2x8 RAM önerisi

Bütçe
900
XMP desteği sunan her RAM tek tıkla OClanır hocam.
Yanlış bilgi. 3200Mhz hız veren bir RAM, XMP desteği ile sadece bu verdiği hızda garantili olarak stabil çalışır demektir. 3200Mhz RAM'i 2133'den alıp 3200'e çekerek OC yapmış olmazsınız.

3200MHz rami 3600'e manual olarak OC yapmak gerekir XMP o bölgeye garanti vermez. Ve eğer silicone lottery'nin pis ucunu tuttuysanız içinde kötü bir çip varsa 3200'den 1Mhz bile fazla aşırtma yaptığınızda sistemin çalışmama ihtimali bile vardır.

OC konusunda en performanslı bellekler Samsung B-Die çip kullanan belleklerdir.

Yanlış bilgi. 3200MHz hız veren bir RAM, XMP desteği ile sadece bu verdiği hızda garantili olarak stabil çalışır demektir. 3200MHz RAM'i 2133'den alıp 3200'e çekerek OC yapmış olmazsınız.

3200MHz RAM'i 3600'e manual olarak OC yapmak gerekir XMP o bölgeye çıkarmaz. Ve eğer silicone Lottery'nin pis UC'unu tuttuysanız içinde kötü bir çip varsa 3200'den 1MHz bile fazla aşırtma yaptığınızda sistemin çalışmama ihtimali bile vardır.

OC konusunda en performanslı bellekler Samsung b-die çip kullanan belleklerdir.

Hangi çipli olduğunu nereden öğreneceğim mesela Ripjaws 2x8 3200 MHz RAM'lar Hepsiburada'da 939 TL 50 TL indirimle 889'a iniyor.

Hangi çipli olduğunu nereden öğreneceğim mesela Ripjaws 2x8 3200 MHz RAM'lar Hepsiburada'da 939 TL 50 TL indirimle 889'a iniyor.
Almadan öğrenemezsiniz, bazı istisna modeller hariç.
Önerim Crucial Balistix almanız. Micron E-die çipleri var. Güzel bir OC potansiyeli vardır.

SK Hynix çipleri var. OC potansiyeli en düşük kabul edilenler. 3600MHz de CL18-18-38-56 gecikme değerleriyle çalışır muhtemelen. Ben benimkileri denediğimde en iyi değerler bunlardı. 3200MHz CL16 ile aynı performansı veriyor. Ryzen işlemcilerde CL değeri düşük olan bellekler OC'nin hakkını verir ve performans artışı sağlar. Yoksa CL16 RAM alıp CL22'ye OC yaparsanız 4000Mhz RAM'den 2666 CL14 performansı bile alamayabilirsiniz.

Yanlış bilgi. 3200Mhz hız veren bir RAM, XMP desteği ile sadece bu verdiği hızda garantili olarak stabil çalışır demektir. 3200Mhz RAM'i 2133'den alıp 3200'e çekerek OC yapmış olmazsınız.

3200MHz rami 3600'e manual olarak OC yapmak gerekir XMP o bölgeye garanti vermez. Ve eğer silicone lottery'nin pis ucunu tuttuysanız içinde kötü bir çip varsa 3200'den 1Mhz bile fazla aşırtma yaptığınızda sistemin çalışmama ihtimali bile vardır.

OC konusunda en performanslı bellekler Samsung B-Die çip kullanan belleklerdir.
İyi de OCnin basitliği anakartın ayarından kaynaklanır RAM destekliyorsa gerisi anakartın işidir öyle değil mi?

İyi de OCnin basitliği anakartın ayarından kaynaklanır RAM destekliyorsa gerisi anakartın işidir öyle değil mi?
Yazdım yazdım sildim. Çok karışık, ben de uzun uzun anlatmayı çok seven biriyim ama yazdıkça dallanıp budaklandığı için bıraktım. Özetle şunu diyeceğim. RAMin desteklediği hız, desteklediği latency değerinde stabil çalışacağı anlamına geliyor. Hynix çipli 3200Mhz CL16 ram, tam da bu hızda en iyi şekilde çalışır.

Ryzen sistemler için OC'den performans alabilmeniz için RAM'e sadece hız aşırtma yapmak yetmiyor. (2133'ten 3200'e birazcık fark edebilir) Önemli kısım latency değerlerini de ince ayar ile deneye yanıla düşürüp, girilen MHz değerinde stabil çalışabilecek konuma getirmek. Siz 3200MHz RAM'i tutup 4000'e zınk diye çektiniz diyelim. Latency değerleri de buna bağlı fırladı gitti. Siz hiçbir performans artışı yaşamadınız, aksine bir çok uygulamada düşüş yaşadınız. Sorun burada zaten. CL değerlerini düşürmeye çalışırken de sistemin yanıt vermemesi çok olası. Bunun için iyi çipler gerekiyor. Samsung B-Die kullanan çipler de fabrika çıkış CL14-15 gibi değerlere sahip oluyorlar zaten. Ryzen de asıl önemli olan kısım hızdan çok latency değerleri. Özeti bile uzun oldu. Daha işin içinde AMD nin FCLK (infinity fabric clock) mevzusu var. Ona hiç değinemedim bile o ayrı bir makale.

Son düzenleme:
Yazdım yazdım sildim. Çok karışık, ben de uzun uzun anlatmayı çok seven biriyim ama yazdıkça dallanıp budaklandığı için bıraktım. Özetle şunu diyeceğim. RAM'in desteklediği hız, desteklediği latency değerinde stabil çalışacağı anlamına geliyor. Hynix çipli 3200MHz CL16 RAM, tam da bu hızda en iyi şekilde çalışır.

Ryzen sistemler için OC'den performans alabilmeniz için RAM'e sadece hız aşırtma yapmak yetmiyor. (2133'ten 3200'e birazcık fark edebilir) önemli kısım latency değerlerini de ince ayar ile deneye yanıla düşürüp, girilen MHz değerinde stabil çalışabilecek konuma getirmek. Siz 3200MHz RAM'i tutup 4000'e zınk diye çektiniz diyelim. Latency değerleri de buna bağlı fırladı gitti. Siz hiçbir performans artışı yaşamadınız, aksine birçok uygulamada düşüş yaşadınız. Sorun burada zaten. CL değerlerini düşürmeye çalışırken de sistemin yanıt vermemesi çok olası. Bunun için iyi çipler gerekiyor. Samsung b-die kullanan çipler de fabrika çıkış CL14-15 gibi değerlere sahip oluyorlar zaten. Ryzen de asıl önemli olan kısım hızdan çok latency değerleri. Özeti bile uzun oldu. Daha işin içinde AMD'nin fclk (Infinity fabric clock) mevzusu var. Ona hiç değinemedim bile o ayrı bir makale.

Ripjaws RAM'leri mesela nasıl 3600 MHz CL 14 yapabilirim.

Ripjaws RAM'leri mesela nasıl 3600 MHz CL 14 yapabilirim.
SK Hynix çiplerle asla.

Bunlarla canavar olur ama

Edit: Bütçeden çok sapmışız. Gerek yok. 3200Mhz CL16 2x8 Ripjaws V'leri alıp XMP ile 3200Mhz CL16 değerinde kullanın. İhtiyacınızı görecektir. Gayet yeterli bir hız. 3600MHz CL16 ile aralarında %5 performans farkı var. Fark etmezsiniz bile. CL14'lere düşmek için bütçeyi 2 katına çıkarmak gerekiyor. Zaten anakartınız giriş seviyesi.

Son düzenleme:
SK Hynix çiplerle asla.

Bunlarla canavar olur ama.

Edit: Bütçeden çok sapmışız. Gerek yok. 3200MHz CL16 2x8 Ripjaws V'leri alıp XMP ile 3200MHz CL16 değerinde kullanın. İhtiyacınızı görecektir. Gayet yeterli bir hız. 3600MHz CL16 ile aralarında %5 performans farkı var. Fark etmezsiniz bile. CL14'lere düşmek için bütçeyi 2 katına çıkarmak gerekiyor. Zaten anakartınız giriş seviyesi.

APU sistem olduğu için.

Geri
Yukarı