2x16 GB 2666 MHz mi 2x8 3200 MHz mi?

Tabii ki 16 GB RAM olanı almanızı önereceğim. Bu anakartta 2666 MHz sınırı bulunuyor, ileride yüksek RAM kullanan bir uygulama/oyunda sıkıntı yaşamamanız için.

2x16 olanı al, ilerde OC yaparak 3000-3200 MHz görürsün muhtemelen. BF5 oynarken 20 GB RAM kullanımı gordu bu gözler. 16 GB RAM de yetecektir oyunlara ancak elindeki anakart en fazla 2666 MHz RAM destekliyor zaten. 3200 MHz de alsan 2666 MHz'de çalışır.

Sistemden sisteme göre değişir. Kimisi çok oyun oynar kimisi az. Sadece fazladan kullandığımız programlar bile RAM yiyor bu herkese göre değişebilir. Zaten 8 GB RAM kullanıyorsunuz diyelim siz hepsini istesenizde kullanamazsınız 5-6 GB RAM kullanabilirsiniz zaten 2-3 GB sistem kullanır.

Hocam zaten benim 1700 MB RAM'i sistem kullanıyor bana kalan 2300 MB RAM bana yetiyor gayet oynadığım oyunlar:

CS:GO

Fall Guys.

Among Us.

Crysis serisi.

GTA 4

CS 1.6

Medal of Honor.

Call of Duty 2013'den aşağı serileri.

FPS değerinde ise Crysis da 30 FPS veriyor.

CS:GO'da 40-50 FPS bazen 70'e çıkabiliyor ama nadir.

Fall Guys 25-20 FPS.

Among Us'da ise 7 CPU kullanımı 10 GPU kullanımı ile 30 FPS Oyun'un sınırı var V-Sync açtığımda 300-400'e kadar çıkıyor.

GTA 4 de 20 FPS.

Medal of Honor 30-40 FPS.

CS 1.6 zaten söylemeye gerek yok 10 MB ekran kartı istiyor zaten:D

Tek Sorun'um HDD çok yavaş çalışıyor bilgisayar ilk açılışta Kaspersky Security Cloud açmak için yaklaşık 20 saniye bilgisayar kendine anca geliyor.

Sistem:

-Intel Core 2 Duo E7500 2.93 GHz çift çekirdek.

-Nvııda GeForce GT 430 2 GB.

-4 GB RAM.

Anakart: P5KPL- AM SE.

63 TL ver, sıfır al.

Ya da daha ucuza bunlar da var.

Teşekkürler ama beyaz olmak zorunda (Beyaz sistem diziyorum)

Zaten işlemcide 2666 MHz sınırı var.

Z serisi ve 11. Nesile geçmeyi düşünüyorum şu an götürsün diye aldım CPU'yu vs sıvı soğutma vs var farkındaysanız. D

Amacınız ne? Oyun için ise Corsair Vengeance RGB Pro 16 GB (2x8) 3200MHz DDR4 CL16 CMW16GX4M2C3200C16 Ram Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe bunu al. 2666MHz sınırın var fakat ileride Ryzen sisteme veya i7/i9 bir işlemciye geçersen yararı olur. Ayrıca oyun oynayacaksan 32 GB RAM gerçekten şu an için gereksiz.

Öncelikle şunu belirteyim tabii ki RAM'lerin sayısı önemli mesela günümüzde artık 8 GB yetmiyor. Ancak frekansları daha önemli. Şimdi dersen 2666MHz ile 3200MHz arasında dağlar kadar fark var mı hayır yok. Ancak tabii ki 3200MHz daha iyi bir performans sağlayacaktır yani RAM'ler 2x16 değil de 2x32 olsa genede frekans hızı ve CL hızı önemlidir RAM'ler kaç CL? Ha şunu da belirteyim anakartınızın MHz değeri üzerine zaten çıkamazsınız isterseniz 4000MHz RAM alın.

Sistemden sisteme göre değişir. Kimisi çok oyun oynar kimisi az. Sadece fazladan kullandığımız programlar bile RAM yiyor bu herkese göre değişebilir. Zaten 8 GB RAM kullanıyorsunuz diyelim siz hepsini istesenizde kullanamazsınız 5-6 GB RAM kullanabilirsiniz zaten 2-3 GB sistem kullanır.

32 GB'a gerek yok hocam 16'lık alın ama bu fiyatlara sıfır var onlara bakın derim.

Tabii ki 16 GB RAM olanı almanızı önereceğim. Bu anakartta 2666 MHz sınırı bulunuyor, ileride yüksek RAM kullanan bir uygulama/oyunda sıkıntı yaşamamanız için.

Teşekkür ediyorum, öncelikle ileriye dönük bir sistem kurmaya çalıştığım için 32 GB kafama takıldı.

16 GB alırsam sıfır alacağım 870₺ ye zaten.

Oyun oynamak dışında Render ve yazılım ile uğraşıyorum (YouTube)

Intellij
Cinema4D
Photoshop
After Effexts vs.
2x16 olanı al, ileride OC yaparak 3000-3200 MHz görürsün muhtemelen. BF5 oynarken 20 GB RAM kullanımı gordu bu gözler. 16 GB RAM de yetecektir oyunlara ancak elindeki anakart en fazla 2666 MHz RAM destekliyor zaten. 3200 MHz de alsan 2666 MHz'de çalışır.

Z serisi ve 11. Nesile geçeceğimde OC yapmayı düşünüyorum evet.

Hocam zaten benim 1700 MB RAM'i sistem kullanıyor bana kalan 2300 MB RAM bana yetiyor gayet oynadığım oyunlar:

Fall Guys.

Among Us.

Crysis serisi.

GTA 4

CS 1.6

Medal of Honor.

Fall Guys 25-20 FPS.

Among Us'da ise 7 CPU kullanımı 10 GPU kullanımı ile 30 FPS Oyun'un sınırı var V-Sync açtığımda 300-400'e kadar çıkıyor.

GTA 4 de 20 FPS.

Tek Sorun'um HDD çok yavaş çalışıyor bilgisayar ilk açılışta Kaspersky Security Cloud açmak için yaklaşık 20 saniye bilgisayar kendine anca geliyor.

Sistem:

-4 GB RAM.

Anlıyorum dostum seni ama sorunla çok alakası olduğunu düşünmüyorum yine de teşekkürler.

Fall Guys.

Among Us.

Crysis serisi.

GTA 4

CS 1.6

Medal of Honor.

Fall Guys 25-20 FPS.

GTA 4 de 20 FPS.

Sistem:

-4 GB RAM.

Hissetmiyor olabilirsiniz ama oyunlarda darboğaz yaşıyorsunuz. YouTube'da söylediğin oyunları aratarak 4 GB vs 16 GB gibi aramalar yaparak dediğimi daha net anlayabilirsin.

Teşekkürler ama beyaz olmak zorunda (beyaz sistem diziyorum)

Z serisi ve 11. nesile geçmeyi düşünüyorum şu an götürsün diye aldım CPU'yu vs sıvı soğutma vs var farkındaysanız. D

Teşekkür ediyorum, öncelikle ileriye dönük bir sistem kurmaya çalıştığım için 32 GB kafama takıldı.

16 GB alırsam sıfır alacağım 870₺ ye zaten.

Oyun oynamak dışında render ve yazılım ile uğraşıyorum (YouTube)

Intellij.
Cinema4D.
Photoshop.
After effexts vs.

Anladım hocam alırsanız güle güle kullanın. Fark ettiyseniz sadece sorunuzu cevapladım ve aklınız da kalmasın diye RAM alırken nerele dikkat etmenizi söyledim. Kısa ve sade asıl sorulan soruyu cevapladım sözüm meclisten dışarı ancak bazı arkadaşlar gibi gereksiz öneri de bulunmadım ya da konuşmadım. Sonuçta para sizin paranız isterseniz 64 GB RAM alırsınız. Bize sadece sorduğunuz soruyu cevaplamak veya paranız boşa gitmesin diye uyarmak düşer şimdiden hayırlı olsun.

Anladım hocam alırsanız güle güle kullanın. Fark ettiyseniz sadece sorunuzu cevapladım ve aklınız da kalmasın diye RAM alırken nerele dikkat etmenizi söyledim. Kısa ve sade asıl sorulan soruyu cevapladım sözüm meclisten dışarı ancak bazı arkadaşlar gibi gereksiz öneri de bulunmadım ya da konuşmadım. Sonuçta para sizin paranız isterseniz 64 GB RAM alırsınız. Bize sadece sorduğunuz soruyu cevaplamak veya paranız boşa gitmesin diye uyarmak düşer şimdiden hayırlı olsun.

Teşekkürler, aklıma takılmıştı konu açayım dedim şu an kafam daha çok karıştı inan. D

Zaten 8 GB RAM vardı (Sattım geliştirmek için)
Örneğin GTV 5'de bile arkada sadece YouTube açıkken 7GB RAM kullanımı oluyordu FPS düşürüyordu tabii bu da farkındayım bunun yani.

Fall Guys.

Among Us.

Crysis serisi.

GTA 4

CS 1.6

Medal of Honor.

Fall Guys 25-20 FPS.

GTA 4 de 20 FPS.

Sistem:

-4 GB RAM.

Anakart: P5KPL- am SE.

Yukarı da ki arkadaşın da dediği gibi. Ayrıca oyunları açıp oynuyor olmanız rahat ve akıcı bir şekilde oynuyor olduğunuz anlamına gelmiyor. 4 GB RAM ile saydığınız oyunları oynuyamazsınız demedim oynarsınız zaten ancak FPS dropları yaşama olasılığınız var ki yaşamasanız bile akıcı bir oyun oynuyamazsınız. Sanırım Epic Games Steam Discord herhangi bir uygulama ya da ekstra programları kapatıyorsunuz oyun oynarken. Eğer bu tarz programlar açık iken böyle akıcı oyun oynuyorsanız bana da öğretin nasıl yaptığınızı :D. Kusura bakmayın ancak hem demişsiniz konumuz değil hem de biraz gereksiz uzatıyorsunuz.

Son düzenleme:

Fall Guys.

Among Us.

Crysis serisi.

GTA 4

CS 1.6

Medal of Honor.

Fall Guys 25-20 FPS.

GTA 4 de 20 FPS.

Sistem:

-4 GB RAM.

Anakart: P5KPL- am SE.

Bu arada işin gerçekten zor bana 8 yetmiyordu, umarım istediğin bilgisayarı alabilirsin.

Yukarı da ki arkadaşın da dediği gibi. Ayrıca oyunları açıp oynuyor olmanız rahat ve akıcı bir şekilde oynuyor olduğunuz anlamına gelmiyor. 4 GB RAM ile saydığınız oyunları oynuyamazsınız demedim oynarsınız zaten ancak FPS dropları yaşama olasılığınız var ki yaşamasanız bile akıcı bir oyun oynuyamazsınız. Sanırım Epic Games Steam Discord herhangi bir uygulama ya da ekstra programları kapatıyorsunuz oyun oynarken. Eğer bu tarz programlar açık iken böyle akıcı oyun oynuyorsanız bana da öğretin nasıl yaptığınızı :D. Kusura bakmayın ancak hem demişsiniz konumuz değil hem de biraz gerekiz uzatıyorsunuz.

Drop değil de FPS düşüşü oluyordu mesela RAM 6 GB kullanırken 50 FPS alıyorsam 7. 200 GB lere çıktığında 30'lara iniyordu.

Teşekkürler, aklıma takılmıştı konu açayım dedim şu an kafam daha çok karıştı inan. D

Zaten 8 GB RAM vardı (Sattım geliştirmek için)
Örneğin GTV 5'de bile arkada sadece YouTube açıkken 7GB RAM kullanımı oluyordu FPS düşürüyordu tabii bu da farkındayım bunun yani.

Hocam bakın eğer ileride pahalı bir sistem dizecekseniz 32 GB RAM daha uygun olur ama şunu belirteyim bakın. 2x16'yı bırakın dediğim gibi isterseniz 2x32 kullanıp 2666MHz CL18 falan kullanın ama 2x8 kullanın 3200MHz CL 16 kullanın hangisi daha iyi tabii ki de 2. söylediğim. RAM'lerin sayısı önemli ama frekansı ve CL hızı değerleri daha önemli çünkü RAM'lerin hızlı olması frekans değerlerine bağlı. Şimdi diyelim anakartınız 3200MHz destekliyor ( örnek veriyorum ) siz 2666MHz bir RAM alıp onu 3200 olarak kullanabilirsiniz. Bakın benim de RAM'lerim 3200MHz 3600MHz'e kadar rahatlıkla çıkabiliyor ancak benim anakart modelim yetmiyor ve CL 16. CL değeri neden önemli diye soracak olur iseniz çünkü YouTube'dan testlerine bakabilirsiniz oyunlarda bile ne kadar fark ettirdiğine. Oyununuz daha akıcı hale geliyor ve daha hızlı oluyor zaten RAM konusunda darboğaz yaşadığınız zaman akıcı oyun oynuyamazsınız az da olsa hissettirir kendini ya da FPS düşmesi yersiniz.
Bu arada işin gerçekten zor bana 8 yetmiyordu, umarım istediğin bilgisayarı alabilirsin.

Drop değil de FPS düşüşü oluyordu mesela RAM 6 GB kullanırken 50 FPS alıyorsam 7. 200 GBlere çıktığında 30'lara iniyordu.

Drop derken ondan bahsediyorum FPS düşmesi :D . Mesela FPS 60 iken birden 30 oluyor.

Drop değil de FPS düşüşü oluyordu mesela RAM 6 GB kullanırken 50 FPS alıyorsam 7. 200 GBlere çıktığında 30'lara iniyordu.

Ha son olarak bana kalırsa eğer bütçe konusunda sıkıntı yaşamıyorsanız dar bir bütçeniz yoksa 3200MHz alın. Çünkü evet dediğim gibi 2666MHz RAM'i 3200 yapıp zaten kullanabilirsiniz ancak aynı şekilde 3200MHz RAM'i daha yüksek frekanslara yükseltebilirsiniz. Bu şekilde daha ileriye dönük bir sistem yapmış olursunuz ileride daha güzel bir anakart modeli aldığınızda daha rahat edersiniz şimdi RAM oyunda çok fazla FPS vermez evet en fazla taş patlasa 5-6 FPS hadi seni kırmayım 10 olsun ama dediğim gibi. Ancak akıcı bir oyun performansı sağlar görüntü daha hızlanır ayrıca Online oyunlarda hızlı görürsün bir tık SSD gibi oldu anlatım tarzım ama o şekil :D iyi günler de kullan kafanda ki soru işaretlerini silebildiysem ne mutlu bana.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı