3 GB RAM için Windows 10 vs Windows 8.1

7'den daha performanslı ve stabil desen inanırım da 10'dan performanslı ve stabil demenize inanmam vallahi.
Hocam bu biraz göreceli. HDD'de Windows 10'dan çok daha iyi performans veriyor Windows 8.1. Ama söz konusu SSD olunca kimse Windows 10'nun eline su dökemez. :) SSD ile Windows 10 acayip derece hızlı ve stabil çalışıyor. Yani HDD ile Windows 7'nin 1 dakika boyunca açıldığını beklediğim günlere lanet ettim. SSD ne güzel bir şey yav. :)

Windows 7'e laf geldi burası karışır. Eski PC ve düşük RAM sisteme sahip birisi için 8.1 saçma AMD APU'ya sahip laptop var evde E1 işlemciye sahip 4 GB RAM SSD'li 8.1 de dayanılmaz hantal ama Windows 7 de stabil.
Hocam SSD'm yok ve 5400RPM HDD kullanıyorum. Üstüne üstlük 4GB RAM ve İntel Celeron N2840 CPU'ya sahibim. Windows 8.1 7-8 saniyede açılıyor ve hafif Linux dağıtımlarından daha performanslı çalışıyor.

7'den daha performanslı ve stabil desen inanırım da 10'dan performanslı ve stabil demenize inanmam vallahi.
Ryzen 5 3600, GTX 1660Ti, 16 GB RAM'li ve SSD'li sistemimde denedim. Windows 10'dan daha iyi kesinlikle. Fakat belli güncellemelerden sonra Windows Update'i kullanmaya izin vermiyor 8.1, sebebi ise Ryzen için Windows 10 öneriyorlarmış. :) DirectX 12 olmaması da bir problem.

Windows 10'un arka planında gereksiz hizmetler ve telemetri olduğundan daha çok yoruyor sistemi. SSD yoksa zaten bulaşılmamalı.

Geri
Yukarı