2x8 GB RAM'in yanında farklı marka 2x16 GB RAM kullanılır mı?

MSI B550M Pro VDH anakart.
G.Skill 4000 MHz CL18 RAM.
Bunlara ek olarak boşta kalan slotlara Corsair 3600 MHz 2x16 GB RAM kullanabilir miyim?
evet kullanılır, fakat 4000mhz de çalışan ramlerin frekansı 3600mhz ye düşecektir. Çok sağlıklı çalışacağını düşünmüyorum aynı model marka MHz ram kullanmak çok çok sağlıklı olacaktır.

Aynı CL ve aynı frekans hızına sahip olması daha sorunsuz bir kullanım sağlayacaktır.

MHz benim için çok önemli değil hatta 3600 MHz çalışması daha iyi oyun performansı için sadece merak ediyorum 32 GB RAM'ler siparişini verdim 16 GB olanlari satmak yerine birleştirebilir miyim diye düşünmeden edemedim net bilgisi olan varımdır tecrube edinen böyle bir şeyi.

MHz benim için çok önemli değil hatta 3600 MHz çalışması daha iyi oyun performansı için sadece merak ediyorum 32 GB RAM'ler siparişini verdim 16 GB olanlari satmak yerine birleştirebilir miyim diye düşünmeden edemedim net bilgisi olan varımdır tecrube edinen böyle bir şeyi.

Yukarı da belirttim ancak tekrar belirteyim özellikle aynı CL olmaları lazım ben bir önceki sistemimde farklı firmalara ait ancak aynı CL ve aynı frekans değerinde ki RAM'leri kullandım ve bir sorun yaşamadım farklı CL farklı MHz sorun çıkarabilir.

Yukarı da belirttim ancak tekrar belirteyim özellikle aynı CL olmaları lazım ben bir önceki sistemimde farklı firmalara ait ancak aynı CL ve aynı frekans değerinde ki RAM'leri kullandım ve bir sorun yaşamadım farklı CL farklı MHz sorun maalesef ki yeni aldığım RAM CL16 :) eskiler CL18

Yukarı da belirttim ancak tekrar belirteyim özellikle aynı CL olmaları lazım ben bir önceki sistemimde farklı firmalara ait ancak aynı CL ve aynı frekans değerinde ki RAM'leri kullandım ve bir sorun yaşamadım farklı CL farklı MHz sorun çıkarabilir.

Maalesef eskiler CL18 yeni aldıklarım CL16 peki BIOS üzerinden CL 18 olanı CL 16 değerine düşürebilir miyim veya düşürsem tahminen ayni makul duruma gelmiş olur mu sizce:)

Maalesef eskiler CL18 yeni aldıklarım CL16 peki BIOS üzerinden CL 18 olanı CL 16 değerine düşürebilir miyim veya düşürsem tahminen ayni makul duruma gelmiş olur mu sizce:)

Bu tip bir uygulama var ancak hiç bu şekilde bir işlem yapmadım, konu hakkında bu şekilde uygulama yapan arkadaşlarımızın yorum yapması daha doğru olacaktır.

Bu tip bir uygulama var ancak hiç bu şekilde bir işlem yapmadım, konu hakkında bu şekilde uygulama yapan arkadaşlarımızın yorum yapması daha doğru olacaktır.

Teşekkür ederim verdiğin cevaplar içinramler gelmiş :p birazdan deneyeceğim rapor oluştururum nasıl çalıştığına dair.

2x8+2x16 GB ve CL değerleri ve markaları farklı olan 4 RAM'i taktığımda sistem afalladi BIOS'a attı optimize edilmemis slotlar olduğunu soyleyerek BIOS'tan ayarlarımi yaptim xpm ile düşük olan MHz seçerek kaydettim BIOS'tan çıktığımda sistem yanit vermedi siyah ekranda kaldi sirasiyla RAM'lerin yerini vs değiştirdim halihazirda 4 RAM'i kabul etmeyince 2x16 +1x8 denemesi yaptim ve bu şekilde kabul etti toplam 40GB bellek olarak kullanim sağlanıyor ama MHz secimini 3600 MHz yaptığımda sistem kendini kapatıp otomatik 2133 MHz şeklinde kullanim sağlıyor belki bilen biri altta ayarlardan bu sorunu çözebilir yardımcı olacak bilgisi olan varsa altta ki BIOS gorselinde ki ayarlardan ne yapmam gerektiğini yazarsa sevinirim oluru yoksa da sorun yok 2x16 ya devam :)

Dosya Ekleri

• 20230418_201142.jpg
    20230418_201142.jpg
    143,7 KB · Görüntüleme: 18
  • 20230418_212723.jpg
    20230418_212723.jpg
    84,5 KB · Görüntüleme: 16
  • 20230418_214153.jpg
    20230418_214153.jpg
    140,8 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:

Yeni konular