3 pin ARGB ve 4 pin RGB sorunu

Thermite

Hectopat
Arkadaşlar merhaba, ASUS TUF Z370 PLUS GAMING anakartına sahibim ve sirkülasyonu iyi olduğu için Aerocool airhawk Duo kasa almak istiyorum fakat:
Anakartımda argb 3 pin yok sadece RGB 4 pin var. Anakarta takılan kablo (3PInli veya 4PInli olan), Sync özelliğini kullanabilmek, diğer parçalarla uyumlu, aynı renk olması için takılıyor ve yazılım sayesinde kişiselleştirmek için; fakat anakartımız uyumsuz ise veya senk. İstemiyorsak sadece fan kontrolcüsü gücü için SATA kablosunu takmak yeterli.
Yani 2 yolu var:
1) Ya ARGB anakarta takacağız(3PInli kablo)
2) Ya da ARGB desteklemeyen anakartlarda da kullanabilmek için SATA kablosunu kullanmak (fakat anakart ile senk olamayacak ve masaüstünden yazılım ile kişiselleşmeyecek)

Özetle: Senkronize istemiyorsak veya anakartımız uyumsuz ise, anakarta herhangi bir kablo bağlamadan da kendi kontrolcüsü ile çalışır diye biliyorum (yanlışım varsa düzeltin). Benim için kasadaki fanların Aura Sync ile diğer parçalarla senkronize çalışmasına gerek yok. Kasanın kendi kontrolcü düğmesi ile bu videodaki gibi olsa yeter. video link:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kasanın hava sirkülasyonu için almak istiyorum ama almışken de videodaki gibi olsun ki yanında bal kaymak olmuş olur, LED'ler çalışmaz ise içimde bir burukluk olur tabii. Eğer ille de Aura Sync olsun, anakartımla LED'ler senkronize olsun istersem, anakarta uyumlu 4 pin RGB LED şerit alarak bunu yapabilirim. Böylelikle kasamda 2 farklı grup olur ama bunları kendi aralarında senk. Edemem. bknz: anakart ile şerit LED bir grup, kasadaki ARGB fanlar bir grup olmuş olur.

Uzun lafın kısası: Aerocool airhawk kasasını aldığımda videodaki gibi özelliklerinden yararlanabilir, kontrol edebilir miyim? Yoksa anakarta takamadığım için edemez miyim? ben yararlanabilirim diye biliyorum fakat yine de emin olmak istedim.

Anakart: TUF Z370-PLUS GAMING | Anakart | ASUS Türkiye
Kasa: AirHawk

Şimdiden teşekkürler :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Msi b450 gaming plus max anakartımda 4 pinli jrgb giris var.Kasamin argb 4 adet fanları,kasayla beraber gelen rgb control hub'a bağlı.Bu hub'un anakarta takılacak ucu 11-1 seklinde 3 pin.Haliyle baglayamadım.Msi mystic light özelligini kullanabilmek icin,bir ucu 4 pin disi (anakarta baglanır) diger ucu 11-1 seklinde (rgb control hubdan cikan kabloya baglanır) kabloyla anakarta baglantiyi saglayip msi mystic light ozelligini kullanabilir miyim?

Ben kasanın içerisinden çıkan aRGB kontrolcü ile kontrol ediyorum. Videodaki görünen modları kullanabiliyorum. Anakarta bağlayamadığım için anakart ile senkronize çalışmıyor
Msi b450 gaming plus max anakartımda 4 pinli jrgb giris var.Kasamin argb 4 adet fanları,kasayla beraber gelen rgb control hub'a bağlı.Bu hub'un anakarta takılacak ucu 11-1 seklinde 3 pin.Haliyle baglayamadım.Msi mystic light özelligini kullanabilmek icin,bir ucu 4 pin disi (anakarta baglanır) diger ucu 11-1 seklinde (rgb control hubdan cikan kabloya baglanır) kabloyla anakarta baglantiyi saglayip msi mystic light ozelligini kullanabilir miyim?
Eğer bir donanım(örn: fanlar)RGB diğer donanım (örn: anakart) aRGB ise uyumlu çalışmıyor.

Ben kasanın içerisinden çıkan aRGB kontrolcü ile kontrol ediyorum. Videodaki görünen modları kullanabiliyorum. Anakarta bağlayamadığım için anakart ile senkronize çalışmıyor

Eğer bir donanım(örn: fanlar)RGB diğer donanım (örn: anakart) aRGB ise uyumlu çalışmıyor.
Zamanla anladığım şeyleri izah edeyim.Benim argb fanların uçları 11-1 seklinde ve kontrolcu hubu 5 volt istiyor.Elektrigi de power supplyden alıyor.Anakartın jrgb pini ise 1111 şeklinde ve 12 volt akım veriyor.Yani anakarta direkt zaten baglanamadıgı gibi,dönüstürücü bir kabloyla bile aradaki voltaj aynı olmadıgı icin olamaz.Voltaj dönüştürücü bir aparatla deneyen olmuş ama bu sefer de msi mystic light programını oldukça kısıtlı kullanmış.Yani rgb bağlantısı (fan bağlantısı degil) 4 pin 1111 seklinde olan argb fan almaktan başka çare yok.Fanlarım zaten yeni ve böyle kullanmaya devam...

@Thermite Montaj işlerinden pek anlamıyorum yazılanları hiç anlayamadım. Anakart senkronizasyonu dışında sorunsuz kullanıyor musunuz fan ışıklarını? @sanalbiri Thermite nasıl bağlantı yapmış anlayamadım ama onun yaptığı şekilde olmayacağını mı anlattınız mesajinizda?
Bu arada benim kasada ayrı bir kontrolcü yok ama kasanın üstünde led ayar tuşu var. Bir şey fark eder mi bilmiyorum belirtmek istedim.
Nasıl hallettiniz acaba yardımcı olur musunuz ?
@Semih Ayvalı Siz çözüme ulaştınız mı?

Son düzenleme:
@Thermite Montaj işlerinden pek anlamıyorum yazılanları hiç anlayamadım. Anakart senkronizasyonu dışında sorunsuz kullanıyor musunuz fan ışıklarını? @sanalbiri Thermite nasıl bağlantı yapmış anlayamadım ama onun yaptığı şekilde olmayacağını mı anlattınız mesajinizda?
Bu arada benim kasada ayrı bir kontrolcü yok ama kasanın üstünde led ayar tuşu var. Bir şey fark eder mi bilmiyorum belirtmek istedim.

@Semih Ayvalı Siz çözüme ulaştınız mı?

Benim bir problemim yoktu, sadece bahsettiğim gibi anakart ışıkları ile uyumlu çalışmıyor çünkü anakartım RGB destekliyor. Kasanın içerisinde kasa ile birlikte aRGB bağlantısı geldi. Videoda olan modları kullanabiliyorum, özelleştiremiyorum

Geri
Yukarı