Rehber 3 Dakikada: Scooterda Yağ Değişimi Nasıl Yapılır?

Makaleler
7
Yer
Beyaz Saray, Washington, DC
Merhabalar. Bugün birlikte scooterımızın yağını değiştireceğiz. Öncelikle, motosikletlerde yağ değişimi her 3000/4000 KM'de bir sefer yapılır. Eğer yağ bakımızın üzerinden geçen zamanda yaptığınız yol bu seviyede değilse yağ değişimi gerekmez.

İlk olarak, gerekli ekipmanları temin edin. Ben bu yağ değişiminde scooterım için CASTROL Power1 4T Scooter yağını tercih ettim. Benim scooterımda yağ filtresi yok, bir tane yağ pulu var filtre tarzında. Onu temizlemek içinde WD40 alternatifi bir yağlayıcı tercih ettim. Sizler motosikletinize uygun filtreyi almayı ihmal etmeyin. Ek olarak, temizlik açısından bir eldiven bulundurmak işinize yarayabilir :)

5 litrelik bir bidonun altını keserek bir yağ boşaltma tabağı yaptım. Sizler farklı bir şeyle de yapabilirsiniz. Yağ bloğumun üzerinde 1200 cm3 yazdığı için 2 litrelik bir yağ satın aldım.

Yağ değişimi yapmadan önce kullanım kılavuzunu okumayı ihmal etmeyin, orada yağ değişimi esnasında ne yapmanız gerektiği yazmaktadır. Benim motosikletime ait kullanım kılavuzunda yağ değişimi öncesi motoru birkaç dakika ısındırıp ardından yağın dibe çökmesini bekledikten sonra yağ değişimi yapılması gerektiği yazıyordu.

Kılavuzda yer aldığı üzere motosikletinizi 5 dakika kadar çalıştırıp ısınmasını bekleyin, ardından 15 dakika kadar yağın dibe çökmesini bekleyin. Yağ daha akışkan hale gelecektir. Motosikletin yağ bloğunda yer alan yağ ölçüm çubuğunu çıkartın. Ardından bir lokma takımı yardımıyla yağ tapanıza uygun başlığı bulun. Yağ boşaltma kabınızı yağ bloğunun altına koyun. Yağ boşaltma tapasını yavaşça açın. Yağ yavaş yavaş sızmaya başladığında biraz bekleyip yavaş yavaş yağ tapasını çıkartın. Yağ tapasını çıkarttığınız sırada vida yağ kabınıza içine düşerse sorun etmeyin, yağ boşaldıktan sonra alın.

Bir 15 dakika kadar da yağın iyice süzülmesini bekleyin. Bir hortum yardımıyla yağ kontrol çubuğunun bulunduğu delikten hava üflemek de yardımcı olabilir.

Ardından yağ tapasını kapatın. Bir huni yardımıyla yağınızı doldurmaya başlayın. Fazla yağ doldurmamak adına ara ara yağ çubuğunuzu temizleyip yağ seviyenizi kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Fazla yağ koymak yağ keçelerini zorlar, hararet riskini arttırır ve motosiklete ait motor bloğuna hasar verebilir.

Yağ doldurma işlemi tamamlandıktan sonra yağ kontrol çubuğunuzu kapatıp yolunuza devam edebilirsiniz. Boşalan eski ve kirli yağı çöpe veya su giderine dökmeyin. 1 litrelik atık yağ 1 milyon litrelik temiz suyun kirlenmesine sebebiyet verir. Kullandığınız yağ bidonlarını çöpe atmadan önce bir maket bıçağı yardımıyla kesin. Aksi takdirde toplanılan yağ bidonlarına atık yağ doldurulup "orijinal" adı altında satılıyor.

Motosikletinizin yağını boşalttığınızda kesinlikle "sesi nasıl geliyor", "çalışır mı" vb. sebeplerden dolayı motosikletinizi çalıştırmayın. Çalıştırmanız durumunda motosikletinize ciddi derecede hasar verirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Okuduğunuz için teşekkürler. Sorularınıza yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı