3. Nesil i7 İşlemciler mi Daha Güçlü Yoksa 4. Nesil mi?

Dağhan Tanık

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar, benim şu an kullandığım işlemci 4.nesil i7 4 CPUs, şimdi sorum şu, neden yeni çıkan işlemciler 8 değil de 4 çekirdek çıkıyor? Bir de şunu merak ediyorum, mesela 3. nesil 4 çekirdek +4 mantıksal çekirdek yani 8 çekirdekli i7 işlemci mi daha performanslı ve güçlüdür yoksa 4. nesil 2 çekirdek +2 mantıksal çekirdek? Yani 4 çekirdekli i7 işlemci mi daha performanslı ve güçlüdür? 3. nesil güçlü ise o zaman ne anladım ben 4. nesil işlemciden kafam karıştı burada. Değerli yorumlarınızı bekliyorum saygılar.

Son düzenleyen: Moderatör:
:) Oldukca kafan karismis anlasilan. Yeni nesil cogu zaman daha iyidir ama bir onceki nesil islemcinin son modeli yeni nesil islemcinin ilk modelinden daha iyidir. 4 cekirdek 4'de tridi 8 cekirdek gibi calisir. Her cekirdek kendi icinde ayni anda 2kod isleyebildiginden her cekirdek 2 cekirdek performansi verebilir. Tabii bu performans seri guc tuketimi mimari vb etmenlerede baglidir yani anlayacagin 4 cekirdekli olanlar 8 cekirdek gibi performans verip daha az guc tuketeceginden 8 fiziksel cekirdekli mobil islemci yapilmiyor. (Şimdilik.) :) Umarim yardimci olabilmisimdir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle Intel 8 çekirdekli işlemci çıkartmıyor değil, çıkartıyor ama o işlemciler masaüstü için ve 8 çekirdekli AMD işlemilere göre çok yüksek performans sağlıyor. Bizim konuşmak istediğimiz sanırım dizüstü işlemciler. Dizüstüne niye çıkmıyor dersen birincisi dizüstünün sınırladığı alan masaüstüne göre geniş değil, daha dar alanda yer kaplıyor. Daha dar alanda yer kapladığı içinde az ısınması lazım, bu yüzden 8 çekirdekli dizüstü işlemcisi çıkmıyor. Çıkmasına da gerek yok çünkü 4+4 çekirdekli bir işlemciyle şu anda tüm işlemleri rahatlıkla yapabiliyorsun.

İkincisi senin bahsettiğin 4+4 çekirdekli işlemciler Mobil, sonunda MQ ve HQ gibi ibaresi olan işlemciler ki bunlar yüksek performans verir. 2+2 diye bahsettiğin sonunda U ibaresi bulunan işlemciler bunlarsa az güç tüketen, dizüstünü daha uzun müddet şarj etmeden kullanabileceğin işlemciler. Dolayısıyla az güç sarfettikleri için performansı MQ ve HQ'lara göre daha düşük.

3.nesil ve 4.nesil birbirine denk olan işlemciler, örneğin i7-4700HQ ile i7-3720QM arasında bir fark yok. Farkı, 4.nesil işlemciler daha az ısınıyor ve işlemci üzerindeki entegre grafik kartı biraz daha yüksek performansta çalışıyor. Ama birbirine denk olmayan, örneğin i7-4600U ile i7-3720QM arasında tabiki 3.nesil daha performanslı olacak çünkü biri Ultrabook işlemcisi yani 2+2 çekirdek diğeri ise 4+4 çekirdek.

Öncelikle Intel 8 çekirdekli işlemci çıkartmıyor değil, çıkartıyor ama o işlemciler masaüstü için ve 8 çekirdekli AMD işlemilere göre çok yüksek performans sağlıyor. Bizim konuşmak istediğimiz sanırım dizüstü işlemciler. Dizüstüne niye çıkmıyor dersen birincisi dizüstünün sınırladığı alan masaüstüne göre geniş değil, daha dar alanda yer kaplıyor. Daha dar alanda yer kapladığı içinde az ısınması lazım, bu yüzden 8 çekirdekli dizüstü işlemcisi çıkmıyor. Çıkmasına da gerek yok çünkü 4+4 çekirdekli bir işlemciyle şu anda tüm işlemleri rahatlıkla yapabiliyorsun.

İkincisi senin bahsettiğin 4+4 çekirdekli işlemciler Mobil, sonunda MQ ve HQ gibi ibaresi olan işlemciler ki bunlar yüksek performans verir. 2+2 diye bahsettiğin sonunda U ibaresi bulunan işlemciler bunlarsa az güç tüketen, dizüstünü daha uzun müddet şarj etmeden kullanabileceğin işlemciler. Dolayısıyla az güç sarfettikleri için performansı MQ ve HQ'lara göre daha düşük.

3.nesil ve 4.nesil birbirine denk olan işlemciler, örneğin i7-4700HQ ile i7-3720QM arasında bir fark yok. Farkı, 4.nesil işlemciler daha az ısınıyor ve işlemci üzerindeki entegre grafik kartı biraz daha yüksek performansta çalışıyor. Ama birbirine denk olmayan, örneğin i7-4600U ile i7-3720QM arasında tabiki 3.nesil daha performanslı olacak çünkü biri Ultrabook işlemcisi yani 2+2 çekirdek diğeri ise 4+4 çekirdek.

Teşekkür ederim. Bu bilgi 5 yıl sonra bile faydalı oldu.
Bir sorum olacak: Yakın zamanda 2. el Sony Vaio aldım. Üzerinde
Intel® Core™ i7-3632QM Processor (6M Cache, up to 3.20 GHz) rPGA işlemci var. Aslında memnunum ama acaba bunu yeni nesil bir işlemciye yükseltmek mümkün mü? bu bilgelere nereden ulaşırım. İnternette bu bilgilere kolay ulaşılamıyorum. Saygılar

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı