3 Adet "reallocated sector" bulunan diski kullanmaya devam etmeli mi?

Carlsberg

Kilopat
Makaleler
9
Bugün çekmecemin derinliklerinde bulduğum eski harddiskimi bilgisayarıma bağladım. Uzun taramalar sonucu rastladığım bilgiler şu şekilde:
Harddisk sentinel: 99% sağlık.
HD Tune:

maxtor.png

Ancak, HDD Regenerator ile tarama başlayınca 3 adet "reallocated sector" bulunduğunu fark ettim.
Bu durumda ne yapmalı, bunu kullanmalı mıyım yoksa hiç ellemeyeyim mi?
"Yeni harddisk al" gibi öneriler yapmazsanız memnun olurum. Söylediğim gibi çekmecenin derinliklerinden çıkardım yani havadan inmiş gibi bir şey oldu, varlığını bile unutmuştum bu diskin.

Adsız.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bugün çekmecemin derinliklerinde bulduğum eski harddiskimi bilgisayarıma bağladım. Uzun taramalar sonucu rastladığım bilgiler şu şekilde:
Harddisk sentinel: 99% sağlık.
HD Tune:

Eki Görüntüle 585434

Ancak, HDD Regenerator ile tarama başlayınca 3 adet "reallocated sector" bulunduğunu fark ettim.
Bu durumda ne yapmalı, bunu kullanmalı mıyım yoksa hiç ellemeyeyim mi?
"Yeni harddisk al" gibi öneriler yapmazsanız memnun olurum. Söylediğim gibi çekmecenin derinliklerinden çıkardım yani havadan inmiş gibi bir şey oldu, varlığını bile unutmuştum bu diskin.

Eki Görüntüle 585433
Hocam benim diskimde de aynı sectorlerden var ama 4000 küsür tane var, ama para olmadığı için mecbur oyundur işletim sistemidir yine de bununla kullanıyorum, sizde 3 tane varmış, bence çok sıkıntı yapmaz. Ama benim diskimdeki gibi 4000 küsür olursa sisteminiz 5-6 dakikada açılır, sonra kullanıma hazır hale gelmesi için bir 5 dakika daha beklersiniz, GTA V hikaye modunun yüklenmesi aylar alır vs.

Hocam benim diskimde de aynı sectorlerden var ama 4000 küsür tane var, ama para olmadığı için mecbur oyundur işletim sistemidir yine de bununla kullanıyorum, sizde 3 tane varmış, bence çok sıkıntı yapmaz. Ama benim diskimdeki gibi 4000 küsür olursa sisteminiz 5-6 dakikada açılır, sonra kullanıma hazır hale gelmesi için bir 5 dakika daha beklersiniz, GTA V hikaye modunun yüklenmesi aylar alır vs.

Teşekkürler, halihazırda Windows'um SSD'ye, diğer dosyalarım ve programlarım da 1TB'lık diskte kurulu zaten. Bunu ekstra yedekleme amaçlı kullanacağım, bende söylediğiniz gibi pek bir sıkıntı olacağını sanmam ama bir teyit etmek istedim :)

Teşekkürler, halihazırda Windows'um SSD'ye, diğer dosyalarım ve programlarım da 1TB'lık diskte kurulu zaten. Bunu ekstra yedekleme amaçlı kullanacağım, bende söylediğiniz gibi pek bir sıkıntı olacağını sanmam ama bir teyit etmek istedim :)
Yok hocam hiçbir sıkıntı çıkacağını sanmam, sadece bazen dosya kopyalama gibi diski yoran işlemlerde bilgisayar anlık yavaşlama yapabilir o kadar.

Bende 2000 tane var. HD Tune Pro "Abi kulun köpeğin olayım şu diski emekli et yalvarırım." diyor.

Yapacak bir şey yok. Kullanmak zorundayım :) Yeni SSD gelene kadar emekli etmeyeceğim. Hatta hiç etmeyeceğim. Arşiv olarak dursun. Bad Sector yok.

Bu disk arşiv için falan kullanılır mı? Çok kritik dosyalar tabii atmayacağım.

200 adete kadar kullanabilirsin zaten SMART sistemi bozuk kümeleri işaretleyip basmamak üzere burada mayın var şeklinde kapatıcaktır. Tara ve onar derseniz Regenerator onları işaretler.
Diske çok dagılmadıkça bozuk sektörler sorun teşkil etmez. PS4 için usb disk kullanan arkadaşımda 408 bozuk sektör vardı bunların yerini tespit ettik ve ilk 60gb ile orta kısımda 50 gb daha bozuk alan içeriyordu.
Bu sınırları bölüntüleme araçları ile kullanılmaz şekile getirdik toplam kapasiteden ödün vererek 3 yıl daha diski kullandı. Tabi 3 ayrı bölüm olarak gözüküyor pc ye takınca 😊

Yeni konular

Geri
Yukarı