3-4 yumurta pişirirken yağ ne kadar kullanılmalı?

hreyc

Picopat
Daha fazla  
Büyük tavada bazen 3 bazen 4 tane yumurta pişiriyorum. Büyük tavaya biraz yağ dökünce her yerine yaymak zor oluyor. Ben çok az mı yağ döküyorum acaba? Ne kadar yağ dökeyim?

Bir videoda yağı peçeteyle tavaya yaydığını görmüştüm birinin, peçeteyle yağı tavaya yayıp yumurta pişirip yesem zararlı olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaptığın tavanın ortasında pet şişe altı kadar bir yuvarlak düşün dökerken o yuvarlak dolsun. Az olursa yapışır tavaya yerken mide de bulandırır fazla koyarsan piştikten sonraki yağ artığını bir kaba koyabilirsin ve atabilirsin, dökebilirsin.

Bir çorba kaşığının yarısından %25 fazla oranla yağ koyun, sonra onu ortaya dökün, tavayı havada sağa sola döndürerek yağı her yere yayın.

Tava büyük olduğu için her yerine yayılmıcak büyük ihtimalle ama denicem. Başka nasıl yaya bilirim eğer olmazsa onu denerim belki.
Ben öyle yapıyorum, çorba kaşığına biraz yağ koyuyorum ortaya koyuyorum, sonra zaten tavayı sallayınca oluyor. Ya da yumurtayı zaten koyuyorsunuz ya onunla yaydırın.

Biraz dök tavaya sonra hepsini tavaya yaymaya çalış döndürerek. Eğer her yere yağ yayılmadıysa bir daha dök. Yağ, tavanın her yerine yayılsa yeter.

4-5 yumurtalı omlet için 1-1,5 tatlı kaşığı yetiyor bana.. tabi önce yağı ısıtıyorum yayılması kolay oluyor.. ben klasik omlet (az pişmiş) yerine pişmiş omlet tercih ettiğimden 1 tık fazla yağ koyuyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı