Çözüldü 2x8 pinli ekran kartına çift çıkışlı PCI-e kablo takmak performans düşürür mü?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

secraton

Picopat
Daha fazla  
Merhaba, benim MSI RTX 3060 Ti Gaming X Trio ekran kartım ve NZXT C750 güç kaynağım var. Ekran kartı üzerinde 2 adet 8 pin bağlantısı bulunuyor. PSU PCI-e kabloları ise sadece 3 adet ve hepsi çift çıkışlı şekilde. Ekran kartını tek kabloyla beslemenin sıkıntılı olabileceğini duydum ama kesin bir bilgi göremedim. Bu yüzden burada sormak istedim. Kasada fazla kablo kirliliği oluşmaması için çift çıkışlı tek kablo ile ekran kartına güç versem performans kaybı veya başka sorunlar yaşar mıyım? (Görseller temsilidir.)

corsair-power-cord-cp-8920274-12-pin-gpu-power-cable-diger-aksesuarlar-corsair-376519-91-B.jpg

guc_baglantisi_2_fabrikatikcom-1024x576.jpg

Çözüm
Tekrardan merhaba. Biraz daha araştırma yaptım. Konuda bahsetmiş olduğum sorunların ekran kartının fazla güç ihtiyacından doğduğunu anladım. Sonrasında 16x PCIe 4.0 slotunun 75 Watt güç sağlayabildiğini ve tek giriş-çift çıkışlı bir PCIe bağlantı kablosunun da maksimum 288 Watt iletebildiğini öğrendim. Benim ekran kartımın güç tüketimi ise 240 Watt. Bu sebepten dolayı tek giriş-çift çıkışlı bir kablo ile ekran kartını beslemenin sorun yaratmayacağını düşünüyorum.

PCIe2.png
Tekrardan merhaba. Biraz daha araştırma yaptım. Konuda bahsetmiş olduğum sorunların ekran kartının fazla güç ihtiyacından doğduğunu anladım. Sonrasında 16x PCIe 4.0 slotunun 75 Watt güç sağlayabildiğini ve tek giriş-çift çıkışlı bir PCIe bağlantı kablosunun da maksimum 288 Watt iletebildiğini öğrendim. Benim ekran kartımın güç tüketimi ise 240 Watt. Bu sebepten dolayı tek giriş-çift çıkışlı bir kablo ile ekran kartını beslemenin sorun yaratmayacağını düşünüyorum.

PCIe2.png

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı