3 Pinli Fanı 4 pinli girişe takmak

shardzharabad

Hectopat
Daha fazla  
Herkese iyi forumlar ben yeni bir kasa topladım. Kasamda 3 fan ve 1 adet egzoz fanla birlikte 4 fan var. Asıl problem kullanınca ortaya çıktı bilgisayarı toplayan kişiler güç kaynagına baglamış anakartın üstündeki pinlere degil. kusura bakmayın teknik olarak bilgim yok gerçekten. kasa fanları 3 pinli ama anakartımda yeterli sayıda 4 pinli giriş var. Bu kasa şuan traktör misali çalışıyor. Ve anakartın sayfasına baktıgımda bu yazıyı gördüm yani ben bu 3pinli girişi 4pinli girişe takıp anakartın ısısına göre fan hızını otomatik ayarlayabilecek miyim?
Baglayabilsem bile ön taraftaki fanlarımın kabloları kısa kalıyor. Kaliteli bir kulaklıgım olmasına ragmen fan sesi rahatlıkla duyulabiliyor. Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler şimdiden.

Anakart: MSI B250 Gaming M3

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    14,5 KB · Görüntüleme: 256
Son düzenleyen: Moderatör:
Şu an üretilen anakartlarda çoğunlukla PWM yani darbelere bağlı kontrolün yanı sıra voltaj kontrollü olarak da fan çalıştırabiliyor. Anakartın kitapçığında voltaj kontrollü çıkış varmı bakmanızı öneririm. Kitapçıkta ilgili bir bilgi yoksa fanı anakarta takıp bios üzerinden kurcalayarak fan hızında değişiklik olup olmadığını da gözlemleyebilirsin.

Eki atlamışım hocam DC yazmışlar fanı gönül rahatlığıyla bağlayıp kullanın.

Şu an üretilen anakartlarda çoğunlukla .PWM yani darbelere bağlı kontrolün yanı sıra voltaj kontrollü olarak da fan çalıştırabiliyor. Anakartın kitapçığında voltaj kontrollü çıkış varmı bakmanızı öneririm. Kitapçıkta ilgili bir bilgi yoksa fanı anakarta takıp bios üzerinden kurcalayarak fan hızında değişiklik olup olmadığını da gözlemleyebilirsin.

Eki atlamışım hocam DC yazmışlar fanı gönül rahatlığıyla bağlayıp kullanın.

Teşekkürler hocam peki fanlar kısa kalıyor uzatmak için ne kullanmalıyım acaba. Arkadaki fanı baglayabildim.

Hocam bir de CM Masterbox lite 5 kasasını kullanıyorum kasa ugultusundan kullanamıyorum fanlar 1200RPM, SSD ve HDD ile birlikte kullanıyorum bu toplayan arkadaş HDD'nin üstüne SSD'yi yerleştirmiş elimle oynatabiliyorum tam oturmamış gibi. Kasanın toplama videolarına baktıgımda PSU coverin üstüne koymuş adamlar SSD'yi kasanın uguldaması bundan dolayı mıdır acaba titreşimden dolayı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasa fanlarım 3 PİN, 4 PİN girişe taktım herhangi bir sorun yok kökledim hepsini. :ROFL:

MSI X370 Gaming Pro Carbon.

Peki hocam bu ugultunun sebebi nedir acaba harddiskin üstüne takmış SSD'yi montajlayan arkadaş. SSD sabit degil oynuyor toplama videolarında SSD'yi PSU cover üstüne monte etmişlerdi. Sizce titreşim kesilir mi üste takarsam ?

Peki hocam bu ugultunun sebebi nedir acaba harddiskin üstüne takmış ssdyi montajlayan arkadaş ssd sabit degil oynuyor toplama videolarında ssdyi psu cover üstüne monte etmişlerdi. Sizce titreşim kesilirmi üste takarsam ?
Vidalamadan kaynaklı olabilir. HDD takırtı yapıyor diye herşeyi kökledim, uğultu benim için daha iyi.

Teşekkürler hocam peki fanlar kısa kalıyor uzatmak için ne kullanmalıyım acaba. Arkadaki fanı baglayabildim.

Hocam bir de CM Masterbox lite 5 kasasını kullanıyorum kasa ugultusundan kullanamıyorum fanlar 1200RPM, SSD ve HDD ile birlikte kullanıyorum bu toplayan arkadaş HDD'nin üstüne SSD'yi yerleştirmiş elimle oynatabiliyorum tam oturmamış gibi. Kasanın toplama videolarına baktıgımda PSU coverin üstüne koymuş adamlar SSD'yi kasanın uğuldaması bundan dolayı mıdır acaba titreşimden dolayı?

Hocam HDD'nin kablolarını çıkarıp bakmanızı öneririm. Çalışmazsa titremez bu da bize bir fikir verebilir. Şuan demek istediğinizi anladım. Ama kaynağı konusunda fikir sahibi değilim uğuldamanın.

3 pinli girişi 4 pinli girişe takabilirsin bir problem olmaz.Nereye takacağım dersen anakartın üzerinde olan sys fanlardan herhangi birtanesine takabilirsin.Fanların kontrolünü de cpu ya bırakabilirsin.Cpu sıcaklığına göre fanların çalışır veya düşük devirde döner.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı