3. nesil iPad Pro’yu GTX1660 Ti sistemle takas etmeli miyim?

Yine de hiç mantıklı bir takas değil.
Ben mi yanlış ölçüyorum, ya da parçaları çok pahalı seçiyorum? Vatan'dan benzer özelliklerde bir sistemi sıfıra topladığım zaman 8500-8600 liraya tekabül ediyor. Benim iPad Pro'nun sıfır fiyatı da aşağı yukarı aynıydı.
Ekran Görüntüsü (1946).png

Ben mi yanlış ölçüyorum, ya da parçaları çok pahalı seçiyorum? Vatan'dan benzer özelliklerde bir sistemi sıfıra topladığım zaman 8500-8600 liraya tekabül ediyor. Benim iPad Pro'nun sıfır fiyatı da aşağı yukarı aynıydı.Eki Görüntüle 624265
Dostum orası Vatan ve piyasanın en pahalı parçaları orada.

Dostum orası Vatan ve piyasanın en pahalı parçaları orada.
Sitelerdeki en ucuz fiyatları karşılaştıran Cimri'den hesapladığımda bile 8300 tl'ye denk geliyor. Sizin bildiğiniz daha iyi daha fazla sayıda siteyi karşılaştıran bi karşılaştırma sitesi varsa söyleyin oradan karşılaştırayım.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (1952).png
    Ekran Görüntüsü (1952).png
    118,2 KB · Görüntüleme: 25
Sitelerdeki en ucuz fiyatları karşılaştıran Cimri'den hesapladığımda bile 8300 tl'ye denk geliyor. Sizin bildiğiniz daha iyi daha fazla sayıda siteyi karşılaştıran bi karşılaştırma sitesi varsa söyleyin oradan karşılaştırayım.
Epey,Akakçe gibi sitelere bakabilirsiniz ve siz İPad'i 7000Tl gibi bir fiyata satsanız bile aşağı yukarı aynı performansı verecek 144Hz monitör olan bir sistem toplanır.

Epey,Akakçe gibi sitelere bakabilirsiniz ve siz İPad'i 7000Tl gibi bir fiyata satsanız bile aşağı yukarı aynı performansı verecek 144Hz monitör olan bir sistem toplanır.
Epey'de parçaların çoğunu bulamadım ama Akakçe'de topladığımda biraz daha sizin bahsettiğiniz fiyatlara inmeye başladı, 7700 tl'ye indi parçaların sıfırının toplamı. Yuvarlak hesap yaparak da ikinci el fiyatını 2000 lira az olarak belirlesek 5700 lira ediyor. Ama inanın ki benim iPad Pro ilanım Sahibinden'de ve Letgo'da Temmuz 2019'dan beri duruyor (cihazı Mart 2019'da almıştım). İlk başta ilanı 8500 tl'den koymuştum yepyeni olduğu için, ama tabi kimse almayınca yavaş yavaş düşerek en son şu an 6500 noktasına geldim ve inmemi isteyenlere de 6200 diyorum. 1 yıldır satmaya çalıştığım için artık açıkçası çok da beklemeye tahammülüm kalmadı.

Başka bir opsiyonum daha varsa o da 6200'e satmaya çalışmak (hatta belki 6000'e) ve o paraya ikinci el başka sistemlere bakmak. Ama hazır böyle bir teklif varken de bilemiyorum.

Ben konudaki arkadaşlara katılıyorum, pek mantıklı bulmuyorum. Ek olarak, siz 1660 Ti Gaming X'e bakıyorsunuz, soğutması ile en üst seviye 1660 Ti ekran kartı. Rog strix ile eş değer seviyede, rog strix biraz daha iyi. Ancak takas edeceğiniz ve alacağınız sistemdeki kart Asus'un Dual veya Tuf serisindeki bir ekran kartı. Soğutması 1660 Ti ekran kartlarında problemli Asus'un. (Rog Strix hariç)
Mesela Asus'un Dual serisinde RTX tarafında bir problem yok ama 1660 Ti problemli soğutma olarak. Ayrıca Vatan'a bakıyorsunuz. Çok pahalı fiyat çıkması normal.

İşlemci 3. nesil alınabilir. 2. nesil olan Ryzen 5 2600X de oldukça iyi bir işlemci tabi yine de.
SSD markası nedir? 480 GB olması iyiymiş ancak bu bilgisayar kullanılmış. Sağlığı düşmüş olabilir.
Mouse, kulaklık, klavye ve monitör daha iyi olsaymış keşke, pek mantıklı gelmedi.
Kasa ve ramler iyi.
Ekran kartı dediğim gibi fazla ısınan bir model.

Daha iyisi olabilir. Kötü bir sistem değil kesinlikle. Ancak hem kullanılmış hem de bazı parçalar yeterli değil bence.

Örnek bir sistem,

Ryzen 5 3600 - 1427,49 TL
Samsung 500 GB SSD - 637,70 TL
Corsair Spec Delta Güç Kaynaklı Kasa - 899 TL
Corsair RGB 2x8 GB Ram - 692 TL
Gigabyte GTX1660 Super - 2.139,34 TL

Anakart olarak da MSI B450M-A PRO MAX - 573.82 TL veya MSI B450-A Pro Max - 867,35 TL

Olabildiğince ucuz ve güvenilir yerlerden topladım.

Son düzenleme:
Ben konudaki arkadaşlara katılıyorum, pek mantıklı bulmuyorum. Ek olarak, siz 1660 Ti Gaming X'e bakıyorsunuz, soğutması ile en üst seviye 1660 Ti ekran kartı. Rog strix ile eş değer seviyede, rog strix biraz daha iyi. Ancak takas edeceğiniz ve alacağınız sistemdeki kart Asus'un Dual veya Tuf serisindeki bir ekran kartı. Soğutması 1660 Ti ekran kartlarında problemli Asus'un. (Rog Strix hariç)
Mesela Asus'un Dual serisinde RTX tarafında bir problem yok ama 1660 Ti problemli soğutma olarak. Ayrıca Vatan'a bakıyorsunuz. Çok pahalı fiyat çıkması normal.

İşlemci 3. nesil alınabilir. 2. nesil olan Ryzen 5 2600X de oldukça iyi bir işlemci tabi yine de.
SSD markası nedir? 480 GB olması iyiymiş ancak bu bilgisayar kullanılmış. Sağlığı düşmüş olabilir.
Mouse, kulaklık, klavye ve monitör daha iyi olsaymış keşke, pek mantıklı gelmedi.
Kasa ve ramler iyi.
Ekran kartı dediğim gibi fazla ısınan bir model.

Daha iyisi olabilir. Kötü bir sistem değil kesinlikle. Ancak hem kullanılmış hem de bazı parçalar yeterli değil bence.
Teşekkür ederim ekran kartı hakkında bilgilendirdiğiniz için. Kendisi CPU'da max 60 dereceyi gördüğünü GPU'nun da maksimum ~80 dereceye çıktığını söylüyor.

Epey'de parçaların çoğunu bulamadım ama Akakçe'de topladığımda biraz daha sizin bahsettiğiniz fiyatlara inmeye başladı, 7700 tl'ye indi parçaların sıfırının toplamı. Yuvarlak hesap yaparak da ikinci el fiyatını 2000 lira az olarak belirlesek 5700 lira ediyor. Ama inanın ki benim iPad Pro ilanım Sahibinden'de ve Letgo'da Temmuz 2019'dan beri duruyor (cihazı Mart 2019'da almıştım). İlk başta ilanı 8500 tl'den koymuştum yepyeni olduğu için, ama tabi kimse almayınca yavaş yavaş düşerek en son şu an 6500 noktasına geldim ve inmemi isteyenlere de 6200 diyorum. 1 yıldır satmaya çalıştığım için artık açıkçası çok da beklemeye tahammülüm kalmadı.

Başka bir opsiyonum daha varsa o da 6200'e satmaya çalışmak (hatta belki 6000'e) ve o paraya ikinci el başka sistemlere bakmak. Ama hazır böyle bir teklif varken de bilemiyorum.
Sistem sıfır olarak parçaların hepsi 2 yıl garantili, hiç kullanılmamış kapalı kutu hali 7700 TL, buradan bile takasın hiç mantıklı olmadığı anlaşılıyor, bence arkadaşınız oynayacağı kadar oynamış sıkılmış artık size kakalamaya çalışıyor bilgisayarı, aldanmayın hayır deyin bitsin bu iş, ama tabii en son karar size kalmış, bence hayır demelisiniz ama😁

Teşekkür ederim ekran kartı hakkında bilgilendirdiğiniz için. Kendisi CPU'da max 60 dereceyi gördüğünü GPU'nun da maksimum ~80 dereceye çıktığını söylüyor.

Ne demek, ileride problem yaşamamanız adına söylemek istedim. Bu modellerde kullanıcılar çok problem yaşadı, burada ve diğer forumlarda konular açıldı ve hatta YouTube'da bile videolar var. 80 dereceye birçok kullanıcı sınır diyor. Ben 1660 Ti gibi ekran kartlarının bu sıcaklıklarda bile iyi çalışacağını düşünüyorum ancak frekans düşmesi, fps drop gibi olaylar yaşanabilir. Bilgisayar parçalarının daha doğrusu genel olarak elektrikli cihazların ısınması iyi bir şey değil hem anlık kullanım için, hem de gelecekleri yani ömürleri için. 70-75'lerde gezen bir kart olsaydı keşke. Asus'un bu modellerde tam olarak ne yaptığını bilemiyorum, özellikle mi böyle bir şey yaptılar yoksa tasarım hatası mıydı hatırlayamadım. Mesela AMD RX 5700 ve 5700 XT ekran kartlarında da böyle bir hata yaptı Asus, sonra aynı modellerin Evo versiyonlarını çıkardı, termal tasarımları düzeltilmiş versiyonlardı bunlar. Diğer yandan, Asus Rog Strix 1660 Ti, 60 dereceyi nadiren geçen bir ekran kartı, kasa soğutmasına da bağlı olarak.

Resimlerden gördüğüm kadarıyla işlemcide sıvı soğutma olduğu için 60 derece iyi bir değer. Problem yok orada.

Geri
Yukarı