2x4 RAM yanına 8 GB RAM ekleme

grafikibrahim24

Decapat
Akadaşlar bende Kingston dual kit 8 GB RAM var (2 tane 4 GB). İlave için 8 GB daha sipariş verdim (tek 8 GB).
Şu an bilgisayarımda 4 tane RAM slotu var.
Bu 2 tane RA 2. ve 4. slotlara takılı.
Sipariş verdiğim 8 GB RAM gelince montajda nelere dikkat etmeliyim?
Hangi slota takmalıyım? Bilgisayarı kapatıp, RAM'i takıp bilgisayarı çalıştırmam yeterli olacak mı yoksa yapılması gereken ilave bir işlem var mı?
Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mevcut RAM'leri tek bir kanala takmanız gerekiyor. Sağ taraftaki 2 slota takın mevcut RAM'leri.
Yeni RAM'i de solda kalan 2 slottan birine yerleştirin.

Hocam Technopat videosunu izledim dual kit RAM'ler 2 ve 4 slota takıyordu.
Tamam, doğru. Burada aynı şey yok ama. Şu an 2x4 toplamda 8 GB bellek var. 1x8 alacaksınız.
Her kanalda 8 GB olduğunda dual channel kullanacaksınız. 2 ve 4. slot farklı kanallar. 2x4'ün aynı kanalda olması gerekiyor. Bu yüzden 3 ve 4. slotlara takacaksınız. Diğer 8 GB RAM'i de boş kalan slotlardan birine taktığınızda, her iki kanalda da 8 GB bellek olmuş olacak.

Tamam, doğru. Burada aynı şey yok ama. Şu an 2x4 toplamda 8 GB bellek var. 1x8 alacaksınız.
Her kanalda 8 GB olduğunda dual channel kullanacaksınız. 2 ve 4. slot farklı kanallar. 2x4'ün aynı kanalda olması gerekiyor. Bu yüzden 3 ve 4. slotlara takacaksınız. Diğer 8 GB RAM'i de boş kalan slotlardan birine taktığınızda, her iki kanalda da 8 GB bellek olmuş olacak.

Teşekkürler hocam anladım. Peki diğer bir soruma gelecek olursak,
bilgisayarı kapatıp güç kablosunu çeksem, RAM'leri dediğiniz şekilde yerleştirip bilgisayarı çalıştırsam her hangi bir sorun olur mu?
Neden aynı setten almak yerine tek almayı tercih ediyorsun bu yaptığın yanlış. Dual channel bozulabilir.
Belki ileride son slota tekrardan RAM ilavesi yaparım diye düşünmüştüm ama çok bilgili değilim.
yorumlardan anladığım kadarıyla 1 kanala 4_4 diğer kanala 8 koycam inşallah sorun çıkmaz
Hocam RAM geldi böyle taktım. Soldaki 2si 4GB, en sağdaki ise 8GB. Doğru mu?
398551

Son düzenleme:
Teşekkürler hocam anladım. Peki diğer bir soruma gelecek olursak,
bilgisayarı kapatıp güç kablosunu çeksem, RAM'leri dediğiniz şekilde yerleştirip bilgisayarı çalıştırsam her hangi bir sorun olur mu?

Belki ileride son slota tekrardan RAM ilavesi yaparım diye düşünmüştüm ama çok bilgili değilim.
yorumlardan anladığım kadarıyla 1 kanala 4_4 diğer kanala 8 koycam inşallah sorun çıkmaz

Hocam RAM geldi böyle taktım. Soldaki 2si 4GB, en sağdaki ise 8GB. Doğru mu?
Eki Görüntüle 398551
Ben de senin gibi 2x4 RAM'in yanına 8 almayı düşünüyorum. Çünkü fan 1.slotumu kapatıyor. CpuZ'de single mi yoksa dual mı yazıyor RAM'ler? Herhangi bir performans sorunu yaşadın mı? Yardımcı olabilir misin?

Yeni konular

Geri
Yukarı