3 pin çoklayıcı önerisi

Şimdi şöyle açıklayayım 3 pinli fanlar sadece DC modunda kontrol edilebilir. Anakart üzerinde CPU fan yerine işlemcinin fanını takın çoğaltıcı olmadan. 4 pinli başka bir giriş var ise fan için oraya çoğaltıcıyı takın yanında bir tane 4 pinlik kablo vermiş olmaları gerekiyor biri anakarta biri çoğaltıcıya. BIOS'ta çoğaltıcıdaki fanları DC moduna almanız gerekiyor bunun için anakartınızı öğrenmem gerekiyor. Kusura bakmayın anlatmaya çalıştığınız şeyi yanlış anlamış olabilirim.
Anladım hocam çoğaltıcı üzerine 3 pinli fanları bağlayıp çoğaltıcı kablosunuda anakart ta hangi porta baglamissam bios üzerinden o portu bulup DC moda alırsam çoğaltıcı üzerindeki tüm fanlar DC de çalısacak 1-2 saat sonra bu şekilde bağlayıp deniyecem

Anladım hocam çoğaltıcı üzerine 3 pinli fanları bağlayıp çoğaltıcı kablosunuda anakart ta hangi porta baglamissam BIOS üzerinden o portu bulup DC moda alırsam çoğaltıcı üzerindeki tüm fanlar DC de çalısıcak 1-2 saat sonra bu şekilde bağlayıp deneyeceğim.

Mantığı anlamışsınız, 3 pinler sadece DC üzerinden kontrol ediliyor. Anakartta sadece 3 pinlik giriş kalmış ise oraya çoğaltıcı takıp DC modunda kontrol edebilirsiniz. Örnek fotoğraf olarak alttakine bakabilirsiniz benimki bu şekilde eğer MSI anakart ise sizde de bu şekildedir.
1674553196296.png

Mantığı anlamışsınız, 3 pinler sadece DC üzerinden kontrol ediliyor. Anakartta sadece 3 pinlik giriş kalmış ise oraya çoğaltıcı takıp DC modunda kontrol edebilirsiniz. Örnek fotoğraf olarak alttakine bakabilirsiniz benimki bu şekilde eğer MSI anakart ise sizde de bu şekildedir.
Eki Görüntüle 1643153
Anakartim Gigabyte b550m ds3h ayarlarını bu şekil yaptım fan hızı sessiz control modunu da pwm yerine voltaj yaptım bios menüsünde sessiz çalışıyor ama Windows baslattigimda ses artıyor monitörum daha gelmedi TV üzerinden kısıtlı denedim 5 dk felan sonrasında ses gene dusermi ayarlar doğrumu sence
( Şuan çözdüm o ses fanlardan değil ekran kartı fanlarından geliyormuş xfx rx6600 biraz sesli çalışıyor gibi onun fanlarının ayarlarına bakım)

Dosya Ekleri

• IMG_20230124_171828.jpg
    IMG_20230124_171828.jpg
    222,4 KB · Görüntüleme: 10
  • 16745701747913042769441878388800.jpg
    16745701747913042769441878388800.jpg
    101,8 KB · Görüntüleme: 12
  • 16745702281371392186186657793368.jpg
    16745702281371392186186657793368.jpg
    105,9 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Anakartim Gigabyte B550M DS3h ayarlarını bu şekil yaptım fan hızı sessiz Control modunu da PWM yerine voltaj yaptım BIOS menüsünde sessiz çalışıyor ama Windows baslattigimda ses artıyor monitörüm daha gelmedi TV üzerinden kısıtlı denedim 5 dk falan sonrasında ses gene dusermi ayarlar doğru mu sence.
( Şu an çözdüm o ses fanlardan değil ekran kartı fanlarından geliyormuş XFX RX6600 biraz sesli çalışıyor gibi onun fanlarının ayarlarına bakım)

Sistem açılırken işlemcinin ısınması normaldir tabii sürekli fanlar son hızda çalışıyorsa orası ayrı. Aynı kartı kullanıyoruz hocam fanlarınızda kronik sorun olabilir.

Daha 1 ay önce incehesap üzerinden aldım ekran kartını .Kasayi yeni tamamladım monitöru 20 gün içinde alacam. Sabah fanları denerken TV ye bağladım 15 dk felan uğraştım ondan hariç topladigimdan beri kasayı hiç açmadım ( Windows ve sürücüler harici) ama bence bir sorun yoktu sadece son ayarda çalışıyordu gibi geldi çünkü fanları elimle durduğumda ekran kartından ses gelmiyordu coil whine değildi üfleme sesiydi . Sen ayar yaptinmi acaba fan için yoksa manuel ayardami kullaniyorsun birde sendeki modelde xfx se üzerindeki buton sağ tarafta performans ve hızlı fanmis sol ise dengeli sessiz modmus hangi tarafta kullanıyorsun?

Daha 1 ay önce İncehesap üzerinden aldım ekran kartını. Kasayi yeni tamamladım monitöru 20 gün içinde alacağım. Sabah fanları denerken TV'ye bağladım 15 dk falan uğraştım ondan hariç topladigimdan beri kasayı hiç açmadım ( Windows ve sürücüler harici) ama bence bir sorun yoktu sadece son ayarda çalışıyordu gibi geldi çünkü fanları elimle durduğumda ekran kartından ses gelmiyordu coil whine değildi üfleme sesiydi. Sen ayar yaptın mı acaba fan için yoksa manuel ayardami kullaniyorsun bir de sendeki modelde XFX SE üzerindeki buton sağ tarafta performans ve hızlı fanmis sol ise dengeli sessiz modmus hangi tarafta kullanıyorsun?

Ekran kartı için fanlarım ayarlı çünkü kartımda hot spot ısınma sorunu mevcut bakım gerekiyor, garantisi sözde devam ediyor diye dokunmuyorum ama garanti etiketini söktüler. O küçük tuş Power güç giriş yönünde hocam ben bir farkını göremedim performans olarak denediğimde sadece fan için ayar çekiyor sanırım. BIOS üzerinden SYS_FAN girişindeki fanlarınızı DC moda alıp elle ayar yapmanız gerekiyor hocam.

Ekran kartı için fanlarım ayarlı çünkü kartımda hot spot ısınma sorunu mevcut bakım gerekiyor, garantisi sözde devam ediyor diye dokunmuyorum ama garanti etiketini söktüler. O küçük tuş Power güç giriş yönünde hocam ben bir farkını göremedim performans olarak denediğimde sadece fan için ayar çekiyor sanırım. BIOS üzerinden SYS_FAN girişindeki fanlarınızı DC moda alıp elle ayar yapmanız gerekiyor hocam.
Hocam herşey için çok teşekkür ederim vallahi çok yardımcı oldun eyvallah

Geri
Yukarı