3 pinli kasa fanları nasıl kontrol edilir?

Msevket44

Megapat
Makaleler
6
Daha fazla  
Öncelikle kasam Silverstone RL06. Anakartım ise ASRock Fatal1ty B360 Gaming K4 Socket 1151.
Kasada dahili olarak 3 fan mevcut ve bunlar dönüştürücü ile güç kaynağına bağlı. Sanırım son hız dönüyor. Bu kasa dışında ben harici olarak 2 fan daha almış Arctic fan biri 3 pinli kontrol edilemez diğeri ise 4 pinli kontrol edilebilir. Ben 3 pinli fanı 4 pin ile birleştirip eşit hızda dönmesini sağladım. Ancak bu 3 kasa fanını birleştiremiyorum fazladan 4 pin girişli fanım olmadığından. Bu tarz durumlarda ne yapılabilir? Tüm kasa fanlarının hızını kontrol edilebileceğimiz bir adaptör var mı? Bazı kasalarda kumanda ile kontrol edilebiliyor o tarz bir şeyler yapabilir miyiz, ışıkları kapat, fanı kapat aç gibi.

Aliexpress'te varsa bu tarz ürün sipariş verip gelmesini beklerim acelem yok çünkü. Teşekkürler şimdiden.

@Oreki, @Mevlüt Çetinkaya @Recep Baltaş

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
En ucuzu aşağıdaki, aliexprese de baktım, TL olarak hemen hemen aynı fiyata geliyor.
3 tane alsan bundan 3 port lazım olur. Ama yukarıda attığım 3 fana çıkaran kablo 12 TL, o daha avantajlı olur, 2 porttan kontrol edersin. DC mode'da. Kaç 4 pinli fan, kaç 3 pinli var sende?

Dur bu daha avantajlı hem 4 pin, hem 3 pin kullanabilirsin, al bundan 2 tane, bir gruba 4 pinlileri, diğer gruba 3 pinlileri bağla. 4 pinlilerin olduğu portu PWM yap diğerini, DC mode yap. Bitti gitti.
Tahmini Teslimat Zamanı
Anakartın kullanım klavuzuna ulaşmak için, sitesine girmeye çalışıyorum ama olmuyor. Tahminime göre, klavuza bakın, SYF_FAN portu varsa, karşısında voltaj kontrol mü, PWM mi yazdığına bakın. Voltaj kontrol yazıyorsa, o porttan 3 pinli fanları kontrol edebilirsiniz. Diğer türlü, hızlarını eşitledim sanıyorsunuz ama değil, Fan devir bilgisine ait pinlerini de birleştirdiğiniz için, tek devirde dönüyormuş gibi okuyordur o, hız değişmiyordur. Ses ve elle kontrol edin isterseniz, Voltaj kontrollü port olmadıktan sonra 3 pini kontrol edemezsiniz.
Edit:

Dediğim yoksa, şöyle bir kontrolcü alıp, hız ayarı yapabilirsiniz.

Aerocool F5XT 4 Kademe Hız Ayarlama 5x5W Fan Kontrolcülü Ön Panel (AE-F5XT) - Fan Kontrolcü - Overclock - Bilgisayar Bileşenleri

Son düzenleme:
Anakartın kullanım klavuzuna ulaşmak için, sitesine girmeye çalışıyorum ama olmuyor. Tahminime göre, klavuza bakın, SYF_FAN portu varsa, karşısında voltaj kontrol mü, PWM mi yazdığına bakın. Voltaj kontrol yazıyorsa, o porttan 3 pinli fanları kontrol edebilirsiniz. Diğer türlü, hızlarını eşitledim sanıyorsunuz ama değil, Fan devir bilgisine ait pinlerini de birleştirdiğiniz için, tek devirde dönüyormuş gibi okuyordur o, hız değişmiyordur. Ses ve elle kontrol edin isterseniz, Voltaj kontrollü port olmadıktan sonra 3 pini kontrol edemezsiniz.
Edit:

Dediğim yoksa, şöyle bir kontrolcü alıp, hız ayarı yapabilirsiniz.

Aerocool F5XT 4 Kademe Hız Ayarlama 5x5W Fan Kontrolcülü Ön Panel (AE-F5XT) - Fan Kontrolcü - Overclock - Bilgisayar Bileşenleri
Maalesef kılavuz elimde değil bütün kutuları saklayıp götürdüm :). Ama sitede üzerindeki parçaları yazıyor oradan anlaşılabilir mi?
- 1 x COM Port Header
- 1 x TPM Header
- 1 x Chassis Intrusion header
- 1 x Power LED and Speaker Header
- 2 x RGB LED Headers*
- 1 x Addressable LED Header**
- 1 x CPU Fan Connector (4-pin)***
- 1 x CPU/Water Pump Fan Connector (4-pin) (Smart Fan Speed Control)****
- 3 x Chassis/Water Pump Fan Connectors (4-pin) (Smart Fan Speed Control)*****
- 1 x 24 pin ATX Power Connector (Hi-Density Power Connector)
- 1 x 8 pin 12V Power Connector (Hi-Density Power Connector)
- 1 x Front Panel Audio Connector (15μ Gold Audio Connector)
- 1 x Thunderbolt™ AIC Connector (5-pin)
- 2 x USB 2.0 Headers (Support 4 USB 2.0 ports) (Supports ESD Protection)
- 1 x USB 3.1 Gen1 Header (Supports 2 USB 3.1 Gen1 ports) (Supports ESD Protection)

*Support in total up to 12V/3A, 36W LED Strip

**Supports in total up to 12V/3A, 36W LED Strip

***The CPU Fan Connector supports the CPU fan of maximum 1A (12W) fan power.

****The CPU/Water Pump Fan supports the water cooler fan of maximum 2A (24W) fan power.

*****The Chassis/Water Pump Fan supports the water cooler fan of maximum 2A (24W) fan power.
CPU_FAN2/WP, CHA_FAN1/WP, CHA_FAN2/WP and CHA_FAN3/WP can auto detect if 3-pin or 4-pin fan is in use.

Ben siteye giremedim garip bir şekilde, siz girebildiyseniz kullanım kalavuzu vardır, dökümanlarda onu indirip atabilirseniz bakalım. Smat fan kontrol yazıyor da emin olamıyorum, bakmam lazım.
Ha dur demin giremediğim site, şimdi açıldı bekle...

en siteye giremedim garip bir şekilde, siz girebildiyseniz kullanım kalavuzu vardır, dökümanlarda onu indirip atabilirseniz bakalım. Smat fan kontrol yazıyor da
Maalesef dökümanlarını bulamadım sadece özellikler kısmından yazdım fotoğraf şeklinde bulamadım desteklenenleri.

Şurada kontrol seçeneği ayarlanabiliyormuş, BIOS'tan.
Yani ya PWM edeceksin(4 pin) yada DC contol mode(3 pin).

1541671667302.png
1541671731727.png

PWM nasıl edeceğim dediğim gibi fanlar 3 pinli ve güç kaynağına bağlı. Bunları 4 pine nasıl dönüştürebilirim? Var mı link örnek?
Ek olarak DC modu nedir tam anlamadım? Hiç bilmiyorum kusura bakmayın yeni yeni kasaya geçiyorum :D.

3 Pinli bir veya birden fazla fanı birleştir bir porta tak. 3 pinlilerin takıldığı portu DC mode yap, 4 pinlileri topla bir diğer porta tak, o PWM de kalsın.

CPU_FAN 1, CPU fanı olsun. PWM de. Otomatikse kalsın.
CPU_FAN 2, 4 pinliler olabilir. PWM de. Otomatikse kalsın.
Chassis FAN, 3 pinli olabilir. DC mode'da.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı