+3.3V düşük voltaj

KaTmEr

Femtopat
Daha fazla  
RAM
G Skill Intl F3-14900CL9-4GBXL Toplam 8 GB
Ekran kartı
AMD Readon (TM) R7 370 Series
Anakart
Asus m5a97 r2.0
İşlemci
Amd FX8350
Merhaba arkadaşlar, Cooler Master GX-2 80Plus 750W Güç Kaynağım var ASUS M5A97 R2.0 anakartım var bir süredir bilgisayarımda +3.3v düşük voltaj sorunu yaşıyorum, araştırmalarıma göre 2 sebepten kaynaklanıyormuş biri güç kaynağı +3.3v çıkış sorunu diğeride anakart sorunu. Ancak bendeki sorunun sebebi anakart olduğunu düşünüyorum çünkü bu uyarıyu vermeye başladığı zaman hiçbir şekilde düzelmiyor ancak ne zaman ki anakart güç soketini çıkarıp taktıysam ve RAM'i söküp yeniden taktıysam sorun düzeliyor. Öğrenmek istediğim şey su aslında RAM'ler +3.3v voltajınımı kullanıyor ve böyle bir soruna yol açar mı? @Recep Baltaş Yardımınız olursa çok mutlu olurum :)

Dosya Ekleri

• 2023-05-22_12h17_51.png
    2023-05-22_12h17_51.png
    41,4 KB · Görüntüleme: 38
Sensör problemi olabilir. Eğer genel olarak hiçbir problem yaşamıyorsan sorun olmaz. RAM'lere giden voltaj 1.2-1.35 arası zaten. 3.3V gayet yeterli DDR4 için.

Gerçi FX serisi DDR3 kullanıyor :) Onun için de yeterli :)

DDR5'in input voltajı ise 1.8V.

Sensör problemi olabilir. Eğer genel olarak hiçbir problem yaşamıyorsan sorun olmaz. RAM'lere giden voltaj 1.2-1.35 arası zaten. 3.3V gayet yeterli DDR4 için.

Gerçi FX serisi DDR3 kullanıyor :) Onun için de yeterli :)

DDR5'in input voltajı ise 1.8V.
Uyarı verdiği zamanlar donmalara, takılmalara sebep oluyor ama dediğim gibi soket ve RAM'leri çıkarıp takınca sorun ortadan bir süreliğine kalkıyor.

Uyarı verdiği zamanlar donmalara, takılmalara sebep oluyor ama dediğim gibi soket ve RAM'leri çıkarıp takınca sorun ortadan bir süreliğine kalkıyor.
Multimetren var ise voltajı ölçmeyi deneyebilirsin. Ya da sisteme başka bir PSU bağlayıp deneyebilirsin.

Geri
Yukarı