3 Pinli SYS2 Fan Kontrolü Sorunu

orcunaras

Hectopat
Daha fazla  
2011'den bu yana sistem toplamamıştım. Artık yeni evime taşındığıma göre çalışmalara başlayayım dedim ve kabaca aşağıdaki konfigürasyonda bir sistem topladım;

i7 7700k, MSI Z270I, 32 GB Corsair 3000Mhz, Corsair MP500, Corsair Vs450 ve Obsidian 250D kasa.

Birinci sorun şu anakart üzerindeki girişlerde

CPU 1 fanı 4 pinli ve BIOS'tan kontrol edilebiliyor / Xigmatek çanak tip falan (sakın almayın leş.)
SYS 1 fanı 3 pinli ve yine BIOS'tan kontrol edilebiliyor / 120 mm Corsair stok fan
SYS 2 fanı ise 3 pinli ama kontrol edilemiyor / 140 mm Corsair stok fan

SYS1 düzgün çalışırken SYS2'de neden ayarlama yok anlayamıyorum.

İkinci sorun anakartta başka fan girişinin olmaması. Arka tarafa 2 adet Be Quiet 80mm fan düşünüyorum ki bunları büyük ihtimal PSU'dan çıkan molexlere bağlamaktan başka çare yok. Bu fanların 3pin ve 4pin pwm olması herhangi bir şeyi değiştirir mi?

Üçüncü sorun ise MITX için low profile CPU soğutucusu, şu anda lanet xigmatek'i kullanıyorum ama 60 derece falan. Bunun için de Be quiet Shadow Rock LP siparişi verdim umarım çözülür.

Fan kontrolü ve arka fanlar konusunda aydınlatabilecek olan varsa çok sevinirim, malum fanlar 10 günde falan geliyor, sinirim bozuldu resmen.

Son düzenleyen: Moderatör:
SpeedFan'ı test ettim, gayet kullanışlı. Fanlar hakkında baya bi tecrübe edindim fakat şuan daha büyük problemler var malesef. Çözünce buraya da aktarıcam.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı