2x8 GB DDR4 RAM vs 8+16 GB RAM

yagizUnal

Hectopat
Yeni laptop aldım ve içinde 8 GB RAM barındırıyor. İlk başta istediğim bu kapasiteyi 16 GB'a çıkarmaktı ama biraz araştırdıktan sonra farklı RAM markalarının birbirleriyle uyuşmayabileceğini öğrendim. Yani ya 2 tane 8 GB RAM alacağım ya da 16 GB RAM alıp toplamda 24 GB olarak kullanacağım. Ki böyle bir uygulamaya da rastlamadım. Dual Channel desteklemediği için sanırım tercih edilmiyor. Bu arada çıkaracağım 8 GB RAM'i satmakla uğraşmam o yüzden ekonomik olarak 2.senaryo daha cazip geliyor.
Özelliklerimi karşılayan RAM bu ama daha az fiyata 16 GB'lık versiyonunu alıp 24 GB mı kullanmalıyım? Hangisi daha performanslı olur sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tabii ki 16x2 daha iyidir. Bende laptop alırken 8x2 geliyordu tek 16 aldım.

Takılı olan RAM'in aynısından alın. Dual Channel'ın performans artışından yararlanmak için 8+8 yapın yani. 24'e gerek yok zaten.

İlla aynısından almak zorunda değilsin.

Bu RAM uyumsuzluğu farklı kontrolcü uyumsuzluğu yüzünden olur. Bilindik markalarda %90 birbirini tanır.

Kulaklığımın 2 sürücüsü bozuldu arkadaşlar biri sennheiser olsun biri snopy rampage.
Sence bu mantıklı mı, 2 tane aynısından olması daha iyi olmaz mı?

Kulaklığımın 2 sürücüsü bozuldu arkadaşlar biri sennheiser olsun biri snopy rampage.
Sence bu mantıklı mı, 2 tane aynısından olması daha iyi olmaz mı?
Kulaklık ile RAM kıyaslaması çok saçma bence, dediğiniz işlemi kimse yapmaz uğraşmaz ama RAM farklı bir konu sonradan takılabilir çıkarılabilir bir parça olması sebebiyle, RAM firmaları bunu düşünerek uyumlulukla ilgili sorunları düzeltmek zorunda, en azından çok satılmak istiyorlarsa.

Kulaklık ile RAM kıyaslaması çok saçma bence, dediğiniz işlemi kimse yapmaz uğraşmaz ama RAM farklı bir konu sonradan takılabilir çıkarılabilir bir parça olması sebebiyle, RAM firmaları bunu düşünerek uyumlulukla ilgili sorunları düzeltmek zorunda, en azından çok satılmak istiyorlarsa.
Evet ikisi de ses verir ama dual channel gibi olmaz.

beyler bende RAM yükseltmek istiyorum. Notebook'da takılı olan RAM markasını satan bir yer bulamadım. Ryzen 5 3550H işlemci mevcut cihazda. Şöyle bir şey yapsam olur mu; içindeki RAM'i çıkartıp 2 adet şu RAM'den alsam dual channel olur mu ? Bir uyumsuzluk olur mu ?

Notebook RAM'lerinde dual kit satılmıyor.

beyler bende RAM yükseltmek istiyorum. Notebook'da takılı olan RAM markasını satan bir yer bulamadım. Ryzen 5 3550H işlemci mevcut cihazda. Şöyle bir şey yapsam olur mu; içindeki RAM'i çıkartıp 2 adet şu RAM'den alsam dual channel olur mu ? Bir uyumsuzluk olur mu ?

Notebook RAM'lerinde dual kit satılmıyor.
Arkadaşlar şunu önce bir açıklığa kavuşturalım çift kalan denen RAM KİTleri bir pazarlama taktiğidir, eskiden bu tür KİT RAMlar olmasa dahi, RAMler çift kanal olarak çalışıyordu, he bu KİTler kötümü, değil, sıkıntı çıkarma ihtimalini minimize etmek için birlikte üretiliyorlar, bu demek değil ki KİT olmayan hiç bir RAM çift kanal çalışamaz dört kanal bile çalışır, işlemci desteklesin yeter.

Benim sistemimdeki 4 RAMde tek kanal yani kit değil, işlemcim çift kanal desteklediği için 2 slot 1, 2 slot 1 kanal olarak çift kanal olarak görüyor, yani RAM değil işlemcinin ne desteklediği daha önemli burada.

Bunu bilerek alın alacağınız RAMleri, KİT almayın demiyorum ama çok para vermek istemiyorsanız, aynı marka model RAMlerden 2 tane alabilirsiniz, zaten çift kanal olarak çalışacaktır, he elinizde RAM vardır farklı marka almak zorundasınızdır, elinizdekinin aynısı yoktur piyasada, o zaman GB ve MHZ'i uyumlu alın takın, mümkünse bilindik marka alın ki uyumsuzluk sorunu çıkmasın, adı sanı bilinmeyenlerin tek başına bile çalışıp çalışmayacağı meçhul.

Edit: Şunu da belirteyim, bu laptoplarda 3GB, 6GB,10 veya 12GB olarak satılan bilgisayarlarda tek 3GB RAM mi var sanıyorsunuz 2+1, 4+2, 8+2, 8+4GB gibi RAMlerle bu GB ları sağlıyorlar ki bazılarında RAM markaları bile aynı olmuyor.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı