3.5mm ses çıkışlarından cızırtılı ses geliyor

Brightroar

Kilopat
Daha fazla  
Kasada iki tane jak girişi var. Birisi kasanın arkasındaki onboard ses kartının jak girişi, diğeriyse kasanın üst kısmında sanırım kasanın jak girişi. Jak girişli ve USB girişli kulaklıkları ve hoparlörleri bilgisayarda test ettim. Başlıkta yazdığım gibi jak girişlerini kullandığımda cızırtılı ve pürüzlü bir ses var. Ama ses kartı kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Sorularım şöyle:

1) Cızırtı ve pürüz ses kartı kaynaklıysa neden hem kasadaki jak girişinde hem de onboard jak girişinde aynı cızırtı ve pürüzler var?

2) Bu kasanın kendisine ait ayrı bir ses kartı mı var? Bu kasanın üstündeki jak girişleri nedir?

Nedenini çözmeye çalışsam da anlayamadım. Bağlantılarla alakalı olduğunu düşünüyorum. Bu forumda bilgi veya tecrübe sahibi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı şekilde bir sorun yaşamıştım. Anakartınız üzerindeki jacklar onboard ses kartınızdır. Yani anakartınızla tümleşik olarak bir ses kartınız var. Kasanın önündeki, yanındaki veya üstündeki jacklar ise kasanızın jacklarıdır. Fakat anakartınızın ses devrelerine bağlanır.

1) Cızırtı ve pürüz olmasının bir çok sebebi olabilir. Fakat başıma gelen çok saçma ve bir o kadar basit olanı ise topraklama olmaması veya ucuz bir üçlü prizden kaynaklanıyor. Topraklama yoksa bu şekilde cızırtı yapar. Kullandığım ucuz üçlü priz içinde topraklama ya bozuktu yada tam bağlı değildi bu sebeple sorun yaşadım. Yapmadığım şey kalmadı sonra aklıma geldi topraklama diye. Prizi değiştirdikten sonra sorunum çözülmüştü. Diğer sorunlarda jacklarda kısa devre veya temasızlıkda yapabilir.

2) Kasanızın ses kartı olmaz. Kasanın kendi jacklarından iç kısmında bir kabloya bağlı ve diğer ucu ise anakartınızın üzerinde yerine takılır. Bu şekilde çalışır.

Sorunu çözdüm sanırım. Büyük bir ihtimalle evdeki elektrikten kaynaklanıyor çünkü gelen pürüzlü sesler her zaman pıt pıt pıt çıt çıt gibi sesler. Bir ups alıp öyle denemek gerek.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı