2x16 vs 4x8 RAM

Ben elimde ram mevcut bütçeden tasarruf amacıyla düşünmüştüm ama eğer ki bana performansta sıkıntı yaratacak ya da dual channel kadar efektif çalışmayakcasa 2x16 alırım.
2x8'i elden çıkarıp 2x16 alırsanız çok güzel olur. 2x8 yetersiz neden geliyor acaba hocam? Gündelik işler ve AAA oyunlar için bile yeterli bence.

Bu anakarta uygun 2x16 ram öneriniz

Anakart oc 4400mhz görmesine rağmen ddr4 buda ona uygun gibi öneririm çipi ve silikonları iyi.

4X8 daha iyi çalışır ama 2X16 güncellemeye açık olur. Elinizde 2 tane 8GB olduğundan 2 tane daha alın bence.
Anakartınızı kontrol ettim. B550 seviyesi bir anakartmış. B550 modellerinde quad channel desteği yok maalesef. X serisinden bir anakart gerekli quad channel için. Aynı şekilde işlemci de önemli.

2x8'i elden çıkarıp 2x16 alırsanız çok güzel olur. 2x8 yetersiz neden geliyor acaba hocam? Gündelik işler ve AAA oyunlar için bile yeterli bence.
Yeterli geliyor ama bazen Warhammer 3 gibi oyunlar oyunu alta aldığımda sıkıntı yaşıyorum gibi hissediyorum ve şuan kullanmakta olduğum eski bir model değişiklik yapma fikri var elim değmişken ram'i de 32 yapıp ileride o masraf kurtulmak istiyorum imkanım varken.

RGB istenirse evet iş görür ama garantisi olmadığını unutmayın çünkü yurtdışı ürünü olarak gözüküyor. Almanya'ya gidip gelmesi gerekiyor sanırım bu durumda. Yani garanti devredışı kalıyor diyebiliriz. Daha iyi bilen bi arkadaş aydınlatırsa sevinirim.
Şimdi farkettim ve listeden çıkarttım RGB olup olmaması çok önemli değil benim için ilk gözüme o çarpmıştı bakarken.

Yeterli geliyor ama bazen Warhammer 3 gibi oyunlar oyunu alta aldığımda sıkıntı yaşıyorum gibi hissediyorum ve şuan kullanmakta olduğum eski bir model değişiklik yapma fikri var elim değmişken ram'i de 32 yapıp ileride o masraf kurtulmak istiyorum imkanım varken.

Şimdi farkettim ve listeden çıkarttım RGB olup olmaması çok önemli değil benim için ilk gözüme o çarpmıştı bakarken.
Bütçe varsa arkadaşın attığı 4000 MHz Ram kullanmak çok daha performanslı olur ama bütçe yoksa eğer dediğim gibi Apacer ya da Team T-Force Ram'ler üzmez sizi.

Bu soru buranın sorusu değil ama anakart iyi midir? Şu an ryzen 5 3600 kullanıyorum ileri dönemlerde yükseltme yapacağım ama uyum sorunu olmaz diye düşünüyorum?
Olmaz. Rev sürümünü bilmiyorum ama 3600 aldıktan sonra anakart bios güncellemesi yaparsan yine başka am4 soket işlemciye geçerken sıkıntı yaşamazsın.

Olmaz. Rev sürümünü bilmiyorum ama 3600 aldıktan sonra anakart bios güncellemesi yaparsan yine başka am4 soket işlemciye geçerken sıkıntı yaşamazsın.
Şu an ki işlemcimle rahat kullanabiliyorsam sıkıntı yoktur. Ben almışken ileriyi de düşünmek istiyorum X570 anakartlar bir tık pahalı geldi gözüme.
Kasa modeliniz nedir? Asus Prime B550 Plus büyük bir anakart çünkü ATX anakart.
Kasam büyük sıkıntı yaşamıyorum o konuda. İlk başta küçük diye aldım ama büyük çıktı :)

Geri
Yukarı