni RAM.jpg

Bu yüzden eski 2x8 RAM'imi 4x8 yapmadım. Satıp yine bu listede bulunan 2x16 RAM aldım. Üstelik bu yeni RAM'ler 4x16 olarak da kullanılabiliyor listeye göre de görgüsüzlüğün alemi yok. Performans olarak günümüz masaüstü işlemcileri çift kanal bellek kullanıyor. 2x16 ve 4x8 arasında performans farkı yok yani. Yeter ki tek slot kullanma 1x16 veya 1x32 gibi.

Intel ya da AMD olsun ama güncel 8 çekirdekli işlemciler olmalı ideal olarak. RAM seçimini anakartın resmi sitelerindeki uyum listelerinde bulunan RAM'lerden seçmelisin. RAM frekansı minimum 3200 MHz olmalı ki ideali de budur birçok işlemcinin resmi sitesine göre.
Kasa seçiminde önü ızgaralı (mesh) olanlar içeriye daha iyi hava üflüyor. Bir de eğer sıvı soğutma kullanacaksan kasanın üstüne takmalısın önüne değil. Önüne takarsan kasa içine sıcak hava üflenir. İçerideki tüm bileşenler ısınır. Oyunlarda ekran kartı zaten ısınıyor, bir de ekran kartının kasa önünden gelen sıcak havayı içine çektiğini düşünsene. Kasanın üstünde fan yeri olması oraya sıvı soğutma kurabileceğin anlamına gelmiyor. Sıvı soğutmanın radyatör+fan yüksekliği RAM'e veya anakartın soğutma ızgaralarının yüksekliğine denk geliyorsa kasanın üst kısmına sıvı soğutma sığmaz. Alacağın kasanın üstü sıvı soğutma kurulu video veya resimlerine bakarak fikir sahibi olabilirsin. En son çare kasanın resmi sitesindeki ölçülere ulaşmak (PDF şeklindeki kılavuzlar da olabilir), RAM, ve sıvı soğutma ölçülerinde de ulaşarak çakışıp çakışmayacağını anlamak.
PSU konusunda ise en garanti yol alacağın ekran kartının resmi sitesinde kaç Watt PSU istendiğini öğrenmek. PSU'nun 80+ (Plus) sertifikası olan Corsair, Cooler Master, High Power, FSP, Seasonic... Gibi bilinen markalardan olmasına dikkat etmeliyiz.
Anakart konusu ise biraz karışık. Seçeceğin platform ve işlemci nesline göre ayrıntılar var.

Ekran kartı 3070 veya aynı ayarda yeni çıkacak olan AMD ekran kartı. Darboğaz olmayacaksa işlemciyi 3700X seçersem, anakart B550 mi yoksa X570 mi olmalıdır? Ya da başka bir anakart öneriniz de olabilir.

Ekran kartı 3070 veya aynı ayarda yeni çıkacak olan AMD ekran kartı. Darboğaz olmayacaksa 3700X seçersem, anakart B550 mi yoksa X570 mi olmalıdır? Ya da başka bir anakart öneriniz de olabilir.
B550 al derim. Bildiğim kadarıyla X570'in artısı PCI E 4.0 desteği ve bununla birlikte çoklu NVME SSD kullanımında daha fazla bant genişliği. RTX 3090 bile PCI E 3.0 sınırını zorlamıyor ve PCI E destekli NVME SSD kullanmayacaksan X570 almanın bir alemi yok. Bilmediğim başka farklar da olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı