3 kanallı RAM kullanılabilir mi?

elricstein

Hectopat
Makaleler
4
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600X | Palit RTX 4060 OC | ASUS Pro B550M-C | XPG Gammix D30 2x8 GB 3200 MHz | Kingston SNV2S 1 TB | Twinmos 512GB | Cooler Master CMP520 TG | Cooler Master Elite Nex 700W 80 Plus
Gördüğüm bütün RAM'lerde 8x2 8x4 16x2 vs vs. şekilde eklemeler görüyorum. Sorum şu yönde, 8x3 24 GB RAM kullanmak mümkün mü? Hiç görmediğim için soruyorum ve bu konular hakkında çok bilgim yok.

Ryzen ve Intel Core i ailesinde 3 kanal diye bir şey yok. 2 tane kanal var. 3 tane RAM takıp kullanabilirsin ama 3 kanal olmaz. Fiziksel olarak işlemcide zaten 2 tane kanal var, A ve B. Soketlere de bu yüzden A1-A2 ve B1-B2 diyorlar. Sen 3 bellek takarsan kanallardan birinde 2 bellek olur o kadar.

Kullanırsınız elbette ama tek kanal olarak çalışır, yani çift kanallı olan performansı alamazsınız. 3 kanal bir durum söz konusu değil; çünkü işlemcide öyle bir şey yok.

Kullanırsınız elbette ama tek kanal olarak çalışır, yani çift kanallı olan performansı alamazsınız. 3 kanal bir durum söz konusu değil; çünkü işlemcide öyle bir şey yok.

4 tane 8 GB takıldığında 4 kanal olarak çalışıyor değil mi?

Gördüğüm bütün RAM'lerde 8x2 8x4 16x2 vs vs. şekilde eklemeler görüyorum. Sorum şu yönde, 8x3 24 GB RAM kullanmak mümkün mü? Hiç görmediğim için soruyorum ve bu konular hakkında çok bilgim yok.

X58 anakartlarında 6 tane RAM slotu mevcut. O anakartlarda 8x3 RAM kombinasyonu yapılabilir ama günümüzdeki anakart genellikle ya 2 ya da 4 RAM slotlu oluyor. Bu maalesef yeni anakartlar için geçerli değil.

4 tane 8 GB takıldığında 4 kanal olarak çalışıyor değil mi?
Hayır. Ryzen serisi, Intel i serisi gibi normal işlemcilerin içinde sadece 2 kanal var. 4 tane de RAM taksan 8 tane de RAM taksan 16 tane de RAM taksan çift kanal çalışır.

Geri
Yukarı