3.000 TL 2K 144Hz 27" IPS monitör önerisi

Alyteria

Centipat
Makaleler
2
Daha fazla  
Değerli Technopat'lar. Forumda benzer birçok konuyu kurcalamama rağmen orada önerilen çoğu monitörun artık satilmadiginin farkına vardım. Önceden Acer 27 inç IPS panel kullanmıştım ve renklerine adeta aşık olmuştum. 3000 TL'ye kadar sıfır veya ikinci el başlıktaki özelliklerde ekran atıyorum. VA panel ve QLED hakkında çok bilgim yok ama IPS kadar iyi renk veremeyeceğini düşünüyorum. Genellikle WoW oynuyorum manzaralara dalıp gitmek çok hoşuma gidiyor ve bunları doğru renklerle görmek çok daha zevkli oluyor. Önerilere açığım.

İyi bir QLED VA çoğu IPS'e renk olarak taş çıkartacaktır. Ama karşısına koyduğunuz IPS'e göre değişir. Siyahları zaten daima daha iyi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

QunatumDot = QLED. Karşısındaki IPS renk olarak giriş seviyesi sayılır.
ViewSonic VX2758-2KP-MHD iyi bir tercih olabilir. Şu anda bu monitörü kullanıyorum ve cidden memnunum.
Sizde çıkmamış muhtemelen ve tahminimce bilmiyorsunuz ama o monitörde kronik erkan yırtılma sorunu var, denk gelirse baş ağrıtabilir.
Asla alınmaz dedirtecek kadar sık çıkmıyor, ama önerirken dip not olarak düşülmeli bence.

İyi bir QLED VA çoğu IPS'e renk olarak taş çıkartacaktır. Ama karşısına koyduğunuz IPS'e göre değişir. Siyahları zaten daima daha iyi.

Sizde çıkmamış muhtemelen ve bilmiyorsunuz ama o monitörde kronik erkan yırtılma sorunu var, denk gelirse baş ağrıtabilir.
Asla alınmaz dedirtecek kadar sık çıkmıyor, ama önerirken dip not olarak düşülmeli bence.
Herhalde monitörde Samsung'dan başka bir marka QLED üretmiyor. Bundan dolayı bu monitörü tercih edebilirsiniz. Bende şu an bu monitörü düşünüyorum.

Aslında qled va alternatifleri var birkaç ikinci el sitesinde. Ancak genel olarak curved ekranlar. Curved ekran istemiyorum. IPS rengi birinci önceliğim ama @SkyRose un yorumundan sonra kafam kurcalanmaya başladı. İstediğim 4 şeyden birinden vazgeçsem birçok monitor var ama bu bütçe için avlanmak gerekiyor sanırım.

@Alyteria
Mesajı yanlış anlamadınız umarım. Ben konuda QLED VA'nın IPS'leri geçemeyeceğini düşündüğünüz için cevap verdim.

Bu bütçedeki IPS'lerin renk kalitesi orta seviye bir QLED ile rahatlıkla yarışabilir, videodaki IPS'i de ezebilir. Ama yan yana koymadım tabii.

Yani "QLED VA>IPS" diye şartlamayın sakın. Ama tersini de aynı şekilde öyle düşünmeyin.

@Alyteria
Mesajı yanlış anlamadınız umarım. Ben konuda QLED VA'nın IPS'leri geçemeyeceğini söylediğiniz için cevap verdim.

Bu bütçedeki IPS'lerin renk kalitesi orta seviye bir QLED ile rahatlıkla yarışabilir, videodaki IPS'i de ezebilir. Ama yan yana koymadım tabii.

Yani "QLED VA>IPS" diye şartlamayın sakın.
Yok yanlış anlamadım. Ama realistik olarak bakınca sıfır olarak alabileceğim 2 monitor var. Biri bu hp Hp X27i 8GC08AA 27" 4ms 144Hz FreeSync IPS 2K QHD Gaming Monitor - incehesap.com diğeri de arkadaşın önerdiği viewsonic. İki ürün de giriş seviyesi bütçemi zorlayıp bunları sıfır alıp daha sonra ışık sızması vs. gibi durumların içime sinmeme durumu var. İsteklerim çok spesifik olduğu için 2. El monitor bulmakta da zorlanıyorum. En az farkla downgrade edebileceğim seçenek sanırım ips>va. Ama eski monitörümü sattığımdan beri en çok özlediğim şey de renkler. Arada derede kaldım hocam işte böyle kaç satır yazı yazdım içinde bir sonuca varamadım.

Viewsonic giriş seviyesi değil, renk gamı harika. Ama kronik sorun olayı var.

Bunu alabiliyor iseniz öneririm, epey iyi bir IPS. İyi renk gamı, DisplayHDR400, iyi parlaklık, IPS panel...

Ayrıca QLED VA için 2.ele gerek yok, burada fıstık gibi bir QLED var;

Yeni konular

Geri
Yukarı