2x32 GB vs 4x16 GB

Bütçe
yok

iyimisinDAYI

Decipat
Makaleler
4
Arkadaşlar anakart olarak B550M Mortar ya da Bazooka düşündüm çok oyun oyun var aklımda ileride uğraşmak istemiyorum RAM ile işlemci olarak Ryzen 5 5600X düşündüm çift kanal daha çok FPS sağlar diye biliyorum ekran kartına karar vermedim daha. Tam performans çalışır mı sizce?

Evet kanal sayısı ile performans doğru orantılı fakat 4 tane 16 çok yer kaplar ileride yükseltme yapılamaz.

Çok uzun bir süre yükseltmesine gerek kalmayacak zaten.

Ve anakart 4 kanal RAM destekliyorsa 4x16 yapmanız daha çok performans verecektir.

2x16 alın işlemciniz oynadığınız oyunları kaldırdığı sürece yetecektir :D. Kalan bütçeyle ekran kartını bir tık yükseltirsiniz.

Evet kanal sayısı ile performans doğru orantılı fakat 4 tane 16 çok yer kaplar ileride yükseltme yapılamaz.
Hangisi uygun fiyatlıysa onu alın 64 GB zaten uzun yıllar yeter. Upgrade'ye ihtiyacınız olmaz.

Anakartında 4*16 ile 2*32 arasında bir fark olmayacaktır. Çünkü anakart mimarisi çift kanal.

Bir şey soracağım, bazı anakartlara 4 RAM takınca desteklediği MHz değeri düşüyor gibi bir şey görmüştüm, yani 2 RAM takınca 4400 destekliyorsa 4 tane takınca 3600 destekliyor gibi bir durum var diye hatırlıyorum. Bu bahsettiğim şey eğer doğru mu? Ben mi yanlış hatırlıyorum?

Ve anakart 4 kanal channel RAM destekliyorsa 4x16 yapmanız daha çok performans verecektir.

Ve anakart 4 kanal RAM destekliyorsa 4x16 yapmanız daha çok performans verecektir.
Hocam öyle bir şey yok 4 kanal Ram diye bir şey olmadığı için 2 RAM zaten dual channel olur.
Bir şey soracağım, bazı anakartlara 4 RAM takınca desteklediği MHz değeri düşüyor gibi bir şey görmüştüm, yani 2 RAM takınca 4400 destekliyorsa 4 tane takınca 3600 destekliyor gibi bir durum var diye hatırlıyorum. Bu bahsettiğim şey eğer doğru mu? Ben mi yanlış hatırlıyorum?
Anakartınız 4400 mhz destekliyorsa aldığınız tüm RAM'leri 4400 mhz ise öyle bir şey olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı