3 aylık Ghost Spectre deneyimim

Cidden ISO dosyasından kaynaklı olduğunu mu düşünüyorsunuz daha önce çok önereni gördüm ama sorun yaşayan ilk size rastladım diyebilirim yazınızdan anladığım kadarıyla sistem eski olduğu için pek sorun olmasını da umursamıyorsunuz acaba farklı bir 3. parti yazılım yükleyerek deneme amaçlı başınıza böyle bir sorun gelmiş olabilir mi ISO'dan kaynaklı çıksa ben de dahil birçok sorun yaşayana denk gelmemiz lazımdı mesela niye siz onu anlamadım.

Cidden ISO dosyasından kaynaklı olduğunu mu düşünüyorsunuz daha önce çok önereni gördüm ama sorun yaşayan ilk size rastladım diyebilirim yazınızdan anladığım kadarıyla sistem eski olduğu için pek sorun olmasını da umursamıyorsunuz acaba farklı bir 3. parti yazılım yükleyerek deneme amaçlı başınıza böyle bir sorun gelmiş olabilir mi ISO'dan kaynaklı çıksa ben de dahil birçok sorun yaşayana denk gelmemiz lazımdı mesela niye siz onu anlamadım.
Hocam bencede çok haklısınız. Kaç bin tane kullanan var. İlla ki farklı forumlarda yabancı kaynaklarda sorun yaşadıklarına dair bilgiler olması gerekirdi.

Arkadaşlar merhaba. Bugün size 3 aylık Ghost Spectre (Custom Windows) kullanım tecrübemden ve başımdan neler geçtiğini anlatacağım. Bilgisayarım çok eski olduğu için ve artık hiçbir uygulama Windows 7 desteklemediği için arayışa girdim. İlk başta bunun üzerine gerçekten araştırmıştım. İnsanların Ghost Spectre'den gerçekten memnun olduğunu, en kötü bilgisayarda bile sade tasarlanmış, gereksiz telemetri vs. vs. Uygulamaları barındırmayan Ghost Spectre'nin kullanılabileceğini ve global olup çoğu kişi tarafından kullanılıp bilindiği için, güvenli olduğunu iddia eden insan sayısı fazla fazla olduğu için çok da tereddüt etmedim. Gittim bir flash bellek aldım. Ghost Spectre'nin Windows 10 20H2 sürümünü kurdum. Kurduğum ilk andan itibaren fark ettim zaten. İnanılmaz bir akıcılığı vardı sistemin. Windows'un defenderından, updateinden, ıvırından zıvırından arındırılmış olduğu için bal kaymak gibi çalışıyordu. Ben bilmediğim şeyi indirmeyen ve her şeye tıklamayan bir insanım. Zaten genel olarak gün içinde fazla bilgisayar başında duran bir insan değilim. Eşimle dostumla Discord'da takılıp, Metin2 oynayıp, Spotify'da müzik dinleyen bir insanım. Bunun harici ekstra olarak bilgisayar başında yaptığım hiçbir şey yok. Gün geçtiktçe sistemin kafayı yediğini ekranın 15-20 saniye gidip geldiğini görmeye başladım. İlk başlarda bilgisayarım eski olduğu için önemsemedim. Ekran kartı neredeyse benimle aynı yaşta olduğu için bu durum normaldir dedim. Ama şunu fark ettim. YouTube aramalar kısmındaki aramaların kendiliğinden yerlerinin değiştiğini, kendi kendine YouTube'da kendi kendine aramalar yaptığını fark ettim. Ama bunu da umursamadım. 3. ayın sonunda gece 2 sularında yatağa uzanmış telefonumla oynarken. Bir de ne göreyim. Instagram hesabımdan görseldeki postları atıp kendi kendine story paylaşıyor, telegramımdan Rusça Rus gruplarına girip otomatik Rus insanlara oto mesajlar atıyor, Twitter hesabımdan kendi kendine paylaşım yapıyor, ve en dehşet vericisi ise Gmail hesabıma Rusya'dan 3 aydır açık olan bir oturum... Zaten instagramım'dan kendi kendine paylaşım yapıp story paylaştığı zaman arkadaşlarım beni aradılar. Durumun farkına varmışlar hesabın çalınmış diye uyardılar zaten. Hemen bütün hesaplarımın apar topar her şeyini değiştirdim. Ama şunu unutmayın. Karşınızdaki kişi sizi sizden daha iyi biliyor :) ne kadar şifrelerimi değiştirirsem değiştireyim, her ne kadar hesabım varsa hepsine her ne kadar ikili doğrulama da bağlarsam bağlayayım, Instagram'da kendiliğinden paylaştığı storyleri postları kaldırsamda sildikten 3-5 saniye sonra yine aynı şeyleri paylaşıyor. Günlerce kendi kendine Telegram'dan Rus insanlara Rusça oto mesajlar atıyordu. Instagram'ım gitmişti. Bütün kredi kartlarımın, banka kartlarımın olduğu mail, ve aynı şekilde kartlarımın girili olduğu tarayıcılar... O an başımdan aşağı kaynar sular indi. Ne yapacağımı şaşırmıştım. Bu olay yaşanalı üzerinden 5 ay geçti. Hala olayın şokunu atlatamıyorum. Her gün ama her gün "instagramım'da benden başka açık bir oturum var mı?" "Gmail hesabıma benden başka birisi oturum açmış mı?" diye bakmadan uyumuyorum. Diyeceğim şudur. Biraz daha yüksek FPS alacağım, kullandığım işletim sistemi daha hızlı olacak diye ananonim insanlara bilgilerinizi kaptırmayın! "ya sen yanlış yerden virüslü ISO dosyayı indirmişsindir. Ghost Spectre güvenli." deyip hala bunu savunacak arkadaşlar için. Ghost Spectre'nin kendi paylaştığı orijinal ISO dosyasınını indirip kurduğumu çok iyi hatırlıyorum. Bu güvenli bir geliştirici değil. %100 benim bilgisayarımın üzerinden Mining'de yapmıştır. 15-20 saniyelik siyah ekranların sebebini buna bağlıyorum. Gittim kenara 3-5 para atıp Kioxia Exceria 480GB SSD alıp orijinal Windows 8.1 kurdum. Eski olsun Spotify desteklemesin gireyim tarayıcıdan müziğimi dinliyeyim gayet okey. Milettin eline baştan aşağı bilgilerimi vermektense 3-5-10-15-20 her neyse daha az FPS alıp daha yavaş bir sistem kullanmayı tercih ederim ben dostlar. Diyeceklerim bu kadar. Bunca şeye rağmen halen daha Custom Windows kullanmak isteyen varsa kendisi bilir. Tamamen kendi hak ve iradeniz ile yapıyorsunuz bunu. Değerli vaktinizi ayırıp yazımı sonuna kadar okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Dediğim gibi 5 ay öncesine dayanan bir olay olduğu için birkaç görseli kaybettim fakat bulabildiğim görselleri koyuyorum buraya. Allah'a emanet olun dikkat edin kendinize.

Eki Görüntüle 2140627

Eki Görüntüle 2140628

Eki Görüntüle 2140629

Hocam ghost spectenin kendi sitesi yok ki düpedüz kandırmaca bir siteden indirmişsiniz Ghost Spectre ISO'ları videolarının altında paylaşıyor bir de adamlar diyor zaten bizim sitemiz yok sitelerden indirdiginiz ISO'lara dikkat edin diye hem YT'de hem de YouTube'da.

Geri
Yukarı