3.000 TL İle Ryzen 3 1200 Sistem Toplama

Sativus

Kilopat
Daha fazla  
Geçen ay Amd'nin A10-7890k apusuyla sistem toplamak için konu açmıştım. Technopat'ın 2014 - 2015 yılında önerdiği herkesin bildiği 1.500 liralık sistemi toplayacaktım. Sizlerin ve @Recep Baltaş 'ın önerileriyle biraz daha bekleyip, ryzen 3 ile güncel ve güzel bir sistem kurmaya karar verdim. Bütçemi zorlaya zorlaya 3bin liraya kadar çıkardım, bu sırada forumu çokça takip edip sizlerden bir şeyler öğrendim.

Technopat'ın Ağustos ayı tavsiyesine de dikkat ederek topladığım sistem şöyle :
  • Amd Ryzen 3 1200
  • Asus B350M-A Prime
  • Kingston 8GB(2X4GB) HyperX Fury DDR4 2666mhz CL15
  • Sapphire Rx560 4Gb
  • Samsung LS24F350 23.5 Full HD FreeSync PLS Monitör
  • High Power 500W 80+ Güç Kaynağı veya SilverStone Strider 80Plus
  • Dark F40 Kasa (Alındı)
  • Samsung 840 Evo 120 GB SSD (Var)
  • Hdd İdare etmelik var.
Anakartı bilerek 4 ram slotu olan bir model seçtim, ileride ram ihtiyacı olursa takviye yapıp sistem ömrünü uzatmak için.

Gtx 1050ti modelini almayı çok istiyordum ama ona g-sync destekli monitör almak çok maaliyetli olacak. Kart kasamla güzel bir görüntü de oluştururdu ama okuduklarımdan sonra Free-Sync destekli bir kart ve monitör kullanmanın daha iyi olacağına karar verdim. Mantık daha ağır bastı yani, yoksa gönlüm 1050ti'dan yana. :)

3000Mhz'lik bellekler çok pahalı olduğu için vazgeçtim, yoksa aklımda çift kanal 3binlik almak vardı.

Size bir kaç sorum da var yanıtlarsanız sevinirim :

1-Ekran kartını 2 GB alıp bütçe kısmak mantıklı olur mu? Yoksa 4 GB almam daha uzun ömürlü olmasını sağlar mı? Ekran kartındaki ram miktarı performansa direkt etki eder mi?

2-Monitöre bağlantı için HDMI kullanmam daha mı iyi olur?

3-İşlemci anakart RAM sinerjiden alacağım. Ekran kartı ve monitörü daha ucuza bulabiliyorum.

Sapphıre Rx560 4gb Ddr5 128bit Dvı-d/hdmı (11267-01-20g) - n11.com
Samsung LS24F350FHMXUF 23.5" Full HD 4ms D-Sub/HDMI FreeSync PLS Monitör - incehesap.com

Mesela burda 600 liraya satılıyor rx560. Başka yerlerde 650-670 lira arası. Sizce buradan almalı mıyım? N11'de 20 lira indirim kuponum var 580 liraya gelecek ekran kartı, 100 lira tasarruf demek. Ama satış sonrası destek ne kadar güvenilir? Olası bir sıkıntı da başımın ağırmasını hiç istemiyorum. İnce hesap için de aynı sorum geçerli, en uygun monitör burada satılıyor. Sizce ne yapmalıyım?

4 -RX 560'nın Asus ROG Strix Gaming modelini almam bir şey değiştirir mi?

Yorum ve önerilerinizi bekliyorum, teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
sdfdas.png

Samsung LS24F350FHMXUF 23.5" Full HD 4ms D-Sub/HDMI FreeSync PLS Monitör - incehesap.com

Bunları almanızı öneririm ama freesync kullanmak isterseniz RX 560 4 GB alabilirsiniz.

Eki Görüntüle 254359

Bunları almanızı öneririm ama freesync kullanmak isterseniz RX 560 4 GB alabilirsiniz.

Biraz geç olacak cevap kusura bakmayın. RAM yazmam gerekirken "ram" yazmışım, 1günlük banlandım da..

Sadece ekran kartını Rx 560 yapıp, güç kaynağını SilverStone ile değiştirdiğimde önerdiğiniz sistem tam 3 bin lira oluyor. İncelemelere baktığımda 2666Mhz ile 3000Mhz RAM arasında pek hissedilir fark yok. 3-5 fps falan. Peki 350 lira fark vermeye değecek bir sonuç alabilir miyimHyperX RAM'leri bununla değiştirdiğimde?

Parayı denkleştirmişken önümüzdeki birkaç gün içerisinde sistem siparişi vereyim diyorum. Görüş ve önerilerinizi merakla bekliyorum.

Bu arada mod arkadaşlar, yeni bi pencere açılacak diye kurcalarken konuyu öne çıkar dedim haberiniz olsun. Bilerek yapmış gibi olmasın.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı